26 Eylül 2021 12:11:52

Zeki Aygün fark yarattı

Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, çoğu genç olan gönüllülerden oluşan Whatsapp grupları kurdu. Aygün bu gençlerin hem fikirlerine başvuruyor hem de sorunlara hızlı çözüm getiriyor

Zeki Aygün fark yarattı
Paylaş

Mevlüt SOYSAL DERİNCE Belediye Başkanı Zeki Aygün, 12 ilçe belediyesi arasında en çok proje tamamlayan isim oldu. Birçok projesi için Ankara’daki bakanlıklardan da destek alan Aygün, vaat ettiği projelerin yüzde 66’sını tamamlarken, vaat etmediği ve vatandaşların talepleri ile şekillenen projeleri de hayata geçirdi.

Aspir yağı ve pastörize süt üretimi için tesis kuran, Tahtalı Göleti’ni yeni bir yaşam merkezine dönüştüren Zeki Aygün’ün hedefi, sosyal alanları ile Derince’nin bir çekim merkezine dönüşmesi.

Belediyecilikte tüm yeni nesil yöntemlerini hayata geçiren Aygün, çoğu genç olan gönüllülerden oluşan Whatsapp grupları kurdu. Aygün bu gençlerin hem fikirlerine başvuruyor hem de sorunlara hızlı çözüm getiriyor. 

 

 

Derince, insanların ilçeyi bir otel gibi kullandığı, yaşayanların sosyal hayatlarını başka ilçelerde geçirdiği bir yerdi. Son dönemde bunun değiştiğini görüyoruz. Siz ne düşünüyorsunuz?

İnsanlar birer robot değil. İnsanlar iyi vakit geçirmek için, eşiyle dostuyla bir araya gelmek için sosyal alanlar talep ediyor. Nereye gidiyor? Örneğin sahile gidiyor, Seka Park’a gidiyor, vesaire. Fakat arabası olmayan bu imkanlardan zaman zaman faydalanamıyor. Oysaki Derince’mizin o kadar güzel yerleri var ki… İki mahalle arasında vadi var. Bir tanesi Cımbızdere. Şu anda Büyükşehir yapıyor. Mesela ben yeni tespit ettim; Fatih Mahallesi ile Öğretmenler Mahallesi arasında bir yeşil vadi var. Orayı biz şu anda planlıyoruz. Hem orada çocuklara spor tesisleri hem de ailelerin sıcak havalarda, akşamları gelip çayını kahvesini içip sohbet edeceği bir ortam oluşturuyoruz. Çocuklar da top oynayacağı alanlarla güzel bir ortam olacak. Özetlersem, her Derincelinin yürüyerek ulaşabileceği sosyal alanlar planlıyoruz. Vatandaşlar nefes alsın, çocukları spor yapsın, günün stresinden uzaklaşsınlar istiyoruz. Kısacası, Derinceli, Derince’de yaşayarak mutlu olsun diyoruz.

Yenikent de tercih ediliyor, öyle değil mi?

Sosyal alanlar itibariyle zengin mahallelerimizden biri Yenikent. Oranın bir sürü çamlık yeri var, kullanılıyor. Ama biz bunların sayılarını artırmak istiyoruz. Araptepe’de yaptığımız kentsel dönüşüm alanının içerisinde daha önce yapılan siteler var. Yeşil alanları gençlerin ve çocukların ihtiyaçlarını karşılamak için kullanıyoruz. Spor tesisi yapmayı planlıyoruz. Ben 1 Haziran’dan önce pandemiden dolayı sahaya pek fazla inmiyordum. Ama şu anda hep sahadayız. Her akşam saat 5’e kadar belediye hizmetleri yapıyorsak, 5’ten sonra saat 9’a hatta 10’a kadar bizden talepleri olan vatandaşlarla bir araya geliyoruz. Diyoruz ki: Biz size gelelim, hem sizin dertlerinizi dinleyelim, hem de size projelerimizi anlatalım. Gittiğimiz her yerde çocuklar bizden spor tesisi istiyor. Şu anda mevcut parklarda basket sahası var ama kimse kullanmıyor; çocuklar beton üzerinde oynuyor, biz o betonları kaldırıyoruz, onların yerine suni çim sahası olan üstü kapalı spor tesisleri yapıyoruz. Şu anda 6-7 tane yaptık. Bunları gören bazı aileler sosyal medyadan bana yazı yazıyor, diyorlar ki, başkanım bizim çocuklar asfaltın üzerinde oynuyorlar, bizim mahalleye de yapar mısınız? Oraya da bir inceleme yaptırıyorum; belediyenin bir yeri varsa veya herhangi bir yer varsa hemen orayı da projelendiriyorum. Mesela Fatih Mahallesi’nde böyle bir yeri tespit ettik, oraya da yapacağız. Bu neyi gösteriyor? Geçmişte otel olarak adlandırılan Derince’de, insanların ayağına sosyal hayatı getiriyoruz. Böylelikle insanlar daha fazla ilçelerinde kalıyor.

 Derince doğal güzellikleri ile akıllara gelmeyen bir ilçe. Oysa çok güzel yerleri var. Bunları ön plana çıkartmak için neler yapıyorsunuz?

Derince sadece 10 mahalleden itibaren değil, 7 tane de köyümüz var. Köylerimizin hepsi birbirinden güzel. İshakçılar Köyümüz merkez konumunda. Orada bir Tahtalı Göletimiz var. Sulama göleti, içme suyu olmadığı için etrafında yapılaşmalar olabiliyor, tesisler olabiliyor. Biz orayı gezdiğimizde 22 dönümlük çamlığımız vardı. Bir baktım orada insanlar İstanbul’dan olsun, diğer ilçelerden olsun geliyorlar, piknik yapıyorlar. Burayı kafamda planladım. Dedim ki: Ben burayı önümüzdeki seneler tertemiz yapacağım. Dalları, dikenleri temizleyeceğim, barbekü alanları oluşturacağım, güzelleştireceğim. Girişe ihtiyaçları karşılayacak satış reyonu, ikincisi tuvalet, üçüncüsü mescit… Bunları içeren bir tesis yapacağım dedim. İnsanlar, başkanım eğer bunu yaparsanız bizi buraya bedava sokmayın, bizden ücret alın dediler. Sordum ne kadar alayım? Onlar 40-50 TL dediler. Bizse 20 lira da karar kıldık ve uygulamaya soktuk. Yıllar önce yapılmış bir izci kampı vardı. Orası da mezbelelik haldeydi. Bununla ilgili spor bakanlığından gerekli desteği aldık. Şu anda ihalesini hazırlıyoruz. Seneye onu hazır hale getirmeyi planlıyoruz. Orada ne var? 24 kişilik bir misafirhane var, spor tesisi var, amfi tiyatro var, gölün kenarında lokanta veya çay bahçesi var, su sporunu yapması için tesis var, bir de yöre insanının yöresel ürün satmaları için satış reyonu var. Amaç hem o bölge insanının yöresel ürünlerinin satılması hem de dışarıdan gelen insanların oradan istifade etmesi. Üreticiden tüketiciye direk satış olsun istiyoruz. Oranın karşısındaki yeri de kamp alanı yapacağız. Oraya kayıklara bile gidebilecek insanlar.

İstihdamı gencin ayağına götürüyoruz

Tarım ve istihdamı çok önemsiyorsunuz. Hangi adımlar atıldı?

Seçim dönemi özellikle köylerimize gittiğimizde insanlar bana, 41 tane proje var, 41 kere maşallah, bizim ekonomimize dokunan proje var mı diye sordular. Bende ne yaptıklarını sordum. Hayvancılık, arpa, yulaf, mısır… Benim aklıma Aspir yapı geldi. Bu yağın üretimi ve satışı bölgeyi kalkındırabilirdi, istihdam yaratabilirdi. Bir hocayı çağırdık, çiftçilere anlattık, 2019 Ağustos ayında Konya’ya gittik, ürünü ve tesisi gördük. Sonra ektik, 2020’de mahsulü aldık. Onları yağ yaptırdık, şimdi onun tesisini kuruyoruz. Neden tesisini kuruyoruz? Çünkü köylerde tarlası olan ailelerin çocukları şehre iniyorlar, iş arıyorlar. Halbuki Türkiye’nin kalkınması sanayi ile olduğu gibi tarım ve hayvancılıkla da olur. Hep söylediğim şu: Bir pandemi geçirdik, bir deprem yaşadık. Her tarafı kapattık ama iki yeri kapatamadık; bir fırın biri de market… Dolayısı ile yiyeceğin ne kadar önemli olduğunu gördük. Bunu terk etmeyelim; çünkü dünya gıda sıkıntısı ile karşı karşıya.

Peki neden tarımdan vazgeçiyorlar?

