23 Ekim 2021 Cumartesi 10:43:13

Hülagü: Yakında bazı branşlarda uzman bulamayacağız

KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü,hekimlerin bazı bölümlerde tercihte bulunmadığını ifade ederken, önemli bir soruna dikkat çekti

 Hülagü: Yakında bazı branşlarda uzman bulamayacağız
Paylaş

Mevlüt SOYSAL- BİR buçuk yıllık uzaktan eğitim döneminin ardından Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) bugün kapılarını açıyor. Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden biri olan KOÜ, yüz yüze eğitimi sürdürürken öğrencilere uzaktan eğitim imkanı da sunacak. 

 

KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, salgın şartlarına göre çok detaylı bir çalışma yaptıklarını ifade ederken, “Bundan sonraki süreçte de her yeni şarta ayak uyduracağız ve bu zorlu süreci hep beraber aşacağız” dedi. 

Eğitim kadrosunun ve öğrencilerin okullarını çok özlediğini ifade eden Prof. Dr. Hülagü, “Büyük bir heyecan içindeyiz” ifadelerini kullandı. 

 

 

Hocam, bir buçuk yılık uzaktan eğitim döneminin ardından yüz yüze eğitim başlıyor. O dönem nasıl geçti? Yeni dönemle ilgili neler söylemek istersiniz? 

 

Pandemiden bütün dünya etkiledi. Her alanda pandemiye göre yeni şartlar oluşturuldu. İlk zamanlarda hastalığın bu kadar şiddetli ve yaygın olacağı kanaati yoktu. Basit bir enfeksiyon gibi tedaviyle önlenebileceği düşünülüyordu ama öyle olmadı. Tüm dünyaya yayıldı. Bizim de yönetmemiz gereken iki durum oluştu. Bunlardan biri elbette ki eğitimdi. İkincisi de Marmara Bölgesi’ne hizmet veren Eğitim ve Araştırma Hastanemizdi. Süreci ikiye böldük. Hastanemizde çok spesifik ameliyatlar olduğu için Valilikle görüştük ve hastanemiz pandemi hastanesi olmadı. Fakat sonradan pandeminin çok hızlı yayılmasının ardından biz de pandemi hastanesi olduk. Üst katları tamamen boşalttık. Bu süreçte gönüllü aşı çalışmalarına katıldı. 

 

Eğitim alanı…

 

YÖK’le biz zaten görüşüyorduk. Onlar bize, uzaktan eğitim merkezimizi güçlendirmemizi istiyordu. Biz de buna ayak uydurduk. Eğitimleri online verdik ve çok verimli geçti. Pandemi sürecinin oluşturduğu yeni şartların uzaktan eğitim gibi faydası da oldu. Online eğitimin önemini anladık. Kuşkusuz ki öğrencilerimizin iletişim araçlarında eksiklikler vardı. Bilgisayarı – interneti olmayan öğrencilerimiz vardı. Sağ olsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın eksikliklerin giderilmesi için büyük çaba harcadı. Öğrencilerimizin eksikliklerini tamamladık. Eğitimi online bir şekilde başarılı bir şekilde yaptık. Tabii ki uygulamalarda eksikliklerimiz de gördük. Mesela öğrenciler aynı anda sisteme girdiğinde sistemde sıkıntılar çıktı. Yazılım programlarını geliştirdik. Sistemin blokajını engelledik. Sınıflara kamera koyduk. Her ne kadar eksiklikler de olsa pandemi şartlarına göre eğitimi hızlıca dönüştürdük. Ama şunu da gördük: İlerleyen zamanlarda bazı öğrencilerimizde mutsuzluklar oluştu. Üniversiteyi kazanamayıp hiç okula gelmeyenler bir an önce okula gelmek istedi. Yeni dönemde aşılanmada belirli orana yaklaşmamızın ardından yüz yüze eğitim kararı almamız da öğrencilerimizi memnun etti. Bundan sonraki süreçte de hep birlikte; hocalarımızla – öğrencilerimizle, pandemi şartlarına göre sürekli yenilenerek bu süreci aşacağız. 

 

Tabii ki ortada yeni şartlar var ve temizlik en önemlilerinden biri. Neler yaptınız?

