21 Ocak 2021 Perşembe 02:27:58

Keyfimizi kaçırmayın

Paylaş

Kocaelisporlu olarak keyfimize diyecek yok. Pazar günü 2-1’lik Turgutlu galibiyetiyle bu sezon 3’te 3 yaptık. Manisa temsilcisiyle 6 yıl önceden kalan bir hesabımız vardı. Yeşil-Siyahlı ekibin gencecik oyuncularla mücadele ettiği ve hayatta kalma mücadelesi verdiği o yıl, Turgutluspor sahasında bize 9 gol atmıştı. Üstelik attığından fazlasını da kaçırmıştı. Ellerinden gelse o gün Kocaelispor’u kendi elleriyle mezara koymak ister gibi saldırmışlardı. Bu yenilgi maalesef o dönemlerde bazılarımızı yıldırmıştı. Kocaelispor bu tür farklı yenilgiler yaşayacağına kapansın diyenler bir hayli fazlaydı. O maçı Manisa’da takip eden İzmitli tek gazeteci bendim. Bir gün gelecek, 9 golün hesabı sorulacak, Kocaelispor’u yok etmeye kimsenin gücü yetmeyecek diyen bir avuç insandan biriydim. Bu nedenle pazar günü elde ettiğimiz 2-1’lik zafer çok daha anlamlı oldu. Hafta içi Türkiye Kupası’nda küçük de olsa tur atlama sevinci yaşamıştık. Yeni stadımızla birlikte her şey çok güzel başladı. Ama bugün yarın bir haber eminim yeniden hepimizin moralini bozacak, bu sevince gölge düşürecek. O haberin ne olacağını da açıklayayım: Kocaelispor’a yardım kampanyasında toplanan para miktarı. Eğer geçen hafta büyük bir hayırsever ortaya çıkmamışsa veya bu kenti yönetenler üzerine düşen görevi fark edip bir iş adamını Kocaelispor’a destek olmaya ikna etmemişse bir aydır devam eden bu kampanyada toplanan paranın yine 50 bin TL’yi geçmediğini göreceğiz. Ben bu durumdan artık çok utanıyor ve üzüntü duyuyorum.

...

Bundan yaklaşık bir ay önceydi. Kocaeli Valiliği’nde yıllardır görmeyi arzu ettiğimiz bir görüntü yaşanmıştı. MHP Kocaeli Milletvekili ve aynı zamanda Yeşil-Siyahlı ekibin eski kaptanı Saffet Sancaklı’nın başkanlığında Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu başta olmak üzere il başkanları, milletvekilleri bir araya gelmişti. Uzun bir masanın arkasına geçerek gazetecilere Kocaelispor atkısıyla poz vermişler ve “Efsane geri dönüyor” adıyla Kocaelispor’a yeni bir yardım kampanyası başlattıklarını duyurmuşlardı. Kocaelispor’u yakından takip eden biri olarak geçmişte başarısızlıkla sonuçlanan birçok yardım kampanyasına şahit olmuştum. Saffet Sancaklı’nın icadı (!) olan bu yeni yardım kampanyasından da birşey çıkmayacağını duyduğum ilk anda çevremdekilerle paylaşmıştım. Üstelik ekonomik krizin yaşandığı bu dönemde böyle bir yardım kampanyası düzenlemenin yersiz olduğunu, kendimizi kandırdığımızı belirtmiştim. Saffet Sancaklı böyle bir kampanya başlatmak yerine elini cebine atsa ya da spor camiasındaki gücünü kullanıp, Kocaelispor’un borçlu olduğu teknik adam ve futbolcuları ikna ederek alacaklarından vazgeçirseydi diye bir yazı da yazdım. Ama hem Sancaklı’ya hem de bu kampanyayı düzenleyenlere methiyeler dizildi. Sanki Sancaklı yıllardır bu kentte yaşamıyormuş gibi davranan biri değil de; hep yanımızda, her sorunumuzla yakından ilgilenen sorumlu bir milletvekil gibi göklere çıkarıldı. Ben de bekledim. Yanılmayı, bu övgüleri dizenlerin haklı çıkmasını umut ettim. Maalesef bir ay sonunda yanılmayan ben oldum. 

Ama asıl üzüldüğüm nokta Körfez sahilinde milyonlar kazanarak liman işletmeciliğinde Dünya’nın 3 ncü büyük firması haline gelen Samsunlu bir işadamının, televizyona çıkıp “Bana Kocaelispor’u bedava verdiler almadım” derken bu tablodan Kocaelisporlu taraftarların sorumlu tutulmasıdır. Toplanan para miktarının düşüklüğüne bakarak, “İşte bu kentte Kocaelispor sevgisi bu kadar” denilmesidir. Olayı çarpıtıyorlar. Tam tersine bu tablodan Kocaelispor’un gerçek sahibi olan taraftarlar asla sorumlu değildir. Onlar her zaman Yeşil-Siyahlı ekibin yanında olmuştur. Yalnızca bugün değil, Turgutlu’dan 9 yerken de Kocaelispor’u yanında yer almıştır. Hesaplar açılsın, eminim “Efsane geri dönüyor” yardım kampanyasına asgari ücretle ev geçindiren bir babanın, bir haftalık harçlığını biriktiren bir öğrencinin bağış yaptığı görülecektir. Biz bu takım için dikiş makinesinin başına geçip sabahlara kadar bayrak diken teyzeleri gördük. Adım gibi biliyorum ki, bu yardım kampanyasına kolundaki bileziği bile bozdurup yardım yapan ev hanımları da olmuştur. Ama ne yazık ki, onların elinden bu kadarı geliyor. Gücü ancak bir ayda 50 bin TL’yi bir araya getirmeye yetiyor. Bu nedenle diyorum ki, Kocaeli Valiliği’nde o uzun masanın arkasına geçip, kameralara poz verenler; burada kazandığı parayla Samsun’da hava atan o işadamını getirip Kocaelispor’a da yardım etmeye ikna edemeyecekseniz lütfen bu kampanyayı artık kapatın. Kocaelispor’u daha fazla küçük düşürüp, elaleme rezil etmeyin. Bizimle dalga geçmeyin. Onurumuzla daha fazla oynamayın. 

Kocaelisporlular ölümü gördü, ötesi var mı? Transfer yasağını açmak için 3-5 milyon eksik kaldıysa bu taraftar onu da toplar. Hem de kimseye fotoğraf vermeden, şov yapmadan gider kulübe bağışını yapar, her maç stadı doldurarak hasılatı biriktirir. Siz hiç merak etmeyin. 

 

Seçenek kalmadı
 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde genişletilmiş il başkanları toplantısında mart ayındaki yerel seçimlerde aday olmayı düşünen il ve ilçe başkanlarına şu uyarıyı yapmış: “-Arkadaşlar, -potansiyel belediye başkanı adayı- diye bir şey yok. İl ve ilçe başkanlarımız görevlerine gelirken böyle bir taahhütte bulunmadık. Siz de ‘Biz il, ilçe başkanı olmak için göreve geliyoruz' dediniz ve yapacağınız projeleri sundunuz. İhtiyaç hasıl olursa istifa edersiniz, belediye başkanı adayı olursunuz. Ama bu noktada bana sormadan istifa etmeyin. ‘Ben istifa ettim' olmasın. Öncelik, göreviniz. Genel merkez ihtiyaç olursa size bildirir. İlçe ve illerin mutabakatı önemli, istifa ederek ahengi bozmayın”.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ediyorum. Bundan bir ay kadar önce “Koltuğu ısıtmadan aday olmayı düşünmeyin” başlığı ile bir yazı yazmış, ilimizdeki bazı ilçe başkanlarına benzer bir uyarıda bulunmuştum. Sayın Erdoğan beni haklı çıkardı. 

Erdoğan’ın kafasına göre istifa eden il ve ilçe başkanlarına yaklaşımını biz burada son 24 Haziran seçimlerinde görmüştük. Bu mesajı doğru okumuş olmak ve haklı çıkmak bir gazeteci olarak beni mutlu etti. Buna rağmen içinde umut büyüten, mesajı yanlış yorumlamakta ısrar eden ilçe başkanları olduğunu da biliyorumdum. Şüphesiz onlar da Erdoğan’ın açıklamasından sonra çok üzüldü.

Çevresine, “Sıkın dişinizi, az kaldı. Üç yılı bekleyecek değiliz” diyenler Erdoğan’ın bu net mesajından sonra hala kendilerini aldatmaya devam ederler mi bilmiyorum. Ama onlar için artık kabul etseler de etmeseler de seçenek kalmadı. Bundan sonra seve seve göreve devam edecekler. Aksi halde siyasi hayatlarının biteceğini, Erdoğan’ın “Ahengi bozmayın” talimatından gayet açık şekilde anlıyoruz. Hayırlı olsun.

 

 

Eğitimde yapacak çok işimiz var
 

Çin’de bir lise, derse odaklanamayan öğrencilerin sorunlarını tespit etmek için dijital kameralarla yüz okuma sistemi kurmuş. Buna göre okula gelen öğrencinin yolda yürürken yüz ifadesi okunuyor. Mutlu mu, üzgün mü bu sistem öğretmenine ders başlamadan rapor ediyor. Öğretmen derste bu öğrenciye yaklaşımını buna göre belirliyor. Eğitimde devrim dediğiniz herhalde böyle birşey olmalı. Çin malı diye birçok ürünü beğenmiyoruz ama adamlar yapmış. Bizim gibi hala okulun yol sorununu tartışmıyorlar. Biz 21. yüzyılın sonundayız İzmit’te hala okulların yol problemini tartışıyoruz.