İKM Fethiye esnafını belediyeyle bir araya getirdi

İzmit Kent Merkezi Ticari Dayanışma Derneği (İKM), İzmit Fethiye caddesinde devam eden çalışmalar ile ilgili esnaf ve belediye yetkililerini bir araya getirdi

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Cihat POLAT- İzmit Belediyesinin yaklaşık 2 hafta önce gün önce çalışmalara başladığı "Fethiye Caddesi ve Yan Yolları Yeniden Düzenlenmesi" projesinde altyapı çalışmaları devam ediyor. Çalışmaların 11 gününde İzmit Kent Merkezi Ticari Dayanışma Derneği (İKM), Fethiye Caddesi esnafları ile İzmit Belediyesi yetkililerini bir araya getirdi. Sabah saatlerinde Öztalay Pasajında bir araya gelen esnaflar süreç ile ilgili belediye yetkililerinden bilgi aldı. Toplantıya İzmit Belediyesi Koordinatörleri Ozan Aksu, Hakan Yalçın, İzmit Belediyesi Zabıta Müdürü Ümit Fındık, Fen işleri Müdürü Burak Güreşen, Kocaeli Kuyumcular Derneği Başkanı Nuri Koç, Tokatlılar Derneği Başkanı Turan Şahin, İzmit Belediyesi Başkan Danışmanı Cem Sakoğlu, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, CHP İl eski Başkanı Cengiz Sarıbay ve bölge esnafı katıldı.

“20 YILDIR EL SÜRÜLMEYEN”

Toplantıda ilk konuşmayı ev sahibi İKM Başkanı Murat Öztürk gerçekleştirdi. Her zaman esnaf ile gurur duyduklarını ifade eden Murat Öztürk, “Biz her zaman esnaflarımız ile gurur duyuyoruz. Caddemiz sahip çıkıyoruz” dedi. Toplantıya katılanları tanıtan Murat Öztürk konuşmasının devamında, “20 yıldır el sürülmeyen İzmit merkezimize ve Fethiye caddemize bu dönemden itibaren hem büyükşehir belediyemiz hem İzmit belediyemiz el attılar. Aslında gecikmiş bir projeydi. Biz göreve geldikten sonra 3 kere yönetimimiz ile birlikte TBMM’ye gittik. Fethiye Caddesi ve yürüyüş yolunun yenilenmesi talebimizi ilettik. 2 yıl pandemi süreci geçti. Esnafımızın durumu belliydi. Bu nedenle gecikme oldu. İzmit Belediye Başkanımız ve Büyükşehir Belediye Başkanımız verdiği sözü tuttu. İzmit Fethiye Caddesi değerli bir merkezdir. Çalışmalar ile ilgili ön görüşme yapacağız. Üzerimize düşen ne varsa elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.

“8 AY UZUN BİR SÜRE DEĞİL”

Çok hızlı ilerliyorlar. Hem belediye hem de çalışan yönünden bu çalışmayı destekliyoruz. Sabah 08.00 ile akşam 16.00 arasında çalışma saati yeterli değil. Akşam gün batımına kadar çalışmaların devam etmesi için destek istedik. İzmit Belediyesi yazı işleri müdürlüğü valiliğe yazı yazdı. Bizler esnaf olarak vali beyden rica ettik. Değerli valimiz pandemi sürecinde her zaman esnafın yanında olmuştu. Bu sürecin uzatılması ile ilgili kendilerinden destek istiyoruz. Önümüzdeki haftadan itibaren yağmur da başlayacak. Hepimizin borçları, sentleri var. Bu dönemde en zor iş esnaflık yapmaktır. Bu süreci en hasarsız nasıl atlatırız. Bunun için toplanmış bulunmaktayız. Kafanıza takılan soruları sormaktan çekinmeyelim. Burası 8 ay gibi bir sürede tamamlanacak. Çok uzun deniyor. Ara arterler ile birlikte 8 ay uzun bir süre değil” dedi.