Çocukların neden şehre indiğini sorduk. Sigortalı bir işi hayat garantisi olarak görüyorlar. Sigortalı bir iş için şehre iniyorlarsa, ben de bunu karşılayacak kurumsal bir fabrika kuralım dedim. Hem bu çocuklar orada çalışsın, hayat garantisini sağlasın. Hem de toprağına sahip çıksın. Yani istihdamı ayaklarına getirdik. Ama getirirken oraya demir çelik fabrikası kurmuyoruz tabi ki… Aspir ekiyorsunuz, yağını alıyorsunuz. Küspesini tavuk yemi yapıyorsunuz, sap samanı hayvan yemi yapıyorsunuz. Başka ne var. Bir başka köyde 20 ton süt üretiliyor. Bir kısım vatandaş bu sütleri şehirde satıyor. Ya da birileri topluyor, x firmaya satıyor. Üretici para kazanamayınca ne oluyor? Bu işten vazgeçiyor. Dolayısıyla hayvancılık da ölüyor tarım da. Tarım ve hayvancılığın ölmemesi için, bir sonraki kuşağa aktarılması için bu yönde çalışmalar yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden süt projesini geliştirdik.

Aspir yağı ile birlikte üretilecek, değil mi?

Evet. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a buraya geldiğinde bundan bahsettim. Çok hoşuna gitti. Hibe desteğine ihtiyacım var dedim. Ne kadar dedi, bir milyon lira dedim. Sonra bu projeye mısır kurutmayı da ilave edince bir milyon daha istedim. Onu da verdi sağ olsun. Neticesinde projelendirdik ve bayram öncesinde temelini attık. Binayı tamamladık ama içinin makineleri var. Makineleri de MARKA üzerinden Sanayi Bakanlığından talep ettik. İnşallah o da onaylanacak. Burada hem ürün ektireceğiz hem dışarıdan alacağız. Çünkü burada ekilen ürünle 365 gün burayı çalıştıramayız. Dolayısı ile dışarıdan alarak, istihdamı sağlayarak Türkiye’nin sıvı yağ açığını da kapatacağız. Pastörize süt ve aspir yağının pazarlamasını ise şöyle yapacağız: Bizim Çenesuyu bayilerimiz zaten var. Aspir yağı ve pastörize sütü hem o bayilerde satacağız hem de Çenesuyu gibi evlere servis olacak. Taşköprü Aspir Yağı ve Taşköprü Sütü birer marka olacak.

Son dönemde İstanbul’dan Derince’ye gelenlerin olduğunu duyduk.

Evet, özellikle pandemi döneminde… Adam emekli, oradan almış bir dönüm iki dönüm yer. Bina yapmış ve orada yaşıyor. Sürekli yaşadığı zaman reklamını yapıyor. Bir de bizim bölgemize ulaşım da oldukça kolaylaştı. Yeni yapılan otoyol Sevindikli’den çıkıyor ve İstanbul 35 dakika sürüyor. Bu da onlara ciddi bir avantaj sağlıyor.

Ağabey dediklerinde mutlu oluyorum

Ankara’dan kaynak yaratmakta başarılısınız. Bu süreçleri nasıl yönetiyorsunuz?

Bir proje yapmadan, bir maliyet hesabı ortaya çıkarmadan, bir görsellik sunmadan bakanın yanına giderseniz, bakan size destek vermez. Ben önce projeyi hazırlıyorum, keşfini çıkartıyorum, halk için getirisini anlatıyorum. Bakan da bakıyor; projeye diyelim 7 milyonluk, 4 milyonunu ben vereyim, gerisini sen tamamla diyor.

Bugün birçok belediye başkanı, siz il başkanı iken il yöneticinizdi, ilçe başkanınızdı, gençlik kolları başkanınızdı. Diyaloglarınız nasıl, “Zeki Abi” diyorlar size hala? 

Hem Büyükşehirin grup toplantıları öncesinde hem de aylık olarak rutin bir şekilde belediye başkanları toplantısı yapıyoruz. Hepsiyle geçmişten gelen güçlü ilişkimiz devam ediyor. Sağ olsunlar beni hala ağabey olarak görürler, Zeki Abi derler. Zaten benim de en hoşuma giden tanım bu. Ağabey dediklerinde mutlu oluyorum. Vekillik, başkanlık gidiyor ama ağabeylik kalıyor.

Oyum yüzde 52

Anket yaptırdınız mı? Durumunuz ne?

Evet, bir anket yaptırdım. Ben yerel seçimlerde yüzde 47 oy almıştım. Şimdi ise oyum yüzde 52. Beni başarılı bulanların oranı ise yüzde 65. Bana olan desteğin artması beni çok memnun ediyor.

Projelerinizin yüzde kaçı bitti?

