26 Eylül 2021 13:02:26

Hamza Şayir: Tavşancıl Marmara’nın inicisi olacak

Dilovası'nda bulunan 700 yıllık Tavşancıl Mahallesi'ndeki tarihi evlerin restorasyon çalışması devam ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, “Geçmişimizi gelecek yeni nesillerle buluşturacağız. Tavşancıl’ı turizme açacağız” dedi

Hamza Şayir: Tavşancıl Marmara’nın inicisi olacak
Paylaş

Boran KAYALAR- DİLOVASI'NDA aralarında Kurtuluş Savaşı şehidi Yahya Kaptan'ın da evinin olduğu 67 tarihi bina yapılacak restorasyon ile turizme kazandırılacak. Tavşancıl Mahallesi kentsel sit ve doğal sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı içinde yer alan tescilli yapılarla ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dilovası Belediyesi'nin birlikte yürüttüğü çalışma kapsamında, ilk olarak uygulama yapılacak cadde ve sokaklar belirlendi ve çalışmalara başlandı.  Bakanlık ve belediye iş birliğinde yapılacak proje kapsamında ilk etapta 21 tescilli, 46 tescilsiz binanın restorasyonu yapılması protokole bağlandı. İmzalanan protokol ile 20 yapının rölove ve restorasyon projelerine başlanıldı.

 

 

ÇOK GÜZEL ÇALIŞMALARIMIZ VAR

Restorasyona projesi hakkında konuşan Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, “Tabi ki çok mutluyuz ve heyecanlıyız.  Geçmişimizi gelecek yeni nesillerle buluşturuyoruz. Turizm bakanlığımıza çok teşekkür ediyorum. Çok güzel çalışmalarımız var. Yakın gelecekte Tavşancıl Marmara’nın incisi olacak. Sanayi kentinin yanında tarihi kültürel olarak da anılacaktır.

TAVŞANCIL’I TURİZME AÇACAĞIZ

Yahya Kaptan’ın evi de burada. Yakın zamanda onun evini müzeye dönüştürmeyi planlıyoruz. Restorasyon projesinin bir an önce bitmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Bu konuda gerçekten çok heyecanlıyız.  Burası geçmişten bugüne kadar çok güzel korunmuş. Tavşancıl’ın harika bir doğası var.  Gün geçtikte eser ortaya çıkmaya başladı ve heyecanımız artmaya başladı. Mahallemiz güzelleşiyor.  Burayı turizme açacağız. Burada tarihi evleri görmelerini isteyeceğiz. Tarihi olarak ve coğrafi olarak çok güzel yerlerimiz var” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Kocaeli İçin Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
26 Eylül 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı