Çevre ödülleri sahiplerini buldu!

Kocaeli Sanayi Odası 27. Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu

Boran KAYALAR - Hem çevre dostu yatırım hem de çevreci sanayicileri desteklemek amacıyla yapılan Türkiye’nin ilk çevre ödül organizasyonu “Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri” Kocaeli Sanayi Odası (KSO) tarafından 27’nci kez düzenlendi. Pandemi tedbirleri çerçevesinde Kocaeli Kongre Merkezi’nde düzenlenen ödül törenine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da katılım gösterdi.

YOĞUN KATILIM

Törene KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun yanı sıra KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul, Vali Yardımcısı Dursun Balaban, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk, Deniz Ticaret Odası Başkanı Vedat Doğusel, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Çevre Ödülleri Jüri Sözcüsü İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç, çok sayıda sanayici ve davetliler katıldı.

ÖDÜL ALAN FİRMALAR TİTİZLİKLE BELİRLENDİ

Kocaeli Sanayi Odası, Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Kocaeli Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, İZAYDAŞ, TÜBİTAK-MAM Çevre ve Tetmiz Üretim Enstitüsü, Kocaeli Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü, Gebze Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü, Sakarya Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü, Okan Üniversitesi, Gebze Organize Sanayi Bölgesi, TOSB Otomotiv Tedarik Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi ve Tema Vakfı’ndan oluşan jüri, hibrit olarak toplantısını gerçekleştirdi ve saatler süren toplantı sonunda ödül alacak firmalar belirlendi.

GURUR DUYUYORUZ

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu,” Ödülümüzün adını taşıyan ve henüz çevrenin konuşulmadığı 70’li yıllarda, çevre sorunlarının çözümü için yoğun çalışmaları olan kurucumuz merhum Şahabettin Bilgisu'yu bugünü vesile ederek buradan tekrar saygıyla ve rahmetle anıyorum. Şahabettin Bilgisu’nun; “Ekonomi’de ve Ekoloji’de denge; işin sırrı bu dengede” sözünü hatırlatmak istiyorum.Türkiye’nin ilk ve bu formattaki tek ödül organizasyonu olan Şahabettin Bilgisu Çevre Ödüllerine 27 yıldır ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz.

POTANSİYALİMİZ TAM OLARAK YANSIMIYOR

Sayın Başkanım, Merkezleri başka illerde olup, üretimleri ilimizde olan firmalarımız mevcut. Oda olarak ilimizde üretim yapan firmaların dış ticareti ile ilgili yaptığımız çalışma sonucunda 2020 yılında; İlimizde üretim yapan firmaların; İhracatlarının toplamının 26,6 milyar dolar olduğunu tespit ettik.(TİM - 12,3 milyar dolar)İthalatlarının toplamının ise 49,1 milyar dolar olduğunu tespit ettik. Dolayısıyla; Kocaeli dış ticaret hacminin 75,7 milyar dolar olduğunu gördük. Türkiye dış ticaretindeki payımız % 19,4 Kurumlar tarafından açıklanan resmi veriler, firma merkezleri baz alınarak açıklandığı için ilimizin potansiyelini tam olarak yansıtmıyor.

VERGİ KONUSU ÇOK ÖNEMLİ

Aynı sorunu vergi rakamlarında da görüyoruz. İlimizde üretim yapıp da, vergilerini İstanbul’da veren 600’ün üzerinde firmamızın karı, İlimiz merkezli 2000 firmanın karının neredeyse iki katı. (Örneğin Ford)Dolayısıyla Büyükşehir Belediyemizin burada ciddi kaybı oluşuyor. İhracat rakamları başta olmak üzere resmi verilerin firmaların üretim yaptıkları illere yazılmasının ve vergilerin üretim yaptıkları ilde verilmesinin çok değerli olduğunu düşünüyoruz.

İKLİM KONULARI ARTIK GÜNDEMİMİZİN İLK SIRASINDA

İklim değişikliğinin giderek daha fazla hissedildiği dünyamızda, çevre ve iklim konuları artık gündemimizin ilk sıralarında yer alıyor. AB de, ekonomisini döngüsel ekonomi ilkeleri çerçevesinde modernize ediyor.Temel hedef 2030’da sera gazı emisyonlarını %55 azaltmak, 2050’de ise iklim nötr kıta olmayı başarmak. Avrupa Komisyonu “Fit for 55” adı altında bu hedefe yönelik paketi açıkladı. Burada Türkiye açısından en önemli konu sınırda karbon düzenlemesi tasarısı. Bu kapsamda ülkemizde de Ticaret Bakanlığımız tarafından Yeşil Mutabakat Eylem Planımız yayınlandı.

TOBB’ UN CİDDİ ÇABALARI VAR

Ayrıca, Paris İklim Anlaşmasının küresel sıcaklık artışını 1.5 ila 2 arasında tutma hedefi de, AB’nin iklim değişikliği ile mücadele çabalarını hızlandırdı. Anlaşmayla her ülke karbon emisyonlarını azaltma hedeflerini kendisi belirliyor. Son günlerde yaşadığımız doğal afetler bu anlaşmanın önemini daha da arttırıyor. Paris Anlaşması’nın imzalanması için TOBB’un da ciddi çabaları olduğunu biliyoruz. Zira Eritre, İran, Irak ve Yemen’in bulunduğu alt ligdeki beş ülke arasında olmak ülkemize yakışmıyor.

PİLOT UYGULAMALAR İLK DEFA İLİMİZDE BAŞLIYOR

Çevreyi koruma adına birçok pilot projenin ilk defa ilimizde uygulanmaya başladığını söyleyebiliriz. Sürekli Baca Gazı İzleme Sistemi Projesi İlimizde 37 tesise ait toplam 110 baca, TR’de 600 baca. Hava Kalitesi Belirleme Projeleri İlimizde 13 adet hava kalitesi izleme istasyonu. Hava Kalitesini İyileştirme Projeleri (Kimyasal Depolamalarda Kapalı Dolum ve Boşaltım Projesi - Yeşil Göz Projesi). Atık Yönetimi ile ilgili Projeler*“Tehlikeli atık taşıma lisanslı araçların” 24 saat online izlenmesi*İlimizdeki tüm tehlikeli atık geri kazanım ve bertaraf firmalarının 24 saat kamera sistemi ile takip edilmesi. Atıksu taşıyan vidanjörlerin uzaktan takip sistemleri ile izlenmesi. Büyükşehir’e ait hava uçağı ve tekneler ile Körfez’de kirlilik takibi. Marmara Denizindeki müsilaj temizleme işlemlerinde; limanlarımızın ve sanayicilerimizin, büyükşehir belediyemize ve devletimize ciddi katkı sağlaması .

KOCAELİ İLK SIRADA

Tüm bu çalışmalar neticesinde;*Bakanlığın resmi beyanlarındaki tehlikeli atıkların %12,5’i ilimizden beyan edildiği görülüyor. (2019 verisi) (1. Kocaeli-– 2. İstanbul – 3.İzmir)*Ayrıca; yapılan bilimsel araştırmalar; hava kirliliğinin kış aylarında hissedilmesi sebebiyle ilimizde ısınmadan kaynaklı bir kirliliğin etkin olduğunu gösteriyor. (Marmara Temiz Hava Merkezi 2014- 2015 yılı Kocaeli Kış Sezonu Raporu)Oysa sadece suçlanan sanayicimiz olmaktadır. Bizi en çok üzen konu; “çevre kirliliğinin nedeninin tamamen sanayiciye yıkılması”dır.

ÇEVRE KONUSUNA HASSASİYET GÖSTERİYORUZ

Oda olarak bizde çevre konusuna hassasiyet gösteriyor ve birçok çalışma yapıyoruz. Bu çalışmalarımızdan en önemlisi bugün burada bir araya gelmemize neden olan “KSO Şabahettin Bilgisu Çevre Ödülleri Organizasyonu” Çevreye olan duyarlılığın bir göstergesi olduğunu düşündüğümüz bu organizasyonumuz ile her yıl firmalarımızı ödüllendiriyoruz. Tüm Türkiye’ye açık olan ödül organizasyonumuzda bu yıl 25 firma başvurusu aldık. Bu firmaların 10 tanesi Eskişehir, Sakarya, İstanbul, Bursa, Erzincan, Çanakkale, Tokat illerinden, Öncelikle buradan, bu organizasyona katılma cesaretini gösteren, kapılarını ve tüm proseslerini bizlere açan tüm firmalarımızı kutluyoruz. Hepsini galip ilan ediyoruz.

KATKI SAĞLAYANLARA TEŞEKKÜR

Ödül organizasyonuna başladığımız ilk yıllarda seçim yaparken firmaların yasal şartları yerine getirmesini yeterli buluyorduk. Fakat artık zorunlulukların ötesinde çevre konusunda yapılan iyi uygulama örneklerini göz önünde bulunduruyoruz. Bu ödül organizasyonun çevresel farkındalıkların artmasına ve bilinç seviyesinin yükselmesine de hizmet ediyor olması gurur verici. Değerli Konuklar, Bu organizasyon için bizden işbirliği ve katkılarını esirgemeyen; Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz, Kocaeli Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğümüz, Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz, İZAYDAŞ, Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Okan Üniversitesi, TÜBİTAK-MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü, Gebze Organize Sanayi Bölgesi, TOSB Otomotiv Tedarik Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi ve Tema Vakfı’ndan oluşan değerli jüri ve saha ekibi üyelerimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

BÜYÜKŞEHİR’ E VE İZAYDAŞ’ A TEŞEKKÜR

Saha ekibimiz bu yıl firma değerlendirmelerini online olarak gerçekleştirdi. Onlara da özverili çalışmaları için teşekkür ederiz. Ayrıca; ödül almaya hak kazanan firmalara atık bertarafı konusunda İZAYDAŞ tarafından özel indirimler yapılıyor. Huzurlarınızda Kocaeli Büyükşehir Belediyemize ve İZAYDAŞ’a bu desteğinden dolayı teşekkür ediyoruz. Burada sözlerime son verirken, tüm katılımcıları tekrar kutluyor ve hepsini şampiyon ilan ediyorum” dedi

AYHAN BAŞKAN İLE İFTİHAR EDİYORUM

Zeytinoğlu’ nun ardından konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu,” Çevre konusu henüz Türkiye’de kimsenin gündeminde değilken sanayi odamız bu işe sahip çıkmış ve çok doğru bir vizyon koymuş. Kocaeli Sanayi Odamızı geçmişten bugüne hizmet veren herkesi kutluyorum. Bu işe başlarken yerel düzeyde başlayan bu organizasyon bugün ülke çapında bir nitelik kazanmış. Ayhan kardeşime düşen bunu uluslararası hale getirmek. Kocaeli, sanayinin başkentiyse bunu uluslararası düzeye getirmek lazım. Her geçen sene daha fazla katılımcı yer almaya başlamış. Bu işi başarmak ayrı bir vizyon işi aynı zamanda ekip başarısı. Ayhan Başkan ve ekibiyle iftihar ediyorum. Bu salgın döneminde ilk andan itibaren birlikte pek çok çalışma gerçekleştirdik. Kocaeli başta olmak üzere tüm iller ve sektörlerden bilgiler topladık. Birlikte hükümetimize yüzden fazla öneri ve talep sunduk” dedi.

HAVAYI KİRLETİYORSAN VERGİ ALINACAK

Karbon vergisi hakkında da konuşan Hisarcıklıoğlu, “Hep birlikte davranmaz isek iklim değişikliği felaketini önleyemeyiz; pandemiyle mücadele başarılı olamayız. Hedef karbon emisyonunu 2030’da 1990’daki seviyesine düşürmek. Çevreyi kirletiyorsan, havayı kirletiyorsan karbon vergisi alınacak. Gerekli önlemleri almak isek muhtemelen 2023’den itibaren her yıl 2 milyar euroluk bir tutarı doğrudan AB’ye aktarmaya başlayacağız. Bunun bedelini biz sanayiciler ödeyeceğiz. Teknolojik değişimi tetiklemeyen ülkeler Uluslararası güç kaybına uğrayacak. Türkiye’nin mevcut teşvik sistemi yeşil dönüşüm sisteminde hızla gözden geçirmesi gerek. Karbon vergisi konusunda yapılan çalışmalar demir çelik, gübre, elektrik vb. sektörlerini doğrudan etkilediği, bu kapsamda en çok etkilenecek ülke Türkiye. Paris İklim Anlaşması konusunda meclisimiz bir an önce karar almalıdır. Geçmişe değil geleceğe odaklanmak lazım. İkincisi Türkiye’nin 2050 yılına uzanan ciddi bir karbon emisyonu belgesi hazırlanması gerekir bu da ekonomik değişim programı demektir. Çok geç olmadan doğaya ve hayvanlara verdiği hasarı sınırlandırmak lazım. İklim değişikliği ile mücadelede proaktif olunmasının tam zamanıdır. Geleceğe hazırlıksız yakalanmayalım. Bir an önce niyet edip harekete geçelim. Tabiat ve tüm canlıların tamamı bize emanet” dedi.

SANAYİCİLERİMİZ İLE GURUR DUYUYORUZ

Hisarcıklığlu’nun ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Türkiye’nin 2053’e uzanan vizyonu açısından son derece kritik olan memleketin geleceği açısından belki de bugün hiç konuşmadığımız, üzerinde çok konuşmadığımız ama ‘geliyorum’ diyen, ‘evet buralardan başımıza iş açılacak acilen tedbir alınmamız gerekiyor’ denen hususları çözüm önerileriyle birlikte konuşmacılar sıraladı. Büyükşehir belediyesi olarak böylesine hassasiyetleri olan sanayicilerimizle beraber çalışmaktan, böyle sanayicilere sahip olmaktan ayrıca gurur duyuyoruz. Tehlikeli atık bertarafından Türkiye’nin birinci şehriyiz. Ölçmediğiniz bir şeyi göremezsiniz. Tehlikeli atık İZAYDAŞ’ta bertaraf edildiği için Kocaeli’deki rakamlar yüksek çıkıyor. Elektronik atıklar, kullandığımız telefondaki civalar nerede bertaraf ediliyor? Bunları sorduğunuz zaman zurnanın zırt dediği yere geliyorsunuz” ifadelerinde bulundu.

BİZLERE DÜŞEN SİZLERİN ÖNÜNÜ AÇMAK

“Kocaeli’de inanılmaz, dünya standartlarına uyan, yenilikçi firmalarımızı görüyorum” diyen Büyükakın, “Yeşil sertifikayı tamamlamazsanız ihracat yapamaz hale geliyorsunuz. Kocaeli, ihracat açısından son derece önemli bir şehir. Onlar bu standartlara uyuyor. Türkiye bu belgeleri imzalasa da imzalamasa da o standartlara bir şekilde uymak zorundasınız. Fırsatlar buldukça tesisleri geziyorum orada görüyorum ki Kocaeli’de inanılmaz, dünya standartlarına uyan, yenilikçi firmalarımızı görüyorum. Bunların her biri bizim için birer gurur meselesi oluyor. Bizlere düşen sizlerin önünü açmak. Elimizden gelen tüm imkanları seferber ediyoruz. Birkaç gün önce Organize Sanayi Bölgelerimizden bir tanesinin yağmur suyu giderleriyle ilgili bir sorunu vardı, arkadaşlarımız orası bizim sorumluluk alanlarımızda değil tartışması vardı. Dedim ki buradan su dışarı taştığı zaman öbür tarafta vatandaşı mağdur ediyor. Bunu yapacağız dedik. Birlikte hareket etmeyince olmuyor. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak 4.3 milyon metreküp atıksu deşarjı var. İyilik bile olsa artık denize atmamak gerekiyor. Doğayla mücadele edilmiyor. Bir şekilde rövanşı alıyor ve küresel ısınma, sel baskınları, orman yangınları olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

ÖNCÜBİR ŞEHİRDE YAŞIYORUZ

Büyükakın son olarak, “Bilinç, donanım konusunda öncü bir şehirde yaşıyoruz. Birlikte hareket ettiğimiz zaman diğer şehirlere de örnek olabilecek çok güzel uygulamalar bu şehirden çıkabilir. Büyükşehir olarak buna hazırız. Birçok OSB’lerimizle birlikte ağaçlandırma çalışması yaptık, kavşaklarla ilgili sıkışıklığı giderme konusunda da gerekeni yaptık, doğalgazla çalışan otobüsler çalıştırıyoruz; 110 tane daha aldık daha da arttıracağız. Herkesin kendi AR-GE kurmasına gerek yok. Orada da bizim imkanlarımızı bir araya getirip, birlikte çalışıp ölçek ekonomisinden de çalışmamız gerekiyor. Karbon emisyonu konusunda küresel çapta alınması gereken inisiyatifi alacağız ama bu tartışmaları da akıllıca yapmak gerekiyor. Kocaeli 27 yıldır olduğu gibi örnek olmaya inşallah devam eder” ifadelerinde bulundu.

DEVLETİMİZ ÜSTESİNDEN GELECEKTİR

Büyükakın’ın ardından konuşan Vali Yardımcısı Dursun Balaban, “İlimizde bulunan yoğun sanayi tesislerinde çevrenin iyileştirilmesi konusunda yoğun çaba gösterilmesi valiliğimizin ve valimizin hassas davrandığı çalışma alanlarından bir tanesidir. İzleme çalışmaları da bu sebeple önemlidir. Cumhurbaşkanımız’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayeleri ve öncülüğünde başlatılan Sıfır Atık Projesi bu çalışmaların sonuçlarındadır. Bu projenin başlangıcından bu gününe kadar 1 milyon 828 bin 476 ağaç kesilmekten kurtulmuştur. Gerek iklim değişikliği, gerek insan unsuru sebebiyle yaklaşık 11 gün içinde ülkemizde bu kadar ağaç da yanmıştır. İnşallah devletimiz onun da üstesinden gelecek, yananın yerine belki de onun 3-4 katı kadar ağacı dikip yine ülkemizi yeşillendirecektir” dedi.

KOCAELİ ZATEN İLKLERİN ŞEHRİ

2020 yılında 66 adet tesise yaklaşık 6 milyon TL ceza kesildiğini belirten Balaban, “Müsilaj problemi çıkmadan önce Kocaeli’de bununla ilgili bir çalışma başlamıştı. Kocaeli zaten ilklerin bir şehri. Bugüne kadar Müsilaj denildiği dakikaya kadar 200 metreküp müsilajı belediyemiz toplamış ve bertaraf etmiştir. Kocaeli’de 13 adet hava kalitesi izleme istasyonu mevcuttur. İlimizdeki 110 adet baca online olarak izlenmektedir. Bu sayede sistemde bulunan fabrikaların emisyonları anlık olarak izlenmekte ve veriler kaydedilerek saklanmaktadır. Valiliğimizin genelgesiyle tesislere kamera sistemleri kurulmuş; bunlar da 24 saat esasına göre giriş ve çıkışları kayıt altına alınmaktadır; bu kayıtlar da bir yıl süreyle saklanmaktadır. Böylece kaçak atıkların dökülmesi ilimizde önlenmektedir. İlimiz sınırları içinde gerek il içinde gerek il dışından atık su transferi yapan tüm vidanjörlere çip taktırılmış, bunlar da izlenme, yanlış yapmaları engellenmektedir. İlimizde hava iyileştirmeye yönelik olarak kimyasal depolamaya ilişkin yayınlanan valilik genelgesinde Türkiye’de ilk defa kimyasal depolama yapan firmaların emisyonlarına yönelik çalışma yapılmış, belli başlı kimyasallara ilişkin emisyon tedbirleri bir standarta sağlanmıştır. 2020 yılında 1960 denetleme yapılmış, 66 adet tesise yaklaşık 6 milyon TL ceza kesilmiştir.2021 yılından bugüne kadar olan süreçte ise 2 bin 521 adet tesis denetlenmiştir. İlimiz, çevre konusunda diğer illere örnek teşkil etmektedir” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

İŞTE ÖDÜL ALAN FİRMALAR

1-BÜYÜK ÖLÇEKLİ İŞLETME KATEGORİSİ KİMYA SEKTÖRÜ ÇEVRE ÖDÜLÜ

Ödülü alan: “BASF TÜRK KİMYA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ” Dilovası Fabrika Direktörü, Ahmet İlker Can

Ödülü veren: Bilgisu Ailesinden (Şahabettin Bilgisu’nun torunu) Akman Yengin

2- BÜYÜK ÖLÇEKLİ İŞLETME KATEGORİSİ KARMA SEKTÖR ÇEVRE ÖDÜLÜ

Ödülü alan: “İSPAK ESNEK AMBALAJ SAN. A.Ş.” Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Haluk Kayabaşı

Ödülü veren: KSO Meclis Başkanı Sayın Hasan Tahsin Tuğrul

3-BÜYÜK ÖLÇEKLİ İŞLETME KATEGORİSİ OTOMOTİV TEDARİK SEKTÖRÜ ÇEVRE ÖDÜLÜ

Ödülü Alan: “BRISA BRIDGESTONE SABANCI LASTIK SAN. VE TİC. A.Ş.” Teknik Grup Başkan Yardımcısı Sayın Muray Hepdurluk

Ödülü veren: KSO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ayhan Zeytinoğlu

4-BÜYÜK ÖLÇEKLİ İŞLETME KATEGORİSİ OTOMOTİV SEKTÖRÜ ÇEVRE ÖDÜLÜ

Ödülü Alan: “OTOKAR OTOMOTİV VE SAVUNMA SAN. A.Ş-SAKARYA” Üretim ve Tedarik Grup Direktörü Sayın Mesut Akdağ

Ödülü veren: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu

5-KOBİ KATEGORİSİ ÇEVRE ÖDÜLÜ

Ödülü Alan: “HİDROPAR HAREKET KONTROL TEKNOLOJİLERİ MERKEZİ SAN. VE TİC. A. Ş.” Genel Müdürü ve Şirket Ortağı Sayın İlham Çelebi

Ödülü Veren: Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tahir Büyükakın

6-BÜYÜK ÖLÇEKLİ İŞLETME KATEGORİSİ ÇEVRE ÖDÜLÜ

Ödülü Alan: “FORD OTOMOTİV SANAYİ A.Ş.-KOCAELİ FABRİKALARI” Operasyonlar Genel Müdür Yardımcısı-Operasyonlar Lideri Sayın Güven Özyurt

Ödülü veren: Kocaeli Vali Yardımcısı Dursun Balaban

#

12 Ağu 2021 - 08:57 - Kentgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Demokrat Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Demokrat Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Demokrat Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Demokrat Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Markaları

Demokrat Kocaeli, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 323 40 00
Reklam bilgi


Anket CHP’de hangi kadın milletvekili olmalı?
Tüm anketler