“İLK BAŞLADIĞIMIZDA ÇEKİNCELERİMİZ VARDI”

Murat Öztürk’ün ardından İzmit Belediyesi Fen İşleri Müdürü Burak Güreşen esnafı bilgilendirdi. 150 metrelik bir alanda kazıyı tamamladıklarını ifade eden Güreşen, “Çalışmalara Hafız Şerif Caddesi üzerinden devam edeceğiz. Çalışmalarımızın planlamamızdan daha iyi gidiyor. İlk başladığımızda çekincelerimiz vardı ama planladığımızdan iyi gidiyor. Sizlerin desteklerinizi görüyoruz. En hızlı şekilde çalışmaları devam edeceğiz.

“İLK PLANLAMAMIZ FETHİYE VE İSTİKLAL CADDESİNİ BİTİRMEK”

Biz Fethiye Caddesinin alt noktasından başladık. Yürüyüş yoluna bağlanan iki yolumuzdan biri bu cadde. Daha sonra İstiklal caddesine geçeceğiz. Buranın hatları çok eski olduğu için yer altı ile ilgili sağlıklı bir bilgi yok. Alt tarafın bilgisini açtıkça görüyoruz. Hafız Şerif Caddesinde Vakıf İş Hanı bulunuyor. 15 Kasım’da yıkıma başlanacağını söyleniyordu. Bizi en çok etkileyen yer vakıfların bulunduğu nokta. Bizim ilk planlamamız Fethiye Caddesini ve İstiklal Caddesini bitirmek. Vakıf iş hanının yıkılması ile aynı dönemde olması bizim işimize de rahatlatır” diye belirtti.

“24 SAAT TALEBİ”

Bölge esnaflarından Mustafa Çavuş çalışmaların 24 devam etmesini istedi. Çavuş, “24 saat esasında çalışılamaz mı? Bu bölgede konut yok. 24 esas saatine yönelik çalışma yapılabilir” ifadelerini kullandı. Fen İşleri Müdürü Burak Güreşen çalışma saatleri ile ilgili, “Biz valiliğe yazı yazdık. Valilik tam saat aralığını bize paylaşacak. Şimdilik 9 ile 4 arasında izin verildi. Saat 12 den sonra valilik izin vermiyor. Büyükşehir’e de verilmiyor ama saat 12’ye kadar çalışma izni alırsak işimiz daha da kolaylaşacak. 24 saat çalışma esası alt yapı çalışmalarında sağlıklı olmuyor. Birlikte çalıştığımız SEDAŞ gibi kurumlar var. Onlar ile 24 saat esasında çalışmak mümkün değil. Burada 32 kurumun hattı var. Gündüz çalışırken bir tane kurumun bile hattına denk gelirsek o kurumun gelmesi gerekiyor. Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarında bile saat 12’ye kadar izin verilmiş. Biz bunu alırsak bize yeterli” ifadelerini kullandı.

“FATMA BAŞKANININ ARKASINDAYIZ”

Toplantıda söz alan Fethiye Caddesi esnaflarından İsmet Erturan, “Ben 20 yıldır bu kentin merkezine çivi çakılmadı. Başkanımız ile görüştüğümüzde standart belediye başkanı olmayın aykırı olun demiştim. Bu cesaretinden dolayı Fatma başkanımıza teşekkür ediyorum. Kendisini kutluyorum. Biz bu kenette yaşıyoruz. Bu kentte öleceğiz. Ben Fatma başkanımızı bu konuda içtenlikle kutluyorum. Biz üzerimize düşeni yapacağız, kendisinin arkasında olacağız” şeklinde konuştu.

“BİZİM EN BÜYÜK SORUNUMUZ OTOPARK”

Esnaf için önemli olan otopark sorunu ile ilgili bir kez daha söz alan İKM Başkanı Murat Öztürk, “Belediye iş hanın altında otopark vardı. Sağ taraftaki yolun kapaması ile otopark da kapandı. O otopark İzmit’imiz için çok değerli. Üzerinde yüklü miktarda altın taşıyan esnaflarımız var. O Otoparkın kapatılmamasını büyükşehir Belediye başkanımızdan rica ediyorum. Daha önce yaptığımız toplantıda kapatılmayacağı ile ilgili söz verilmişti. Muhtemelen gözden kaçmıştır. Bugün itibari İzmit ortaokulunun bahçesi otopark olarak hizmet verilecek. Bizim en büyük sorunumuz otopark sorunu” diye konuştu.

