21 Ocak 2021 Perşembe 02:02:53

Mesaj alındı, gereği yapılmalı

Paylaş

Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir denir. 24 Haziran seçimlerine giderken bu köşede, “AK Parti 7 Haziran’ı unutmamalı” demiştim.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın zaferi, AK Parti’nin milletvekili seçimlerinde yaşadığı kaybı her ne kadar örtmüş gözükse de, siyasetle ucundan kıyısından biraz ilgilenenler durumun farkında.

24 Haziran milletvekili seçimlerinde AK Parti’nin aldığı sonuç 3 yıl önce 7 Haziran milletvekili seçimlerinde ortaya çıkan tablonun neredeyse bire bir kopyası. Özellikle ilimiz ölçeğinde bakarsak 7 Haziran’da Kocaeli’de AK Parti’nin %46,4’lük oranı, 24 Haziran’da %48 olarak karşımıza çıkıyor.

Nüfus bakımından iki büyük ilçe, İzmit ile Gebze’de de 24 Haziran ile 7 Haziran arasında müthiş benzerlik var. Yalnızca İzmit’te 1 Kasım’a göre 11 bin 666 oy kaybı yaşanarak 7 Haziran’a dönüldü.

AK Parti, 7 Haziran’da yaşadığı kayıpları 6 ay sonra 1 Kasım’da telafi etmiş, tekrarlanan seçimde tabanı yeniden toparlamıştı. Pekiyi, 1 Kasım’da İzmit’te %50,9, Gebze’de %59,7 ve Kocaeli toplamında %56,5’e yükselen oylar neden geriye gitti?

Bu konuda birçok neden gösterilebilir. Başarısızlığı birinin veya birilerinin üstüne yıkmak çok kolay. Ama sorunu çözmek, doğru tespitle başlar. Ve bu konuda en gerçekçi yaklaşımlardan birini geçen hafta Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu yaptı. Yerel yönetimlerin genel seçimlere etkisi olduğunu ve bu konuda performans düşüklüğü yaşandığını söyledi.

Başkan Karaosmanoğlu’nun yerel yönetimlerdeki performans düşüklüğünün genel seçim sonuçlarına etki ettiğini kabul etmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim gecesi balkon konuşmasında sadece zaferi kutlamak yerine AK Parti’nin oylarında 10 puanlık gerilemeyi görerek, “Biz mesajı aldık” demesine benzetiyorum.  Hem özeleştiri yaptı, hem de sorunu kabul etti. Bence Büyükşehir de mesajı aldı ve gereğini de yapacaktır diye düşünüyorum.

 

Manav tartışması artık bitmeli

 

Baştan belirteyim, etnik milleyetçiliğin her türlüsüne karşıyım.

Özellikle bundan 4-5 yıl önce ilimizde bir köşe yazarının sürekli alevlendirmeye çalıştığı “Manav” milliyetçiliği ile ilgili tartışmaları çok yersiz ve zararlı buluyorum.

Manav demek, bu ülkenin asıl sahiplerinden demektir. Ve bana göre bu ülkenin Manav kökenli insanları, ırk ayrımı yapmadan ülkesine en iyi hizmeti sunacak kişileri daima baş tacı etmiştir.

Onlar için kendileri gibi dürüst, çalışkan, vatanı ve milletine bağlı olmak yeterlidir. Ama dediğim gibi, siyasetin içine girmeden dışarıdan kendine statü elde etmeye çalışanlar yıllardır Manavlar üzerinde oyun oynamaya çalışıyorlar. Ama sadece kendilerini kandırıyorlar.

Bütün bunları nereden çıkardığımı sorabilirsiniz. Daha önceki seçimlerde de benzer şeyler yaşandı. Ama 24 Haziran seçimlerinde çıkan tablo daha net diye düşünüyorum.

İlimizde Manav kökenli seçmenler daha çok İzmit ve Kandıra’da yaşıyor. AK Parti, Manav kökenli milletvekili adayı listesine almadığı için çok eleştirilmiş, sandıkta bunun hesabı sorulacağı söylenmişti.

AK Parti’nin tersine, CHP ile MHP’de Manav kökenli adaylar bulunuyordu. CHP’de bu kentte her kesimde seveni bulunan, Kocaeli Barosu’nun saygın ismi Av.Hüseyin Acurman’ın oğlu Av.Anıl Acurman, MHP’de Alperen Şakacı vardı. Her ikisi de seçilebilir yerde oldukları için örnek olarak veriyorum.

Birilerinin iddia ettiği gibi Manavlar etnik miliyetçilik gibi çok sığ bir düşüncenin içine girse MHP ile CHP’nin İzmit ve Kandıra oylarında patlama olması gerekirdi. Ama MHP’nin İzmit oylarında 1 Kasım’a göre değişen olmadı. 1 Kasım’da %10,9 oy alırken, 24 Haziran’da 10,1 oy aldı. CHP’nin İzmit oylarında ise artmak yerine daha büyük gerileme yaşandı. CHP’nin İzmit’te 1 Kasım oyları %31,5 iken, 24 Haziran’da %26’ya geriledi.

CHP, Kandıra’da da artmak bir yana dursun %22,8’e %17,7’lik düşüş yaşadı. Yalnızca Kandıra’da MHP’nin bu seçimde artış kaydettiğini görüyoruz.

1 Kasım’da %9,3 oy alan MHP’ye 24 Haziran’da %14 oy gelmiş. Kandıra’daki bu artışın seçmen sayısı olarak karşılığı ise yaklaşık 1500 oy ediyor. Herhalde bu şehirde bütün Manavların toplamı yanında bu sayının çok fazla anlamı bulunmaz.

Yanlış anlaşılmasın, Alperen Şakacı ile Anıl Acurman aslında siyasette geleceği olan çok değerli iki genç adaydı. Ama seçim sonuçlarına baktığımızda etnik kökenlerinin onlara ayrıcalık yaratmadığını görüyoruz.

Bu sonuç, Manavlar üzerinden kendine siyasi rant sağlamaya çalışan bazı çevrelere de uyarı olsun. Bu konudaki tartışmaların uzaması bana göre bu şehrin asıl sahipleri olan Manavlara sadece zarar verir. İçlerinde çok değerli, hayatının büyük bölümünü siyasete ve halka hizmete adamış isimler var. Ama onlar sadece Manav oldukları için değil, dürüst, çalışkan ve bu kente gerçekten fayda sağlamak istedikleri için birgün önemli görevlere gelecektir.

 

 

Sarıbay’ın HDP çıkışı

 

HDP eş genel başkanı Selahattin Demirtaş Kasım ayında terör soruşturması kapsamında tutuklanırken CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Sıra bize de gelebilir” diyerek bu tutuklamayı hukuksuz bulduğunu belirtip, karşı çıkmıştı.

Tabi o zaman ortada erken seçim yoktu. CHP’nin genel görüşü o dönem Sarıbay’ın tavrıyla aynıydı. Zaten 24 Haziran seçim sonuçlarına bakıldığında, CHP’de önemli bir kitlenin ittifak kurmadıkları halde milletvekili seçiminde HDP’ye destek verdiği görülüyor.

İşin garip kısmı, HDP’yi kurtarmak pahasına CHP’yi güçsüz bırakanlar seçim bittikten sonra Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu başarısızlıkla suçlayıp istifaya davet etti.

Bu durum, başta HDP’nin terör soruşturması kapsamında tutuklanan eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ı savunan Sarıbay’ı bile isyan ettirdi. Sarıbay, “HDP’yi destekleyen CHP’lilerin istifa çağrısını dikkate almadığını” söyledi.

Sarıbay, kolay kolay parlamaz. Siyasetin deneyimli isimlerinden biri. Yaptığı çıkışı yerinde ve çok önemli buluyorum. Geçenlerde belirtmiştim, CHP kuruluş ilkelerinden artık kayıyor. Başka bir zemine oturtulmak isteniyor. Aklı selim olanların buna karşı çıkması gerekir. Sarıbay gibi, HDP ile aralarına artık kalın çizgi çizmesi gerekir. Aksi halde, içi dışı başka olan bir partinin kimseye faydası olmaz. CHP kan kaybetmekten kurtulamaz.

 

Kimse itiraz etmedi

 

Türkiye, sistem değişikliğine gidilen gergin bir seçim dönemi yaşadı. Her parti yarışa kendince çok iddialı hazırlandı. Seçim öncesi hava, sandıkta kim kaybederse olay çıkarıp oylara itiraz edecek gibiydi. Ama sandıklar açılıp sayım başladığında hiç de öyle olmadı. Büyük bir olgunlukla oylar sayıldı ve aynı olgunlukla sonuçlar kabul edildi.

Bunun nedeni sandık başında partilerin hemen hepsinin birer temsilci bulundurup, oy sayımı bitene kadar demokrasi nöbetini sürdürmesiydi. AK Parti zaten bu konuda deneyimli. İzmit İlçe Seçim İşleri Başkanı Ali Güney, birkaç gün önce yüzlerce sandık görevlisini Dolphin’de topladığında AK Parti’nin en iyi hazırlığı bu konuda yaptığı görülmüştü.

CHP ile MHP’de de bu seçimde durum farklı değildi. Ben seçim günü sabah erken saatlerde birçok CHP’li ve MHP’li arkadaşı okul önlerinde sandık başkanlarını beklerken gördüm. Geçmişte böyle değildi. Sandık görevine diğer partilerden fazla gelen olmazdı. Bu nedenle yapılan itirazların çoğu aslında oyuna dahil olmadan, dışarıdan yapılan yorumlardı. Bilmeden, anlamadan yapılan isyanlardı. Doğru olan, önce görevini yerine getirip, varsa yanlış orada itiraz etmekti. Bu seçimde bunu gördük, yaşadık. Bu sayede daha huzurlu ve sakin seçim dönemi geçirdik.