21 Ocak 2021 Perşembe 00:53:18

Koltuğu ısıtmadan aday olmayı düşünmeyin

Paylaş

AK Parti İl Başkanı Av.Abdullah Eryarsoy’a Gebze’de düzenlediği basın toplantısında kritik bir soru sorulmuş: “Siz veya ilçe başkanlarından yerel seçimlerde aday olmayı düşünen var mı?” denilmiş.

...

Türkiye’de gündem ekonomi. ABD’nin dolar üzerinden ülkemize ve dünyaya açtığı ekonomik savaşın sonu ne olacak hepimiz merak ediyoruz. Umuyor ve diliyorum ki, Kurtuluş Savaşı’ndan bu yana milli üretimin ne kadar önemli olduğunu artık anlar, bu krizden gerekli dersleri alarak çıkarız. Hep birlikte doların ne kadar yükseldiğine odaklanmak yerine, yerli yatırımları nasıl artıracağımızı düşünüp ve sadece buna kafa yorarız.

Diğer taraftan Türkiye’nin ikinci ve gizli gündemi aslında yerel seçimler. 

Ben seçimlerin erkene alınacağını, Kasım veya Aralık ayında yapılacağını öngörmüştüm. Ama ekonomik krizin yaşandığı bir ortamda artık bunun gerçekleşmesi biraz zor gözüküyor. Kaldı ki, muhalefetin de böyle bir derdi olmadığı çok açık ortada. Kendi iç meselelerini bile çözmekten aciz, bir dediği diğerini tutmayan, hatta söylemlerinin sorumluluğunu bile taşımayan muhalefetin bu halinden kimseye fayda gelmez. Ama normal şartlarda seçimlere daha 7 aydan fazla bir zaman varken, üstelik muhalefetin de bu seçimleri erkene almak gibi bir derdi yokken Abdullah Eryarsoy’a şimdiden aday olmayı düşünüyor musunuz diye sorulması, bir sürpriz yaşanabileceği ihtimalini hala herkesin aklının bir köşesinde tuttuğunu gösteriyor. 

Ayrıca AK Parti’de belediye başkan adaylarının kimler olacağı, adayların hangi kriterlere göre belirleneceğinin şimdiden merak edildiği de anlaşılıyor. 

Eryarsoy, meslektaşlarımız tarafından sorulan soruya hiç dolandırmadan düz yanıt vermiş. Neyse onu söylemiş. Demiş ki, “Ben daha 15 günlük il başkanıyım. Aday olmam söz konusu değil. Genel merkez ilk dönem ilçe başkanlarımızın da aday olmasına sıcak bakmıyor”.

Aslında bu sözler, AK Parti’de son dönemde yaşananların bir bakıma kısa açıklamasıdır. Eski İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, eski Başiskele İlçe Başkanı Şahin Talus, İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman gibi isimlerin neden milletvekili listesine giremediğinin açık ifadesidir. Eryarsoy’un da belirttiği gibi Genel Merkez diyor ki; “Aktif görevdeyken ve henüz ilk dönemini bile tamamlamayan il ve ilçe başkanlarının milletvekili ya da belediye başkanı olmasını biz istemiyoruz”. 

Parti görevlerinin ciddiyetini, o makamların basamak değil, hizmet araçları olduğunu vurgulamak için çok yerinde ve örnek olması gereken bir yaklaşım.

Eryarsoy, bu mesajı almış. Daha başından kendisi hakkındaki söylentilerin önüne geçerek doğru bir hareket yapmış. Eryarsoy, “Önce aldığım bu görevi hakkıyla yerine getirip, sonra farklı yerlere talip olabilirim” demek istemiş.

Ama Gebze’de bile konuşulduğuna göre belli ki, daha koltuğu ısıtmadan farklı hayallerin peşinde olan ilçe başkanları var. Bu kadar net ve kesin olduğu halde hala mesajı alamayanlar var. Onlara tavsiyem, sakın yerinizden kıpırdamayın. Olduğunuz yerde kalmaya bakın. Yoksa son pişmanlık fayda etmeyecektir. 

 

Kılıçdaroğlu, Akşener kadar olamadı
 

24 Haziran seçimlerinden sonra ittifak kuran muhalefet partilerinde ciddi krizler yaşandı. Özellikle CHP ile İYİ Parti’de genel başkan sorunu günlerdir konuşuluyordu. İYİ Parti’de hafta sonu yapılan kongreyle bu sorun şimdilik aşılmış görülüyor. CHP’deki tartışmalar ise bitecek türden değil.

İYİ Parti henüz bir yılını doldurmayan bir parti. 24 Haziran seçimlerine çok iddialı, çok havalı girdiler. Ama hiç ummadıkları bir tabloyla karşılaştılar. Cumhurbaşkanı adayı ve genel başkan Meral Akşener, partisinden bile daha az oy alınca doğal olarak istifa etmek istedi. Partliler hemen karşı çıkıp, Akşener’i ikna etmeye çalışınca kararından vazgeçti. 

Akşener’in kararından dönmesinin partiye çok şey katacağını düşünmüyorum. Genel Kurul’daki konuşması bile heyecansız, sıradan bir konuşmaydı. Ama en azından partililer Akşener’i sahiplendi. Parti içindeki muhalefetin sesi kesilmiş oldu. 

İYİ Parti’de yaşanan bu gelişmeşerin ardından CHP’ye bakıyorum. Kemal Kılıçdaroğlu’nun kaybettiği seçim sayısını artık partililer bile saymayı bıraktı. Ama bir kez olsun, ben başaramadım bırakıyorum demedi. Belki Kılıçdaroğlu da bir defa sorumluluğu üzerine almış olsaydı, parti içinde kendisine bu kadar yoğun muhalefet olmayacaktı. Bir defa olsun bırakıyorum deseydi, belki Akşener gibi O’na da kal diyeceklerdi. Ama belli ki, CHP’de kimse kimseye güvenmiyor.

 

Salgın hastalık riski

 

Bu yıl mevsimler şaştı. Kış aylarını neredeyse hiç kar görmeden geçirdik. Anormal sağanak yağışlar nedeniyle yazı da tam manasıyla yaşayamıyoruz. Yıllar sonra İzmit, sel baskınlarıyla karşılaştı. Üstelik milyonlarca liralık altyapı yatırımlarına rağmen yine bildik bölgelerde su baskını görüntüleriyle karşılaştık. Eskiden olsa bu yağmurlar karşısında daha büyük zararlar yaşanabilirdi. Belki de haflarca şehri selin bıraktığı çamurdan temizlemeye çalışıyor olurduk. Tabi bu aşırı yağışlarla birlikte yeni bir sorun daha ortaya çıktı. İnanılmaz sayıda sivrisinek türedi. Şehir içinde dolaşmak mümkün değil. Kıyafetinizin üzerinden bile sokuyorlar. İşin ilginç tarafı, bu sineklerin yerli olmadığı söyleniyor. Mısır’dan, Afrika’dan geldiği belirtiliyor. Çizgili çizgili olan bu sineklere Kaplan Sivrisineği deniyor. 

Sivrisinekler üreme dönemlerini geciktirebilen veya şartlara uydurabilen ilginç canlılar. Yaz aylarındaki yağmurlar onların tam da aradığı nemli ortamı yaratınca sayıları hızla arttı. Bu kadar çok sinek bir anda ortaya çıkınca ister istemez belediyeler önlem almamakla suçlandı. Mahalle baskısı yaratıldı. Şimdi sokak aralarında havaya ilaç sıkan arabalar görüyoruz. Oysa bu ilaçlama yönteminin hiçbir faydası yok. İlacın önüne bir sinek denk gelmediği sürece hiçbirini öldürmez. Bu sineklerden en iyi korunma yolu, vücudunuza süreceğiniz sinek kavucu losyonlar. Bununla birlikte çevrenizdeki su birikintilerini de kurutursanız üremeleri engellenir. Bana göre asıl önemli olan ismini bile ilk kez duyduğumuz bu sineklerin salgın hastalık bulaştırıp, bulaştırmadığır. Maalesef bu konuda doyurucu açıklama yapılmadı. Bugün dünya üzerinde en tehlikeli salgın hastalıkları sivrisinekler taşıyor. Bu yabancı sineklerin böyle bir tehlikesi var mı bilmiyoruz. Havaya ilaç sıkıp psikolojik olarak kendimizi rahatlatırken, bilimsel açıdan bu konuda da birileri açıklama yapsa çok iyi olur.