Fidancı: Suça ortak olmayacağız

OYAK Grubu’nun yapacağı limanın ÇED toplantısında vatandaşlar limanın yıkılmasını istedi

Boran KAYALAR - OYAK Grubu'nun Körfez Mimar Sinan Mahallesi Yarımca Mevkiine yapmak istediği RO-RO Terminali inşaatı için düzenlenen ÇED toplantısında konuşan Körfez Tütünçiftlik Sahil Koruma Derneği Başkanı ve CHP İl Başkan Yardımcısı Yaprak Fidancı, “OYAK, hiçbir etik kurala uymadığı gibi iskele inşaatını tamamladıktan sonra zaten yaptığı eklentisini ÇED süreci vasıtasıyla İdareyle birlikte bizleri de suçuna ortak etmek, yapısını yasal hale getirmek istemektedir. Bu bir gecekondudur. Belediye Başkanlarımız başta olmak üzere ilgili tüm kurumları göreve çağırıyor, kaçak yapıyı tespit etmelerini, idari işlem/ceza uygulayıp, sehven verdikleri izin, ruhsat ve benzeri işlemleri varsa iptal etmelerini istiyoruz” dedi. Körfez Mimar Sinan Mahallesinde yapımı devam etmekte olan Oyak Port Limanı RO-RO Terminali inşaatı için ÇED toplantısı düzenlendi. Yarımca Kültür Merkezi Düğün Salonunda düzenlenen ÇED toplantısına Körfez Tütünçiftlik Sahil Koruma Derneği Başkanı ve CHP İl Başkan Yardımcısı Yaprak Fidancı, CHP İl Başkan Yardımcısı Bilgi Dehmen, CHP Körfez İlçe Başkanı Bülent Yıldız, CHP Meclis Üyesi Eren Kır, Kocaeli Ekolojik Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tengerek, dernek üyeleri, Oyak grubu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

SUÇA ORTAK OLMAMAYA DAVET EDİYORUZ

Toplantıda konuşsan Körfez Tütünçiftlik Sahil Koruma Derneği Başkanı ve CHP İl Başkan Yardımcısı Yaprak Fidancı, “Bizlere kaçak olarak yapılmış bir iskele yapısını yasal hale getirebilmek için görüşümüzü sormak istiyorlar. Cevabımız açık ve nettir; Suça ortak olamayız, bizleri yöneten atanmış seçilmiş tüm yöneticileri de suça ortak olmamaya davet ediyoruz. Dosya içeriğine baktığımızda şirket ilk olarak Kocaeli Valiliği’ ne, kara kısmında 1439 Ada, 6 ve 12 parselleri ile deniz tarafında 1273 ada, 8 ve 14 parsellerdeki ÇED’ den muaf alana inşaatını yapacağını bildirip ÇED’ e başvurduğunu gördük. Otopark inşaatı, ÇED’ e dahil olmadığı ve önceden kazanılmış hakkından da faydalanarak inşaatlarını yapmıştır. Buraya kadar bir sorun görünmüyor gibi geliyor ama gerçek elbette öyle değil” dedi.

DEVLETİN KURUMLARI YOK SAYILMIŞ

Fidancı, “Şirket projesinin ÇED’ e dahil olmadığı imajından da faydalanarak inşaat sırasında hiçbir kuruma bildirmeden deniz tarafında1439 ada 14 parsel önüne ilave bir Ro-Ro Kapak Atma Rampası (iskele yapısı) inşa etmiştir. Bu rampa, 30 bin DWT’lik limanını, RO-RO Limanı haline getirecek bir ilavedir. Kısaca deniz tarafında rampa adıyla bir iskele yapısı inşa edilip, tamamlanmış, devletin kurum ve kuruluşları bilinçli olarak yanıltılıp, yok sayılmıştır. Şayet OYAK idareye ilk başvurusunu, benim kazanılmış 30 bin dwt’lik liman hakkım var ancak Ro-Ro Limanı yapmaya karar verdim diye başvursa elbette projesi başından sonuna izlenebilecek ÇED sürecine girecek, bir çok kontrol ve idari işleme dahil olmak zorunda kalacaktı ancak şirket bunu tercih etmeden inşaatını tamamlamıştır” dedi.

YASAL HALE GETİRMEK İSTENMEKTEDİR

Fidancı, “OYAK, hiçbir etik kurala uymadığı gibi iskele inşaatını tamamladıktan sonra zaten yaptığı eklentisini ÇED süreci vasıtasıyla İdareyle birlikte bizleri de suçuna ortak etmek, yapısını yasal hale getirmek istemektedir. Dosyada belirtildiği gibi inşaat sırasında çelik kazıklar, kimi yapı elemanlarıyla beton kullanılmıştır. Denizdeki kaçak inşaat sırasında şahmerdan, kuleli kazık çakma dubası ve farklı ebatlarda vinçler kullanılmış yani çok ciddi bir inşaat süreci yaşanmıştır. İlave yapı hiçbir kuruma haber vermeden yapıldığından, inşaatın yarattığı ekolojik zararın tespiti mümkün olamadığı gibi inşaat süreci izlenememiş, yapının niteliği, depremselliği, imar planlarına işlenmediğinden üst ölçekli plan ve notlarına uygun olup olmadığı, karayoluna yükü, İzmit-Yalova Bütünleşik Kıyı Plan ve notlarına uygun olup olmadığı, İzmit Körfezi’ne getireceği gemi trafiği yükü, komşu tesislerle birlikte gemi/karada kaza risklerini değerlendirmek mümkün olamamıştır” dedi.

BU YAPI BİR GECEKONDUDUR

Yapının anayasa başta olmak üzere, kıyı kanunu, çevre kanunu, imar kanunu, belediye kanunu, büyükşehir belediye kanunu ve ilgili kanunlarla, ilgili yönetmelik, devletin genel uygulama, işleyişine aykırı olarak yasa dışı olarak yapıldığını belirten Fidacı, “Bu yapı bir gecekondudur. Başta da söylediğimiz gibi süreç içerisinde halkın katılımı toplantısıyla bizlerden görüş sorulmaktadır. Görüşümüz bellidir, İllegal bir yapıyı, şirketin ekolojik dengeyi gözetmeyen, insana, devlete saygısı olmayan bu tavrını onaylamamız ve suça ortak olmamız mümkün değildir”dedi.

PROJEYE İTİRAZ EDİYORUZ

Son olarak Fidancı, “Bu nedenle projeye itiraz ediyoruz. Atanmış, seçilmiş tüm yöneticilerimizi, uyarmayı kendimize görev biliyor, eksik işlemle, idari ve ekolojik bir suça ortak olmayın, projeye onay vermeyin diyoruz. Belediye Başkanlarımız başta olmak üzere ilgili tüm kurumları göreve çağırıyor, kaçak yapıyı tespit etmelerini, idari işlem/ceza uygulayıp, sehven verdikleri izin, ruhsat ve benzeri işlemleri varsa iptal etmelerini istiyoruz” şeklinde konuştu. Konuşmanın ardından Fidancı, kaçak yapıyla ilgili suç duyurusunda bulunmak üzere dernek üyeleri ile birlikte Körfez Belediyesi’ne gitti.

#

11 Kas 2021 - 15:38 - Sivil Toplumgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Demokrat Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Demokrat Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Demokrat Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Demokrat Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Markaları

Demokrat Kocaeli, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 323 40 00
Reklam bilgi