Seka Kültür Havzası fikir projesi tanıtıldı!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi dünyaca ünlü mimar Emre Arolat tarafından yeniden planlaması yapılan Seka Kültür Havzası Fikir Proje Tanıtım programını gerçekleştirdi. Programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın,” Dışarıdan gelen insanları çekme ve ekonomik değer açısından katkı sağlayacak. Kentimize sınıf atlatacak bir çalışma olacak” dedi

Boran KAYALAR- SEKA Kültür Havzası Fikir Proje Tanıtım programı Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Programa Büyükşehir Belediye başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Genel Sekreter Yardımcıları Hasan Aydınlık, Gökmen Mengüç, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, BBP İl Başkanı Remzi Kaya, İl Kültür ve Turizm Müdürü Fatih Taşdelen, Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Ali Korkmaz, İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Özdemir, AK Parti Körfez İlçe Başkanı Ramazan Tuna, ilçe belediye başkanları, akademisyenler, mimarlık fakültesi dekanları ve öğrencileri katıldı.

TURİSTLER AKIN EDECEK

Mimar Emre Arolat, SEKA havzası fikir projesine iki yıl önce başlamıştı. Mimar Arolat, 616 dönüm arazide başlayan doğayı, kültürü, tarihi ve endüstriyel dönüşümü içinde barındıracak olan projesini Kongre Merkezi’nde tanıttı. 580 dönüm SEKA Park 36 dönüm Mannesman Fabrikası’nı içine alan projede Mimar Emre Arolat, alanda Roma ve Osmanlı tarihini endüstriyel dönüşümü ve yeşili bir araya getirecek bir havza oluşturacak. Tarihi dokuyu da yüzeye çıkaracak olan Mimar Arolat, özellikle yabancı turistlerin bu alana akın edeceğini ifade etti.

3 NOKTADA BİRÇOK ÇALIŞMA

Nicemedia Park (otel, konut, ofis, ticaret alanı ve orta avlu) SEKA yapıları (ön meydan, giriş yapısı, heykel alanları, sanat ihtisas merkezi, bilim müzesi, eğitim kampüsü, kütüphane, Çağdaş Sanatlar Müzesi ticari birimler, yeme içme alanları, kültür ve sanat müzeleri, eğitim ve yemek alanları, sahne Sanatları Akademisi, plato, fuar, ana meydan, etkinlik alanı, STK binaları, spor alanı servis birimleri, spor ve park alanları, engelsiz yaşam merkezi, eğitim/kamu yapıları, belediye meclisi, AFAS eğitim merkezi, Arkeopark, ofisler) ve Batı terminali (terminal, yaşam merkezi, depolama alanları, D100 otobüs durakları, otopark)

ULUSLARARASI ÖDÜLLER ALDIK

Konuşması öncesi kendini tanıtan Mimar Emre Arolat, “2014 yılından bu yana mimarlık ofisimde çalışıyorum. Annem ve babam da mimardı. 30 ülkede 300’den fazla projenin içinde bulunduğumuz günleri geçirdik. Londra ve Newyork’da ofislerimiz var. Uluslararası ve ulusal ödüller aldık. İngiliz Kraliyet Mimarlar Bölümü’nün ödülünü almıştık. Akademik olarak pek çok farklı üniversitede bulunuyorum. Kentsel stratejilerinin belirlenmesinde zaman çok önemli bir faktör. Belediyelerin bu stratejileri belirlerken görev sürelerinin ne olduğunu unutmaları, kısa, orta uzun vadeli programlar yapıyorlar Kent öyle bir organizma ki hakkında karar almak yıllara dayanıyor” dedi.

KENTİN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEK

SEKA Kültür Havzası fikir projesinden de bahseden Arolat, “Her mimarın heyecanlandığın anlar vardır. 35 yıllık mimarlık yapıyorum bugün ayrı bir heyecanım var. Son zamanlarda Bu coğrafyada yapılması planlanan en önemli dönüşümlerden bir tanesi. Kentin birçok paydasını bir araya getirecek kentin kaderini değiştirecek olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Önemli bir proje fakat doğrusunu söylemek gerekirse henüz bir proje değil. Bundan sonra gelişecek bir fikir projesi bu” şeklinde konuştu.

ÇOK ÖNEMLİ AKADEMİSYENLERLE ÇALIŞTIK

Kentin farklı paydaşlarının projeye katılmasının çok önemli olduğunu belirten Arolat, “Yaklaşık 10 yıldır SEKA bölgesinde çalışıyorum. Çok önemli akademisyenlerle çalıştık. Projenin kaderini değiştiren insan Prof. Dr. Ayşe Çalık Ross’tur. Sizlerden aldığımız fikirlerle projeyi tamamlayacağız. Londra ofisimizin katkıları da oldu projeye. Kocaeli tuhaf bir yerde duruyor. Ben İstanbul’dan geldim. İstanbul master planı hazırladı Kuzey bölgesini rahat bırakmak orman ve su havzalarını korumak ve şehri doğu batı ekseninde geliştirmekti amaç” diye konuştu.

İSTANBUL VE KOCAELİ BİRŞELEBİLİR

İstanbul için hazırlanan master planıyla birlikte bu plan bir nebze zedelendiğine değinen Mimar Emre Arolat “İstanbul ve Kocaeli’nin birleşebileceği konusuna da vardı o dönemler. İstanbul master planı sonrası Kocaeli bundan etkilendi. Kocaeli İstanbul’dan bu bağlamda çok etkileniyor. Bu, iyi kullanılması gereken bir gerçeklik. Fiziksel olmanın yanında kentlerin birbirleriyle fikirsel olarak da etkileşmeleri doğallaştı” ifadelerini kullandı

BURADA TARİHİ BİR KENT VARDI

Nicomedya’nın Antik Çağ’ın büyük bir başkenti olduğunu hatırlatan Arolat, “Burada tarihi bir kent vardı. Bu denli önemli bir kent olduğunu Antik Çağda kendini bu kadar merkez haline getirmiş bir merkez olduğunu bilmiyordum. Nicomedya’ nın izlerini bulunduğumuz alanla çakıştırdığımızda alanın büyük ölçüde bu kalıntıların orada olduğunu tespit ettik. Jeoradar çalışması yapıldı, yapılmaya da devam ediyor. 35 Milyon insan bu yapıları görmek için buraya geldi. Arkeoloji ve mimarlık iç içe ve birbirine zarar vermeyen bölümler” dedi.

HAVZANIN KAPISI BATI TERMİNALİ

Batı yönündeki mannesman arazisi ve otogara D100 karayolundan zor ulaşım sağlandığını belirten Mimar Arolat, “Bu iki alanın projenin bir parçası olmasını önemli görüyoruz. Kendi potansiyelini kullanarak olumlu hale getirme çok mümkün. Kuzeyde ve Doğudaki kent merkezinin bu sistemin içinde dahil olması, omurgaların yaya ve otomobil akslarının bu alanın içinde yayılması en önemli noktalardan bir tanesi. Batı terminali bir noktada bu havzanın kapısı. O noktanın bugünkü halinde kurtarılıp olumlu halan haline getirilmesi mümkün” dedi.

NİKOMEDYA VE MERKEZ BAĞLANABİLİR

Kuzeyde bulunan alanın (Orhan Mahallesi) Nicomedya’nın da merkezi olduğunu ifade eden Arolat, “Böyle bir sosyal omurganın üzerine pek çok işlemi alarak geçiş alanı ve parklar alanı oluşturacağı çerçevesinde oluşan diğer omurgalarla birlikte kentle bu mekanın bağlanabileceğini düşünüyoruz. Tek bir nokta yerine kılcal damarların da olduğu bağlantı noktası haline gelince bu üçgen alan (Mannesman fabrika alanı, Batı terminali ve SEKA alanı) kendi içindeki dönüşümlerle yeni bir kimlik kazanacaktır. Batı terminalinin yerinden kalkıp kalkmayacağını çok tartıştık. Ben taşınmasından yana olduğumu söylemiştim” diye konuştu.

BU KENTLE YAŞADIĞI İÇİN GURUR DUYACAK

Terminali nitelikli yolcu, idari alanlarıyla içinde yaşanılan çevresine olumlu etkisi olacak alan dönüştürmenin mümkün olduğunu söyleyen Arolat “İzmit’e dünyanın pek çok yerinden meraklıların gelmesini mümkün kılabiliriz. Yeni terminalin D100 karayolu ile hemzemin şeklinde bağlantı kurması sağlanabilir. Sistemin üzerinin örtüldüğü bir kent park oluşturulabilir. Böyle baktığınızda batı terminali çok güzel görünecektir. Denize bağlantısının kuvvetlendirmek, sosyal tesisler, yolcu peronu, sosyal omurga bağlantıları ile çok cazip bir yaşam alanı oluşturulabilir. Bunu yapmak o kadar da zor değil. Birdenbire şehrin cazibesini artıracaktır. İnsanların içinde serbestçe dolaşabileceği, kentlinin bu kentle yaşadığı için guru duyacağı bir durum yaratmak mümkün” dedi.

BİR YERDEN BAŞLAMAK LAZIM

Mimar Arolat’ın ardından Büyükşehir Belediue başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın söz aldı. Başkan Büyükakın, “Çok büyük bir emek var. Genel sekreter olduğum dönemde aslında başladık bu çalışmaya. Boş alanlar oluşturmuşsanız bir zaman sonra oradan insanlar geçmiyorsa bir süre sonra orası metruk alana dönüşüyor. Bu fikir projesinde SEKA Sem stat, kapalı spor salonu öğretmen evi gitti. Alanda bir tek SEKA Cami kalıyor bu proje hayata geçtiğinde. Bu yapıları kaldırırsak bir yere de taşımamız gerekiyor. Bunların hepsini kalan 2,5 yılda yapmak mümkün değil ama bir yerden başlamak lazım” dedi.

KAVŞAĞI İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Mimar Emre Arolat ve arkadaşlarının uzmanlarla görüşmeye devam edeceğini söyleyen Büyükakın, “Neyin doğru olduğu konusunda mutabakat sağlandığında çalışmalara başlayacağız. Orduevi binasının oradan SEKA tünelinin üstüne giren kolun darlığından dolayı yapıyı oradan kaldırmak başka bir yere götürme projemiz zaten vardı. Onun görüşmeleri de sürüyor. Demiryolu lojmanları oradan başka bir yere götürmek ve kavşağı iyileştirme çalışmalarımız da sürüyor. Hem daha büyük kavşak oluşturacağız. SEKA Park’a giriş ve çıkışın kolaylaşması açısından ulaşım aksının çalışması açısından o çalışmayı yapıyoruz.

KENTİMİZ SINIF ATALAYACAK

Projenin demiryolu hattının üst tarafında yapılacağını belirten Büyükakın, “Çok önemli bir turizm destinasyonu ve yaşam alanı olacak. Dışarıdan gelen insanları çekme ve ekonomik değer açısından katkı sağlayacak. Kentimize sınıf atlatacak bir çalışma olacak. Genel sekreter iken Mannesman alanına terminali taşırız diye düşünmüştük. Terminalin o tarafta kalması gerektiği konusunda ulaşımdaki arkadaşlar ısrar etti. Biz de ikna olduk. Mannesman alanını ayrı düşünmek lazım. Yüksek yapıların yapılmaması konusunda ben çok netim. Öğrencilerin sosyalleşebileceği bir alan olarak düşünmek lazım. AVM mantığıyla düşünmemek gerekiyor. Bu artı bir trafik yükü olur. Dünyadaki en önemli endüstriyel dönüşüm projelerinden biri burası. Kongre merkezini destekleyecek bir otel de olmalı burada” dedi.

#

04 Kas 2021 - 13:31 - Kentgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Demokrat Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Demokrat Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Demokrat Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Demokrat Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Markaları

Demokrat Kocaeli, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 323 40 00
Reklam bilgi