Kocaeli’ ye model fabrika geliyor

KOTO meclis toplantısında Ülkemizde belirli bölgelerde kurulan model fabrikalarla ilgili konuşan KOTO başkanı Necmi Bulut ,” Maliye Bakanı’nın inisiyatifinde konu gündeme geldi. Kocaeli’ye bu yapının yakışacağını söyledi. Eğer bu fabrika kurulursa hem bizim okulumuza hem de fabrikalarda acemi işçi çalıştırmak istemeyenlere katkısı olacaktır diye düşünüyorum” diye konuştu.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Boran KAYALAR- KOTO Eylül ayı meclisi, toplantı salonunda gerçekleştirildi. Bu ayki meclis toplantısının konuğu Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin oldu. Şahin Türk Standartları Enstitüsü ve çalışmalarıyla alakalı üyelere bilgi vererek uluslararası standartlarda hizmet ve ürün üretimi şartlarını da açıkladı. Standartların dünya ticaretinin yüzde 80’i doğrudan etkilediğini belirten Şahin, “Türkiye’de sanayinin sesini ne kadar duyurabildiğimiz bu yapının ne kadar etkin işlediğine bağlı” dedi.

10 BÖLGE KOORDİNATÖRLÜĞÜ

Uluslararası Standardizasyon Teşkilatı (İSO) Konsey üyeliğine seçilen Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, yaptığı konuşmada “TSE, ülkemizin kendi alanındaki tek yerli ve milli kuruluşudur. 1954 yılında TOBB bünyesinde başladı. 1960 yılında ise tüzel kişiliğe kavuştu. Ana faaliyet alanı standartları hazırlamak uygulamaya koymak standartların gerektirdiği belgelendirme altyapısını oluşturmak için laboratuvardaki işleri koordine etmektir. Genel kurulu 44 delegeden oluşuyor. TOBB’un burada 11 delegesi var. 10 bölgede bölge koordinatörlüğü var. Buradaki ise Gebze’de. Laboratuvarlarımız ise ağırlıklı olarak Ankara Gebze ve Tuzla’da. Laboratuvarlar Bölgenin ihtiyacı ve sanayi altyapısına uygun geliştiriliyor” şeklinde konuştu.

TSE OLARAK SÖZ SAHİBİ KONUMDAYIZ

TSE’nin Ankara’daki bütün birimlerini bir araya toplayan kapasitesini 3 katına çıkaracak kompleksin yapımına en kısa sürede başlanılacağını söyleyen Şahin, “Avrupa’daki standardizasyon teşkilatlarına Almanya’dan sonra en fazla aidatı ödeyen ülkeyiz. Ama o masadaki temsiliyetimizi yeterince kullanabiliyor muyuz? Kullanabilmek için neler yapıyoruz? Helal standardı belgelendirme çalışmalarımızı da yurtiçi ve yurtdışında sürdürüyoruz. Rusya’da ortak kurulmuş bir şirket, Özbekistan’da kuruşmuş bir şirketimiz, uygunluk değerlendirme şirketimiz bulunuyor. Bunların yönetiminde TSE olarak söz sahibi bir konumdayız. Kalite altyapısı ülkede ne kadar sağlam olursa uluslararası kuruluşların kararlarına ne kadar katıldığı ülke olarak pozisyonumuzu belirliyor. Türkiye’de sanayinin sesini ne kadar duyurabildiğimiz bu yapının ne kadar etkin işlediğine bağlı” dedi.

ÜRÜN VE HİZMET ÖZELLİKLERİ NASIL OLMALI?

Açıklamalarını sürdüren Prof. Dr. Şahin, “Sanayi ve ticaret erbabı kendine bazı sorular sormak zorunda. Pazara hizmet sunmak istiyorsanız burada yer almalısınız. Diğer teknolojiler ile uyumlu çalışabilmek için bu çalışmalara katılmak zorundasınız. Ürününüzün veya hizmetinizin AB ürün direktiflerine göre düzenlenmesi gerekiyor. Ürünün güvenliği konusunda tüketiciye güven vermek istiyorsanız bu çalışmalara katılmak durumundasınız. Ürününüzü veya hizmetinizi Avrupa pazarına açacaksanız standart hazırlama faaliyetlerine katılmak zorundasınız. Malların ve emeğin serbest dolaşımı için bir standardınız yoksa uluslararası alana açılamazsınız. Küresel ticaret bir anlamda bu kurallar üzerinden işliyor” diye konuştu.

YÜZDE 80 DOĞRUDAN ETKİLENİYOR

Açıklamalarını sürdüren Prof. Dr. Şahin, “Standart türleri ise şöyle: Boyut sistemleri, performans, yönetim ve testleri tanımlayan türler, yönetim sistemleri, semboller, terminoloji ve ürünler. Standartlar, dünya ticaretinin yüzde 80’i doğrudan etkileniyor. Dünya ticaretinde söz sahibi olmak istiyorsanız Standardizasyon sürecinin temel gereklerini yani açıklık, şeffaflık, uzlaşı, erişim, tanınırlık, sürdürülebilirlik ve bağımsızlık ilkelerini yerine getirmeniz gerekir. Ticarete konu ettiğiniz ülkeler size ürünün hangi standartlara uygun üretildiğini size soracaktır” diye konuştu.

‘21 KOMİTEDE YER ALIYORUZ’

Prof. Dr. Şahin şöyle devam etti: “Tam üyesi olduğumuz 71’inde olma hakkına sahip olduğumuz 21 komitedeyiz. Amacımız bu sayıyı 71’ e tamamlamaktır. Çünkü diğer komitelerin ne yaptığından haberimiz olmuyor. Türkiye’de 37 Bin 470 standart var şuan. Yaklaşık 30 Bini yabancı 7 Bin 800’ü de yerli kaynaklar. Uluslararası standardizasyondaki bazı sıcak başlıklar ise şöyle: BM sürdürülebilir kalkınma hedefleri, akıllı şehirler, akıllı ulaşım ve otonom araçlar, yapay zeka, kuantum teknolojiler, bulut teknolojiler, endüstri 4.0 döngüsel ekonomi… Artık dünya konvansiyonel üretim teknikleri standartlarını bir kenarda tutup daha başka standartlar üzerinde çalışıyor.”

AŞI UYARISI YAPTI

Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin’in ardından meclis gündemine geçildi. Akabinde 25 ağustos 2021 tarihli toplantı zaptı görüşülerek onaylandı. Aylık faaliyet raporunu KOTO Başkanı Necmi Bulut sundu. Bulut, “İklim değişikliği ve küresel ısınmanın etkisi her geçen gün etkisini artırıyor. Bu konuda Cumhurbaşkanımız Paris İklim Anlaşması’na yeşil ışık yaktı bunu çok kıymetli buluyoruz. Salgın ile daha etkin mücadele edebilmemizi sağlayan aşılama oranları belli bir düzeyde artış göstermesine rağmen maalesef istediğimiz düzeyde değil ve hastalığın sonuçlarına katlanmak zorunda kalıyoruz. Hayatın akşını yeniden sekteye uğratacak sorunlarla karşılaşmamak ve ticari hayatın sürmesi adına aşılamanın daha da artması gerekiyor” dedi.

‘FASON ÜRETİCİ OLMAK İSTEMİYORSAK’

Türkiye ekonomisinin 2021 yılı ikinci çeyreğinde yüzde 21 büyüdüğünü ifade eden Bulut, “Ne kalitede mal üretirsek üretelim bunun bir standardı yoksa altına imza atamazsak bizler ancak fason üreticiler olarak kalırız. Alın teri ile ürettiğimiz malzemeye bir standart sağlamazsak sırf bir kağıt üzerine isim yazanlar emeğimizi çalar. Standardı tüm sektörlere yaymamız gerekiyor. Bu konulara önem vermemiz gerekiyor. İlimizde büyük fabrikalar var. Bu arkadaşlarımız kabuğu yırtıp hak ettiği değeri kazanmıyor sadece üretiyor ne yazmış ne de çizmiş. STK’lar olarak bu arkadaşları bulmamız devlet desteği ile buluşturmak lazım. İlerlemelerine yardımcı olmamız gerekiyor. Temsil etiğiniz sektörlerle ilgili ne varsa masaya yatırmaya çalışmaya ve katkı sağlamaya hazırız” diye konuştu.

MEDİKALCİLERİN 6 MİLYAR TL ALACAĞI VAR’

KOTO Başkan Vekili Hüseyin Gezer, medikal sektörde yaşanan sıkıntıları anlatarak “Birkaç aydır kamu ve özel hastanelerden ödeme alamadı. Bakanlığa sesimizi topluca duyurduk. Hala bir gelişme yok. Maliye bakanımıza da ilettik. Şu an vadesi geçmiş 6 Milyar TL alacağımız var tüm Türkiye’de. Pandemide bu kadar hizmet vermiş bir sektörün sorununun bir an önce çözülmesi gerekiyor. Ayrıca bir önceki maliye bakanımıza zamanında 18 ay geçmiş alacaklarımız üzerinden yüzde 25-27 arasında hibe yapmamız istendi. Bu da haksız bir uygulamaydı. Bu kadar cansiperane çalışmış, pandemide olağanüstü gayret göstermiş medikal sektöründe ödemelerin belli vadelerde yapılmasını istiyoruz. Vadesi olmayan bir alacakla çalışmak istemiyoruz. Kamunun bu yükü üzerimizden almasını istiyoruz” dedi.