“20 YILDIR YAPILMAYAN İŞİ YAPIYORUZ”

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in basın danışmanı Cem Şakaoğlu söz alarak, “Yürekten söylüyorum. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Öyle keyifli şeyler geliyor ki çalışan arkadaşlarımızdan çok mutlu oluyoruz. Esnafın çalışanlara destek vermesi onlara çay tatlı ikram etmesi çalışanları çok motive ediyor. Hiçbir zaman bu şekilde çalışma yapmadıklarını ifade ediyorlar. Beklenenden hızlı bir şekilde ilerliyor. 10 gün gibi bir sürede altyapıda yarı noktaya kadar gelindi. Siyasi olarak konuşmuyorum. 20 yıldır yapılmayan bir işi yapmaya çalışıyoruz. Sizin desteğiniz olmadan biz burada bu işi yapamayız. Bu caddenin yapılması ile bu iş bitmeyecek. Çalışma tamamlandıktan sonra ekip çalışması yapılmazsa bu cadde sadece süs olur. Ne olursunuz saat 18.00’dan sonra dükkan kapatmak AVM’lere sadece çanak tutmaktır. Biz belediye olarak sizin sadece görselinizi hazırlarız. Ondan sonrası sizin. Buranın gerçek müteahhitti sizlersiniz. Biz bu sokaklarda büyüdük. Bu pasajların içinde zaman geçirdik. Bu caddeye hak ettiği değeri verelim” dedi.

“HEPİMİZ MAALESEF CİRO KAYBEDECEĞİZ”

İzmit Belediyesi STK ve Esnaf Masası koordinatörlerinden Eray Bodur çalışma sonrası için bölge esnafına önerilerde bulundu. Bodur konuşmasında, “Esnafın dayanışması kentin dayanışmasıdır. Biz Fethiye caddesinde ilk kazmayı vurduktan sonra esnafı ziyaret ettik. Esnafımızın mağduriyeti hakkında bilgi almak için dolaştık. Pasaj esnafından bir öneri geldi. Siz cadde esnafını geziyorsunuz ama pasaj esnafına uğramıyorsunuz dediler. Pasajları de gezeceğiz. Burada bir çalışma başladı. Bu çalışma yan arteri de diğer sokakları da etkileyecek. Hepimiz bu süreçte maalesef biraz ciro kaybedeceğiz.

FESTİVAL ÖNERİSİ

Ben yürüyüş yolunda esnafım. Orada çalışan esnafların yaşadığı sıkıntı yaşanmasın diye çalışıyoruz. Çalışmalarda dükkanlar maalesef tozlanıyor. Esnafımıza bir temizlik paketi hazırlamayı düşünüyoruz. Burası açıldıktan sonra bir indirim günleri mi yapalım. Bir indirim festivali mi yapalım. Bir şekilde ciro kaybımızı engelleyebilir. Kent kendini yeniliyor. Sonradan iyi olacağını düşünüyoruz. Bir çoğumuz internet satışı yapıyoruz. Bazen toptancıdan aldığımız üründen daha ucuzunu internette bulabiliyoruz. Birlikte istişare ederek ne yapabiliriz bunu görüşebiliriz” dedi.

“İZMİT’İN KALBİNİ KAZANACAĞIZ”

Toplantıda son olarak söz alan CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, çalışmarın sorunsuz bir şekilde son bulması temennisinde bulundu. Çakar, “Bu süreci hep beraber sineye çekerek minimum hasarla İzmit’imizin kalbini kazanacağını biliyoruz. Hepinize hayırlı işler diliyorum” dedi.

#

17 Kas 2021 - 12:45 - Kentgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Demokrat Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Demokrat Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Demokrat Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Demokrat Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Markaları

Demokrat Kocaeli, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 323 40 00
Reklam bilgi