21 Ocak 2021 Perşembe 00:59:44

Gönüllere girmek nasıl olmalı

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Haziran seçimlerinden sonra AK Parti teşkilatlarına uyarı üstüne uyarı yapıyor. Açık açık kendinize çeki düzen verin diyor. Ama Cumhurbaşkanı konuştukça bizim buralarda tam tersi bir hava estiriliyor. Türkiye’de bütün belediyeleri elinde bulundurduğu halde bir milletvekili daha çıkaracak oy kaybı sanki burada yaşanmamış gibi garip bir durum yansıtılıyor. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gibi başarısızlığı örtmek adına sayılarla oynanıyor, tuhaf hesaplar yapılıyor. 

Elmalar ile armutlar aynı sepette sayılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen hafta il başkanları toplantısında açıkladığı gibi seçmen bir oy verir, iki oy verir, üçüncüde yeter artık diyerek tokadı indirir. 

AK Parti yeniden yükselişe geçmek istiyorsa gerçeklerle yüzleşmeli, Erdoğan’ın sözlerine kulak kabartmalı, anlamaya çalışmalı. 

Ne diyor Cumhurbaşkanı: “Halkın gönlüne girmeye çalışın”. 

AK Parti, 16 yıl önce baskılar ve engellemelere rağmen bunu başarmıştı. Erdoğan, bu sevgi ve destek sayesinde hem kendisini hem de partisini iktidara taşıdı. Ama zaman içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı duyulan güven ve sevginin kıymeti AK Parti teşkilatlarında bazı çevreler tarafından unutuldu. 

Son seçimde Erdoğan’ın aldığı oyla AK Parti’nin aldığı oy arasındaki 10 puanlık farkın başka izahı olamaz. AK Parti’nin 24 Haziran’da aldığı oy, teşkilatların gerçek notudur.

Şimdi önümüzde yerel seçimler var. Seçmen, yeni hükümet sistemi sayesinde lideri ayrı, partiyi ayrı değerlendirmeye alıştı. Eğer, 24 Haziran’dan gereken dersler çıkarılmazsa bu yerel seçimlerde durum AK Parti açısından daha vahim olabilir.

Pekiyi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerel yönetimlere ve teşkilatlara verdiği talimattaki gibi “Halkın gönlüne girmek” nasıl olur? Geçen hafta yaşadığım küçük bir olayla örnek verebilirim.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık iki ay önce D-100 karayolu İzmit geçişinde bazı düzenlemelere başladı. Ankara istikameti Halkevi önünde 10 yıl önce kenarlarına ağaçlar ekilen yol kazıldı, yeni bir şerit açıldı. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde halk otobüslerinin yolcu indirip bindirmesi sırasında ciddi bir şişme yaşanıyordu. Yeni düzenlemeyle yolun rahatlaması bekleniyor. Aslında ilk yapılırken bu yolun bu yükü taşıyamayacağı, bu şeride ihtiyaç olacağı belliydi ama konumuz bu değil. 

Aynı çalışma kapsamında D-100 üzerindeki bazı durakların da yeri değiştirildi. Bunlardan biri Derince-İzmit istikametindeki Orduevi durağı. Yıllardır aynı yerde olan bu durak 100 metre kadar geriye Gültepe sapağına çekildi. Amaç, Seka sahiline dönüşlerde trafik sıkışıklığını bu noktada engellemek. Oysa, Halkevi önündeki yol genişletme çalışması burada da yapılsa, hiçbir işe yaramayan ortadaki peyzaj alanı biraz küçültülse bu değişikliğe  gerek kalmazdı ama çözüm böyle bulunmuş.

Geçen hafa Derince’den İzmit’e bir belediye otobüsüyle geliyorum. Ben gazetelerden durak yerinin değiştirildiğini biliyorum. Ama araçtaki çoğu kişinin bundan haberi yok ki, Orduevi’ne gelirken kapıya kalabalık bir grup yanaştı. İçlerinde yaşlı bir teyze, çocuklu anneler var. Butona basıp, otobüsün durmasını beklediler ama araç harekete devam etti. Şaşkın vaziyette otobüsün neden durmadığına anlam veremiyorlar. Otobüs şoförü zaten hayattan bezmiş, kimse umurunda değil. Araç tren garı durağına kadar devam etti. Bu yolcular inecekleri yerden yaklaşık 800 metre ileride otobüsten indirildi. Sıcaklık dışarıda 30 dereceyi aşıyor. O yolcular yapış yapış havada yokuş yukarı o yolu geri döndüdüler.

Orduevi durağı en çok yolcunun inip bindiği duraklardan biri. Gün içinde yüzlerce, belki de binlerce insan bu durumla karşılaşmış olabilir.

Büyükşehir Belediyesi bu durak değişikliğini haftalar önce belirlemişti. Ama halkı bilgilendirmek için sadece gazetelere haber servisi yapıldı. Oysa belediyenin bütün otobüslerinde otomatik ses ve görüntü sistemi var. İstanbul’da, Ankara’da ve hatta Bursa’da araç içinde yanaştığı durak buradan anons ediliyor. Ama bizim otobüsler taşra mantığıyla yönetildiğinden bu sistemler kullanılmıyor. En azından bu tür durak değişikliklerinde gerekli anonslar aracın elektronik hafızasına yüklenebilir. Bir defalık yapılacak bir iş. Orduevi durağına gelmeden önce otomatik anons devreye girp araç içindeki yolcular uyarılabilirdi. Bana göre gönüllere girmek bu şekilde olurdu. Bu çok küçük ve basit bir örnek. Ama bu şehirde küçük gibi gözüktüğü halde halkı çok mutlu, gönlüne hitap edecek birçok iş var. Bunları düşünecek birileri lazım.
 

 

Kocaelispor’a her zaman iddialı olmak yakışır

 

Kocaelispor, geçen sezon çok sıkıntı çekti. Takım ligi üç ayrı teknik adamla tamamladı. Ligin ikinci yarısında golcü Sinan Pektemek geri çağrılmasa belki bugün çok farklı şeyler konuşulacaktı. Bir ara küme düşme tehlikesi bile yaşadık. İşin teknik ve taktiksel kısmı bir tarafa asıl önemlisi şehri ve taraftarları bir türlü havaya sokamamıştık. Sanki bir önceki sezon 2.Lig’e terfi Play-Off final maçında Altay’a elenmek bütün enerjimizi tüketmiş gibiydi. Yeni sezon adeta bize angarya gelmişti. Şehirdeki ölü hava ister istemez takıma da yansıdı. Kocaelisporlu oyuncular birçok maçta ruhsuz futboluyla bizlere saç baş yoldurttu. Başkan Bahri Yavuz’un sezon başlarken, ligde kalmayı başarı olarak ilan etmesi de bu havanın oluşmasında etkiliydi.

Bu sezon sanki durum farklı olacak. Kocaelisporlu taraftarların şehrin her köşesini yeşil-siyah renklere bürüyen yeni bir bayrak kampanyası var. İzmit’te ana caddeler, ara sokaklar Kocaelispor’a şampiyonluk yolunda başarı dileyen dev bayraklarla donatılıyor. Bu kampanya İzmit’te başladı ama diğer ilçelere de yayılıyor. Yeni sezonda 33 bin kişilk yeni statta maçları oynayacağız. O stadı doldurmak için böyle bir havaya ihtiyaç vardı. Kocaelisporlu taraftarların başlattığı kampanyanın takımı da ligde ateşleyeceğini, geçen sezondan daha farklı olacağını düşünüyorum. Kocaelispor’a şartlar ne olursa olsun iddialı olmak yakışır. Taraftarların bayram kampanyasını yürekten destekliyorum.

 

 


Nahit Ağabey’i kaybettik

 

Özgür Kocaeli Gazetesi’nin eski ortaklarından, değerli ağabeyim Nahit Çiğit önceki gün hayata gözlerini yumdu. Hepimiz için ani ve üzücü bir haberdi bu. Henüz 51 yaşındaydı. Kocaelispor tutkunu ve iyi bir İzmitliydi. Özgür Kocaeli Gazetesi’nde yıllarca “Körfez’den izlenimler” köşesiyle şehrin sorunlarına dikkat çekmişti. Yeğenleri Can ve Emir’le Kocaelispor maçlarını izlemek en büyük tutkusuydu.

Nahit Ağabey, gazeteden ayrıldıktan sonra bir yılbaşı gecesinde evinde beyin kanaması geçirmiş ve uzun süredir yatakta tedavi görüyordu. Son haberler sağlığının iyiye gittiği yönündeydi ama kaderi böyleymiş. Nahit Ağabey’e Allah’tan rahmet dilerim. Ağabeyi, benim de değerli büyüğüm Özgür Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Müdürü İsmet Çiğit başta olmak üzere bütün yakınlarına ve dostlarına başsağlığı dilerim. İzmit bir değerini kaybetti.

 


Vehbi Aydıner’e geçmiş olsun

 

Kocaeli siyasetinde sayısı çok az olan, dürüst, beyfendi ve sözünün eri insanlardan biri olarak Vehbi Aydıner’i tanıdım. Siyaseti gerçek anlamda halka hizmet aracı olarak gören; siyasetten nemalanmak yerine işinden, cebinden, zamanından verenlerden biridir, Vehbi Aydıner.

Kadıköy Mahallesi’nde Aydıner Ticaret’in sahibi Vehbi Ağabey, geçen hafta İstanbul’da çok kritik bit ameliyat geçirdi. Kalp damarlarından 5’i değişti. Kocaelispor’da bir dönem yöneticilik de yapan Vehbi Ağabey, yoğun bakımdan çıktı ve sağlık durumu iyiye gidiyor. Ama asıl sorunu böbreklerinde olduğundan önümüzdeki dönemde yeniden ameliyat masasına yatacak. Çok ciddi bir ameliyat daha geçirecek. Yaşı 60’ı aşan biri için kritik ameliyatlar atlatan Vehbi Ağabey’e acil şifalar diliyorum.

AK Parti’nin kurucu yöneticilerinden olan Vehbi Ağabey, kendi gibi bir evlat yetiştirdi. AK Parti İzmit İlçe Yöneticisi Turgay Aydıner. O’nu tanımaktan da mutluluk duydum. Turgay şu günlerde babasının yanından ayrılmıyor. O’na ve ailesine de Allah güç versin. Dilerim bu zor dönemi kısa sürede atlatırlar.