YURTLARA ALT LİMİT TALEBİ

Gezer’in ardından söz alan Meclis Üyesi Yaşar Can, öğrenci yurt sorunlarıyla alakalı söz alarak “Yurt sorunları yüz yüze eğitimle çıkmaya başladı. Dünyada en fazla yurt kapasitesine sahip ülkeyiz ama gençlerimiz de çok fazla o yüzden yurt sıkıntısı devam ediyor. Daha önceki yıllardaki belediyemizden destek istemiştik. Büyükşehir Belediye Başkanımızdan bu konuda tekrar destek istiyoruz. En değerli varlığımız öğrencilerimizi farklı illerde emanet etiğimiz yurtlarda elektrik ve su tarifelerinin alt limit fiyatlandırılmasını talep ediyorum. Yurtlar bir ticarethane değil. Büyükşehir belediye başkanımıza SEDAŞ’a ve İSU’ya çağrıda bulunuyorum” dedi.

‘İŞLETMELER ZOR DURUMDA BIRAKILIYOR’

Meclis üyesi Eray Bodur ise otellerle ilgili yapılan düzenlemeye dikkat çekti. Bodur otellerde korona virüs vakası çıkma durumunda 10 gün kapatma cezası verildiğini belirtti. Bodur “Müşteri saat 14.00’da giriş yapıyor 16.00’da test yaptırıyor ve pozitif çıkıyor. Ertesi gün hemen denetim gerçekliyor. İşletme zor durumda kalıyor.” dedi. Konu ile ilgili KOTO Başkanı Bulut “Valiliğimiz ve Büyükşehir Başkanı Tahir Bey ile görüştük bu konuyu. Bunu yapan insanlar eve gitmiyor ailesi tehlikeye girmesin diye ama otele geliyor. Başkalarını zor duruma sokuyor. Bu kötü niyettir” dedi.

‘HER KONUDA HESAP VERİRİZ’

Meclis Üyesi Eray Bodur’un ardından tekrar söz alan 16 Bin üyenin aidat verdiği bir odanın parasını biz kafamıza göre harcayamayız yardım bütçesi ortada. En son 103 lira yardım yapmışsız. Burada yangın çıkmaz ama Antalya’daki yangınlara yardım yaptık Yaptığımızı yardım orayla ilgili. Ahmet’e Mehmet’e yardım yapmadık. Açıklayamayacağımız yardım yok. Personel çocuklarına yardımı kesmedik dışarıya kestik. Dışarıya kestiğimiz yardımı da okulumuza yapmaya başladık. Hesap verilebilirliği her zaman mümkün. Belgeler elinize geliyor. Kafanız atılan ne varsa sorabilirsiniz.

‘KOCAELİ’YE MODEL FABRİKA GELİYOR’

Ülkemizde belirli bölgelerde kurulan model fabrikalarla ilgili konuşan KOTO başkanı Necmi Bulut, “Model fabrikaların kurulacağı iller kapsamında değiliz. Bakanlığa ve TOBB’a dilekçe yazdık. Tahir Bey ve Vali Bey de bakan yardımcıları ile görüştü. Maliye Bakanı’nın inisiyatifinde konu gündeme geldi. Kocaeli’ye bu yapının yakışacağını söyledi. Eğer bu fabrika kurulursa hem bizim okulumuza hem de fabrikalarda acemi işçi çalıştırmak istemeyenlere katkısı olacaktır diye düşünüyorum” diye konuştu. Öte yandan aylık faaliyet raporunun görüşülerek onaylandı. Ardından Ağustos ayının mizanı görüşüldü ve onaylandı. Hesap İnceleme Komisyonu Başkanı İbrahim İbrahimoğlu da söz alarak “Ağustos ayı itibariyle gelir bütçe yüzde 80 gider bütçemiz yüzde 46’sı gerçekleşmiştir” dedi.

#

29 Eyl 2021 - 13:35 - Kentgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Demokrat Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Demokrat Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Demokrat Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Demokrat Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Markaları

Demokrat Kocaeli, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 323 40 00
Reklam bilgi