Taahhüt ettiğimin projelerin yüzde 66’sı tamamlandı. Fakat bu süreçte birçok da taahhüt etmediğimiz projeleri hayata geçirdik. Çünkü süreci halkla beraber yönetiyoruz. Halkın taleplerine çok hızlı karşılık vermek için çabalıyoruz.

O gençlerimiz gönüllü çalışan

Gençlerin olduğu bir Whatsapp grubu kurmuşsunuz.

Evet, spor kulüplerinde ve mahallerde gençlerden oluşan bir grubumuz var. Ben de bu whatsapp grubunun içindeyim. Onlar belediyemizin gönüllü çalışanları. Mahallelerdeki tüm sorunları çok hızlı bir şekilde bana ulaştırıyorlar. İşte bir mahallede çöp alınmadı, şurada bir hayvanın bacağı kırık, elektrik kesildi, su kesildi, çukur var gibi şeyleri iletiyorlar. Biz de hemen çözüyoruz. Mesela bu bayramda Fatih Mahallesi’nde vatandaş kurbanını kesmiş, sakatatını çöp tenekesine koymuş… Gruptan bir genç fotoğrafını çekmiş, gönderdi. Dedi ki: Başkanım bunu buradan kaldırtır mısın? Fotoğrafıyla beraber bizim fen işlerindeki arkadaşlara gönderdim. Yarım saat içerisinde tertemiz yaptılar. Hemen her gün gönüllü gençlerimizin ilettiği sorunları çözüyoruz. Bu çocuklar bizim geleceğimiz. Bazen gruba bulmaca ve zeka oyunları gönderiyorum, çözerken yarışıyorlar, sohbet oluyor. Hatta benim danışman arkadaşım Abdullah da zeka oyunlarında çok iyiydi. Baktım leb demeden leblebiyi anlıyor; bana böyle birisi gerek dedim. Çalıştığım kişinin benden zeki olması gerek.

 Whatsapp gruplarını çok önemsiyorsunuz o zaman.

Elbette! Bu grupta Gebze Teknik Üniversitesinden de öğrenciler var. Bu öğrencilerden iki grup bizim Fen İşleri Müdürlüğündeki atölyede İHA yapıyor. Bunlar bir yarışmaya hazırlanıyorlar. Burada çalışan bir de Rover grubu var. Bunlar da bir uzay aracı yapıyorlar. Bunlar bir yarışmada ilk 15’e girdiler. Şimdi de Polonya’da uluslar arası bir yarışmada yer alacaklar. Bunların gidiş dönüş uçak biletlerini aldık. Üniversitelilerin olduğu Whatsapp grubunda bu şekilde önemli çalışmalara imza atılıyor.

145 bin Derinceli’nin hakkını koruyacağız

Başka neler söylemek istersiniz?

Derince benim yaşadığım büyüdüğüm ilçe. Burada insanların mutluluğu bize haz verir. Bakın ben sabah saat sekizde buradayım. Çoğu zaman ilk ben geliyorum. Çalışanlar arasındaki maaş dengesizliğini giderdik. Huzursuzluklar varsa bitirdik. Onlara dedim ki: Ben sizin haklarınızı korudum. Bundan sonra da siz, 145 bin insanın haklarını koruyacaksınız. Bizler bu milletin vergileriyle biz maaş alıyoruz. O zaman bunun hakkını vereceğiz. Ben yönetici olarak sizi iyi yöneteceğim. Siz de bulunduğunuz yerde asfalt mı yapıyorsunuz, asfaltı iyi yapacaksınız. Kaldırım mı yapacaksınız, kaldırımı güzel yapacaksınız. Zabıtaysan zabıtalığını en iyi şekilde yapacaksın. Önümüzdeki günlerde bir danışman şirket belediyede inceleme yapacak. Çalışma kapasitesini ve kalitesini artırmak için onlardan destek alacağız. Değişen toplumun arzu ve isteklerine göre hareket edecek bir yapı kuracağız. Derince Belediyesi olarak rutin işleri zaten yapıyoruz. Bunun üzerine çıkmanın yollarını arayacağız. İstihdam isteniyorsa istihdam yaratacak projeler üreteceğiz. Tarımsa tarım, sosyal alanlarsa sosyal alanlar… Ben bir belediye başkanı olarak değişen dünya şartları ve Türkiye şartlarına göre ilçeme ne kazandırabilirim? Ne isteniyor bugünkü şartlarda? Köylerdeki sorun ne? İnsanlar şehre göç ediyor. Etmemesi için ne yapmak lazım? Sigortalı işte çalışmak istiyorsa al sana sigortalı kurumsal yapı, ayağına götürüyoruz demek istiyorum.

 

 

 

Kocaeli İçin Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
26 Eylül 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı