Kocaeli’nin dış ticareti değerlendirildi: Potansiyelimizi yansıtamıyoruz

Kocaeli’nin dış ticaretinin değerlendirildiği toplantıda konuşan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Dış ticaret hacmi 55,1 milyar dolar. Türkiye dış ticaretindeki payımız yüzde 20,5. Kurumlar tarafından açıklanan resmi verilerin, firma merkezleri baz alınarak açıklandığı için ilimizin potansiyelini tam olarak yansıtmadığını düşünüyoruz

Boran KAYALAR - Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun ev sahipliğinde Kocaeli dış ticaret verileri hakkında basın açıklaması gerçekleştirildi. Programa KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun yanı sıra Vali Seddar Yavuz, Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Yapıcı ve kentimizde faaliyet gösteren basın kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

TOPLAM 26,6 MİLYAR DOLAR

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu , “Oda olarak ilimizde üretim yapan firmaların dış ticareti ile ilgili Doğu Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü ile bir çalışma yaptık. Bu yaptığımız çalışma sonucunda 2020 yılında; İlimizde üretim yapan firmaların ihracatlarının toplamı 26,6 milyar dolar olduğunu tespit ettik. TİM ‘in verilerine göre bu rakam 12,3 milyar dolar.

İHRACAT RAKAMLARI

Kocaeli Gümrüklerinden yaptıkları ihracat 11,7 milyar dolar. Kocaeli Gümrükleri dışından yaptıkları ihracat 14,9 milyar dolar. Türkiye ihracatından aldığımız pay yüzde 15,6. Bu çalışma sonucunda ilimizde üretim yapan firmaların ithalatının 49,1 milyar dolar olduğunu tespit ettik. Kocaeli Gümrüklerinden yaptıkları ithalat 22 milyar dolar. Kocaeli Gümrükleri dışından yaptıkları ithalat 27,1 milyar dolar

DIŞ TİCARET HACMİ

Türkiye ithalatından aldığımız pay yüzde 22,3. Dolayısıyla; Kocaeli dış ticaret hacminin 75,7 milyar dolar olduğunu gördük. Türkiye dış ticaretindeki payımız yüzde 19,4. 2021 yılı verilerine baktığımızda ilk 7 aylık dönemde ihracat 19,6 milyar dolar. TİM’e göre bu rakam 9,2 milyar dolar. Kocaeli Gümrüklerinden yapılan 9,5 milyar dolar. Kocaeli Gümrükleri dışından yapılan 10,1 milyar dolar. Türkiye ihracatından aldığımız pay yüzde 16,2. İthalat rakamı Türkiye’de 35,5 milyar dolar. Kocaeli Gümrüklerinden yapılan ithalat ise 20,1 milyar dolar. Kocaeli Gümrükleri dışından yapılan ithalat ise 15,4 milyar dolar. Türkiye ithalatından aldığımız pay yüzde 24,2.

POTANSİYELİMİZİ YANSITAMIYORUZ

Dış ticaret hacmi 55,1 milyar dolar. Türkiye dış ticaretindeki payımız yüzde 20,5. Kurumlar tarafından açıklanan resmi verilerin, firma merkezleri baz alınarak açıklandığı için ilimizin potansiyelini tam olarak yansıtmadığını düşünüyoruz. Aynı sorunu vergilerde ve İSO tarafından açıklanan ilk 500 listesinde de görüyoruz. İhracat rakamları başta olmak üzere firmaların üretim yaptıkları illere yazılmasının önem arz ettiğine dikkat çekmek istiyoruz. Açıklanan resmi verilerin sağlıklı olmaması halinde devletin vereceği teşvikler ve yönlendirmelerin birebir örtüşmeyeceği endişesini de taşıyoruz” dedi.

KOCAELİ DÜNYA İLE YARIŞIYOR

Programda konuşan Vali Seddar Yavuz şu ifadeleri kullandı, “Kocaeli Türkiye’nin dünyayla yarışan yüzü. Bilim,sanayi ve teknoloji üssü Kocaeli. Kocaeli coğrafi konumu açısından da üretim açısından da böyle. Bu konum bize üstün bir yer belirliyor. Sanayi üretiminde ve genel anlamda üretimde ciddi bir artış var. Özellikle Avrupa piyasasının talepleri oldu. Pandemi aslında fırsatlar da oluşturdu.

GLOBAL FİRMALAR KOCAELİ’ YE GELİYOR

Kocaeli’nin liderliğini sürdürebilmesi, yüksek teknolojinin şehrimize gelmesi, dünya ile yarışabilen bir alana doğru gitmek bizim beklentimiz. Global firmalar da Kocaeli’ye gelmeye başladı. Bir cep telefonu firması üretime başladı. Cep telefonu alanı önemli bir alan. Bu alanda kendimizi geliştirmeye devam etmemiz lazım.

EKOSİSTEM YOK OLUYOR

Bir taraftan çok üzgünüz. Ciğerlerimiz yanıyor. Nem oranlarının düştüğü ve rüzgarın 40 kilometrenin üzerine çıktığı günler bizler için riskli günler. Bu şehrin yüzde 42’si orman. Bu ormanların zarar görmeden bir sonraki kuşaklara aktarılabilmesi açısından hassasiyet haritası çıkardık. Yarınlara hazırladığımız alanlar var. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Bu yaraları hep beraber saracağız. Yanan sadece ağaç değil, bir ekosistem yok oluyor.

İHRACAT RAKAMLARI ZİRVEDE

İhracat rakamlarında yeni bir zirve yakalayacağımız gözüküyor. Büyüyecekseniz ihracata dayalı büyüyeceksiniz. Sanayicilerimizin bu konudaki azmi, uyumu çok kıymetli. Kapasite sorununuz varsa, esnek değilseniz, kaliteli işgücüne sahip değilseniz başaramazsınız. Krizlerin fırsata dönüştüğünü söyleyebiliriz. Tüm kesimlere teşekkür ediyoruz. Hükümetimize de birçok hususta üretim kesime verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum.

AŞIDA İYİ GİDİYORUZ

Pandemi küresel bir sorun. Küresel sorunlar yerel önlemlerle aşılamaz. Küresel sorunlar ancak küresel iş birliğiyle çözülebilir. Pandemiyi şu ana kadar iyi yönettik, bunda bir tereddüt yok. En önemli çare aşı gözüküyor. Aşılama konusunda iyi bir sayı yakaladık. Önümüzdeki süreçte aşılamayı hızlandırmayı ve tedbirlere uymaya devam etmeliyiz. Aşının ciddi bir koruyuculuğu var.

KURMACA HABERLER

Bu sorn sadece sağlık sorunu değil. Hepimizin eğilimlerini etkiliyor bu salgın. E- Ticaret bu dönemde patlama yaptı. İnsanlar dijital platformlar üzerinden alışveriş yapıyor. Pandemi hayatın tüm alanını etkiledi. Bu durum toplumları bir tuzağa çekti. Şu anda dolaşana haberlerin yüzde 60’ı kurmaca haberler. Kurmaca haberleri istihbarat örgütleri yaparak hassasiyetlerimizi kullanmaya çalışırlar. Bizim hedefimiz en önde olmaktır.

KOCAELİ’ DE İŞSİZLİK DÜŞTÜ

Pandemi döneminde Kocaeli’de işsizlik düştü. Son altı ayda kayıtlı işsizlik 20 binin altına düştü. Bu üretimin gücünü gösteriyor. Üretmeyen, dünyayı takip etmeyen ülkelerin bağımsız olabilmelerine imkan yok. Siber güvenlik, biyo güvenlik ve gıda arz güvenliği çok önemli. Bu 3’ünü birlikte yapamıyorsak bağımsız bir devlet olduğumuzdan bahsetmemeliyiz.

FELAKETLE KARŞI KARŞIYA KALACAKTIK

Orman alanlarına 4 kilometre yakın mesafede ateş yakmak yasaktır. Orman yangınları artmaya başladı. Biz ormanlık alanlara girmeyi ve ateş yakılmasını yasakladık. Amaç farkındalık yaratmak. Şu anda ekiplerimiz sahada. Dronelarla alanlar kontrol ediliyor. Dün gece alkol alan bir şahıs orman içinde bir barakayı yaktı. O bölgede gezen devriyemiz olmasaydı bir felaketle karşı karşıya kalacaktık. Toplumsal hassasiyet bekliyoruz.

CUMA GÜNÜ KRİTİK

Sorunların ve acıların üzerinde tepinen bir toplum olmaya başladık. Bu çok tehlikeli bir şeydir. Toplumu bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Camilerin tamamından bildirimde bulunuyoruz. Önümüzdeki Cuma günü kritik, hava sıcaklıkları yüksek. Bana diyorlar ‘ben nerede mangal yapacağım’ 3 gün mangal yapmasan ne olacak. İnsanlar yanıyor bir tarafta. Orman ve insan konusu varsa bireysel özgürlüklerden söz edilemez. Güvenlik ekiplerine talimatım nettir. Yangın söndürmek kolay bir şey değildir. Elinizde her şey olsa da yangını söndüremeyebilirsiniz.

EĞİTİMSİZLİKTİR

Bu haftaiçinde çok hassas bir şekilde devam edeceğiz. Akşam saatlerini de çok dikkate alıyoruz. Ormanlar için yolların kapatılması, başka önemler alınması gibi her şeyi çalıştık. Saatler süren toplantılar yapıyoruz. Tüm önerileri dinliyoruz. Bazen anlam veremediğimiz şeyler oluyor. Tarla temizliği yapmak için ot yakmayı anlamıyorum. Bu bir eğitimsizliktir. Her şeyi eğitimsizliğe de bağlamamız gerekiyor. Aslında bu duyarsızlığı gerçekten anlamıyorum.

HALKEVİ İHALESİ YAKINDA

Halkevi konusunda birçok çalışma yapıldı. Halkevi binasında müthiş bir gençlik merkezi kuruyoruz. Bilgisayar oyun sistemleri, ses kayıt odası, el sanatlarının yapılabildiği, geçmişteki fonksiyonlarının da yaşayacağı bir alan olacak . Oranın ihalesini yakında yapacağız. Cumhuriyet kazanımları hepimizin kazanımlarıdır. Hepimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşlarıyız. Birkaç ay içerisinde konu netleşir.”

EKMEK ZAMMI

Ekmek zammı konusunda da değerlendirmelerde bulunan Vali Seddar Yavuz, “Ticaret bakanlığı zam konusunda bir bedel belirliyor. Ben ekmeğin sadece ekmek olmadığını biliyorum. Ekmek konusu fiyatla izah edilebilecek bir konu değil. Esnafımız da kazansın istiyoruz ama bu konuda bana verilen yetkiyi bu yönde kullanıyorum. Bakanlıkla görüşüyoruz. Dava ne olur o ayrı bir husus. Ben yetkimi kullandım” diye konuştu.

STRATEJİK TEŞVİKLER İÇİN ÖNEMLİ

Dış ticaret hacminde TİM’in rakamları ile KSO’nun araştırması arasındaki farkın sanayi teşviklerini etkileyip etkileyemeyeceği ile ilgili soruya yanıt veren KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Kocaeli birinci teşvik bölgesinde. Rakamların farkının olumsuz etkisi olması söz konusu değil. Stratejik teşvikler verilmesi açısından ilin verilerinin doğru bilinmesi önemli. Bu konuda rakamları önemsiyoruz” dedi.

VERGİLER İÇİN

ÇALIŞMA YAPILIYOR

Vali Seddar Yavuz ise aynı soru ile ilgili, “Şehirlerin gerçek verilerinin ortala çıkması ve sonuçlanmasının arzu ediyoruz. Hangi şehir ne üretiyorsa net belli olması gerekiyor. Bizde şirketler İstanbul’u tercih ediyor. Bu sadece Kocaeli’nin sorunu değil. Bu durum vergilere yansımaz. Bunun ile ilgili çalışma yapıyoruz. Büyük mükellefler üretim yaptıkları illerde vergilerini versinler. Biz de görüşmelerimizi yapıyoruz. Sanayicimize ve üreten real sektörümüze illa burada kalacaksın diyemeyiz. Ama bir orta yolunu bulacağız. Üreteni de ürkütmemiz gerekiyor” açıklamasında bulundu.

#

04 Ağu 2021 - 11:20 - Ekonomigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Demokrat Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Demokrat Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Demokrat Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Demokrat Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Markaları

Demokrat Kocaeli, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 323 40 00
Reklam bilgi


Anket AK Parti’de hangi isim il Başkanı olmalı?
Tüm anketler