 

Örneğin geçtiğimiz hafta tüm sınıfları dezenfekte ettirdik. 16 ayrı kampusumuz de temizlendi. Kocaeli Büyükşehir bu süreçte de bize destek oldu. GEBKİM ve İbrahim Aracı sağ olsun, tüm yemekhanelere, öğrencilerin birbirleri ile temas etmemesi için cam düzenekler yerleştirildi. Girişlere dezenfektenler konuldu.    

 

Sağlıklı bir eğitim için 

herkes aşısını olmalıdır

 

KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, öğrencilerin sağlıklı bir eğitim süreci geçirmeleri için mutlakla aşı yaptırmaları gerektiğini ifade etti

 

Öğretim üyeleri arasında aşılanma oranı ne? 

 

Derslere katılımda aşı ya da PCR şartı olduğu için otomatik olarak yüksek olacak. Hocalardan aşılanmak istemiyorum diyenlerin derslere girmesi imkansız. Bu yüzden hepsi aşılanacaktır. 

 

Öğrencilerin bakışı ne?

 

Öğrenciler kesinlikle aşıya negatif değil. Onlar okullarını çok özlediler ve sağlıklı bir şekilde eğitim almak istiyorlar. Tabii ki ilk başlarda virüs özelikle yaşlıları ya da kronik hastalıkları olanları etkilediği için biraz rahattılar. Ama yeni mutasyonlarla birlikte gençler de etkilenmeye başladı. Bu yüzden onların da büyük bir bölümü aşılarını oldu. Geçtiğimiz günlerde Sayın Valimizle görüştüm. Öğrenci kayıt bölümüne aşı standı kuruldu. Aşısız öğrenciler orada aşılandı. Diğer yandan tıp fakültesine de yeni bir PCR merkezi yapacağız. Test konusunu da hızlandıracağız.

 

Üniversitelere HES kodu ile girilecek, öyle değil mi?

 

Elbette. Kişinin enfekte ya da temaslı olup olmadığını ancak bu şekilde öğrenebiliriz. Bu yönde çok sıkı bir süreç yöneteceğiz. Bugün ilkokulda bile iki tane öğrenci temaslı olursa tüm sınıf karantinaya alınıyor. Biz çok daha dikkat etmek zorundayız. Çünkü yaş ilerledikçe yayılım artıyor. Bu yüzden HES kodundan daha önemli olan aşı. Bu noktada Sağlık Bakanlığı tarafından alınan karar var. Eğer öğrenci aşısızsa haftada iki kez test olacak. Sonuçta üniversite eğitimi, bir futbol maçından önemsiz değil. Yüz yüze eğitimlerde kimsenin bir hastalığı başkasına bulaştırma hakkı yok. Dahası, uygulamalı dersler var. Örneğin diş hekimliği. Uygulamayı ağızda yapıyorsunuz. Aşısız olarak o süreci nasıl yöneteceksiniz? Kişinin negatif olması gerekiyor. 

 

Hocam meselenin bir de yurt kısmı var. O konuda fikriniz nedir? 

 

Yurtlar bize bağlı değil. Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı. Oralarda da gerekli önlemler alınacaktır. Örneğin aşılı ya da haftada iki kez PCR testi yaptıranlar ile diğerleri ayrılacaktır. Ama o konuda da şunu ifade edeyim: Öğrencileri sağlıklı bir şekilde üniversiteye devam etmek istiyorlarsa aşı olmalılar. Çünkü girdikleri her ortamda bu konu karşılarına çıkacak. Üniversiteyi ya da yurtları geçin; ulaşımda dahi bu şart var. Ben hekimim. Bizler doğduğumuzdan beri sürekli aşı oluyoruz. Gelin hastanelere bakalım. Yoğun bakımda yatanların çok büyük bir bölümü aşısız ya da aşılarını tamamlamayanlar. Yüzde birlin altında da aşılarını tamamlayıp yoğun bakımda olanlar var. Onlarda da ya virüs yükü çok fazla ya da mutasyonlu virüs. İnanın çok küçük bir oran. Enfeksiyon geçirenlerle aşı olanlarda yan etkileri karşılaştıran bilimsel araştırmalar da var. Enfeksiyon geçirenlerde başta kalp krizi olmak üzere komplikasyonlar yüz kat daha fazla. Birinin yaşam hakkı her şeyden önemli. Sen enfeksiyonu alıp birine bulaştıramazsın. Öyle bir hakkın yok. 

Uzaktan eğitim 

devam edecek

 

KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, yüz yüze eğitimin yanında uzaktan eğitimin de devam edeceğini ifade etti

 

Hocam, uzaktan eğitim de bir yandan devam edecek mi? 

 

Evet, aynı şekilde uzaktan eğitimi de devam ettireceğiz. Çünkü aşı ve PCR kararı ile uzaktan eğitimi tercih edecek öğrencilerimizin olacağını da biliyorum. Diğer yandan eskiden 90 kişiyi bir sınıfa alabiliyorduk. Şimdi bunu yapamayız. Katılmak istemeyenler kamera kaydı sayesinde eğitimi uzaktan alabilecekler. Ama sınavların tamamı yüz yüze olacak. Çünkü son bir buçuk yıllık dönemde sınavlarda bazı sorunlar yaşadık. Anlayamadığımız yöntemlerle yardımlaşmalar oluyor. 

 

Kocaeli Üniversitesi’nin fiziki imkanları yüz yüze eğitim için yeterli mi? 

 

Öğrenci sayımızın fiziki yapımıza göre fazla olduğunu düşünüyorum. Biz pandemi olmasa da bu açıdan güçlük çekiyoruz. Fakat bu dönem gelmeyenler olacak, uzaktan eğitim belli ölçüde devam edecek ve hep birlikte süreci aşacağız. Elimizdeki imkanları en iyi şekilde kullanacağız. Dersleri en fazla otuz dakika yapacağız. Aralarda sınıfları havalandıracağız. Blok ders yapmayacağız. Haftada bir gün sınıflar dezenfekte edilecek. Derslerde maske çıkmayacak. Meseleye çok kötümser bakmamak gerek. Öğrencilerin aşısı var. Aşı olmayanların PCR testi olacak. Yani, virüsün yayılımını önlemlerimizle azaltılacak. Diyelim ki çok sıkıntı yaşadık. O zaman da ikili öğretime geçeceğiz. Yeni bir planlama hayata geçireceğiz. Tabi bunu kaldırabilir miyiz? Tartışacağız. 

 

Hedefimiz araştırma 

üniversitesi olmak

 

Kocaeli Üniversitesi’nin sıralaması ile ilgili çok spekülasyon yapılıyor. Bir üniversitesinin başarısı nasıl belirlenir? 

Kocaeli Üniversitesi’nin hedefi araştırma üniversitesi olmak. Bu yönde kendimizi geliştiriyoruz. Araştırma üniversitesi olmak ne demek? Bu konudaki şartları yerine getirmek ve daha fazla kadro ile bütçe alabilmek. Bunu başaracağımıza inanıyorum. Son yıllarda özelikle ODTÜ URAP araştırması ile birlikte bizi Gebze Teknik Üniversitesi ile kıyaslayanlar var. GTÜ bizim kardeş üniversitemiz. Orası ileri teknoloji enstitüsü olarak kuruldu. Çok nitelikli bir kadro oluşturuldu. Eğitimi İngilizce. Toplam öğrenci sayısı 6 bin ve bunun 3 – 4 bini yüksek lisans, doktora. Bir dönemde 500 kişi alıyorlar. Ben 16 bin kişi alıyorum. Biz onların 30 kat büyüklüğünde bir halk üniversitesiyiz. Böyle kıyaslamalar armutla üzümü toplamak gibidir. Ne yapıyorlar? Öğretim üyesi sayısını öğrenciye bölüyorlar. Zaten oranın 500 tane öğrencisi var. Bizim öğretim görevlilerimiz ders yapmaktan araştırmaya bile zaman zaman vakit bulamıyorlar. Buna rağmen önemli çalışmalara imza atıyorlar. Biz yayın kriterlerimizi yukarıya çektik. Niteliğimiz daha iyi noktaya getirdik. Şimdi dergilerin kalite üzerine değerlendirmeleri var. Oralarda çok yukarılardayız. Ama onlara bakmadan, makale sayınsın öğrenci sayınsa bölünmesiyle yapılan araştırmaları çok önemsemiyorum. Bize rakip olarak gösterilen üniversitelerde bir kere meslek yüksek okulu yok. Meslek yüksek okullarında bilimsel yayın yok ki. Biz MYO’ları verelim, ilk 15’te oluruz. Sisteme onları dahil ettiğinizde öğretim üyesi başına düşen yayın sayısı düşüyor. Biz Q1, Q2, Q3 yayınlarına göre Türkiye’de ilk 8’deyiz. 

 

Öğrenci sayısı çok değil mi?

 

Evet, kapasitemizin üzerinde. Tahminim bu üniversite kurulurken 25 – 30 bin öğrenci hedefleniyor. Ama şimdi 80 bin. 

 

Kocaeli Üniversitesi’nde hangi bölümler çok iyi?

 

Bölümlerimizde eğitimlerimiz çok iyi. Ama öne çıkanlar da var. Örneğin tıp fakültesi, örneğin mühendislik, teknoloji fakültesi, fen edebiyat… Zaten üniversitelerde her şeyin dikey büyümesi mümkün değildir. Bunu beklemek de doğru değil. Örneğin aşı sürecinde Kocaeli Üniversitesi’ni herkes gördü. Aşı çalışmaları üç ilde yapıldı. Bir tanesi Kocaeli Üniversitesi’ydi. İlaç çalışmalarında Kocaeli Üniversitesi var. 

 

Yakında bazı branşlarda 

uzman bulamayacağız

 

KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü,hekimlerin bazı bölümlerde tercihte bulunmadığını ifade ederken, önemli bir soruna dikkat çekti

 

KOÜ’de hekimlerin şartları zor mu?

 

Marmara Bölgesi’nin dört bir yanından hastalar bize geliyor. Bazen günde üç defa fanila değiştiriyoruz. Doktorlarımız oradan oraya koşuyor. Fakat bu durumdan daha çok, kimi zaman hekimlere takınılan tavır bizleri üzüyor. Herkesin tıp fakültelerindeki hekimlerin güçlüklerini anlamasını bekliyoruz. Bizi yerden yere vuranların yakınlarını biz tedavi ediyoruz. Hekim saygı bekliyor. Saygı olmayınca da küskünlük oluşuyor. 

 

Şehir Hastanesi’nin açılması sizi nasıl etkiler.

 

Pek etkilemez. Aynı yoğunluk devam eder. Belki orada tek kişilik odaların olması nedeniyle daha fazla konfor arayanlar olabilir. Bilemeyiz. Bizim tıp fakültesinde yetişmiş, alanında uzman isimlerimiz var. Onlar Amerika’dan bile, Almanya’dan bile tercih ediliyorlar. Sadece tedavi için geliyorlar. Şehir Hastanesi kurulduktan sonra da bu durum devam edecektir.

 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

 

Üniversitemiz eğitim açısından çok üst düzeyde. Taş üzerine taş koyana teşekkür ederim. Etik değerleri muhafaza etmek çok önemli. Kocaeli Üniversitesi bu değerleri hep korumuştur. Üniversitemiz öğrenci odaklıdır. Uygulama merkezlerimiz çok üst düzeydedir. Tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum. Bir de sağlık alanındaki bir sorundan bahsetmek istiyorum: Bazı branşlarda tercihler azaldı. Örneğin beyin cerrahisi kadroları boş, kimse tercih etmiyor. Göğüs cerrahisinin asistanı yok.

 

Neden tercih etmiyorlar?

 

Doktorlara olan saldırılar, doktorların gerekli saygıyı görmemesi buna etkin… Doktorlar, nöbeti olmayan, hasta ile teması az olan alanları seçiyor. Biyokimya, dermatoloji, fizik tedavi seçiliyor. Ama ortopediye, beyin cerrahına güçlü doktorlar bulmamız gerekiyor. Belki de döner sermayeden bunların kat sayılarının değişmesi gerekiyor. Onların denekleri artırılmalı. Kadın doğuma asistan gelmiyor. Bu sağlıktaki genel bir sorun ve bu konuda geniş düzeyde bir çalışmanın olması gerekiyor.   

 

 

 

 

Yorumlar
  • doğa

    Ykardeşim seni kutluyorum güzel bir habercilik örneği yapmışsın.sizi kutluyorum

Kocaeli İçin Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
23 Ekim 2021 Cumartesi
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı