29 Kasım 2020 08:04:58

Cumhur İttifakı yeniden kurulabilir

Paylaş

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ilk açıklama MHP lideri Devlet Bahçeli’den geldi. 

Grup toplantısında affı, okullardaki andın okutulması gibi son dönemde AK Parti ile aralarındaki anlaşmazlık yaşanan konuları gündeme getirdi. AK Parti ile neden karşı görüşte olduklarını açıkladı. Bahçeli’nin sıradan, rutin grup toplantılarından biri şeklinde konuşması ilerliyordu ki, bir anda ses tonu yükseldi ve “Cumhur ittifakı bitmiştir” dedi. 

Devlet Bahçeli sanki sonradan yüklenen programları silinmiş robot gibi bir anda eskiye döndü. Sanki içinden gerçek Devlet Bahçeli çıktı. Uzun süredir görmediğimiz o tavrıyla bayır aşağıya freni boşalan kamyon gibi hükümetin bazı fertlerine yine bazı laflar çaktı. “Kendini bilmez”, “Maşa”, “Sen kimsin?” gibi sözleri sıraladı.

Evet, sanırım siyasette heyecanı, yüksek tansiyonu sevenler bu sözlerin ardından büyük rahatlama yaşadı! Devlet Bahçeli sahalara dönmüştü.

Kabul edelim ki, Kemal Kılıçdaroğlu’nun muhalefeti çok yavan kaçıyor, çok tatsız geliyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra genel kurul isteyenlere kayıtsız kalması O’nun inandırıcılığını da kaybettirdi. Devlet Bahçeli, işe heyecan katacak, renk getirecek tek isimdi.

Açıkçası MHP’nin ittifaktan ayrılması en azından ilimizde AK Parti açısından kayıp sayılabilirdi. MHP Kocaeli İl Başkanı Aydın Ünlü’nün her ne kadar şova dönük gözükse de, 24 Haziran seçimlerinin en hareketli ismi olduğunu kabul etmeliyiz. İzmit Yürüyüş Yolu’nda sırtında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafı bulunan tişörtlerle günlerce halkın arasında dolaşıp oy istemişti. 

Seçimden sonra askıda ekmek projesiyle dar gelirlilerin gönlüne dokunmaya çalışmıştı. 

Ekonomik kriz patlak verdiğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısına AK Partliler bile kayıtsız kalırken Ünlü, teşkilatını toplayıp döviz bürosuna giderek altın, dolar bozdurmuştu. 

Erdoğan’ı bu kadar yakından takip edip, söylediklerini harfiyen yerine getiren başka birini göstermek mümkün değildi. 

Kocaeli’de böyle de, genel politikada farklı mı? Yeni hükümet sisteminin kabul edilmesinde, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ekonomik kriz patlak vermeden öne alınarak tamamlanmasında yine MHP’nin rolü vardı. AK Parti’yi en zor anlarında kurtaran adeta can simidi gibiydi.

AK Parti’nin böyle bir partneri en kritik yerel seçim öncesi kaybetmesi açıkçası işine gelmezdi. AK Parti’de kraldan çok kralcı geçinenlerhemen konuya bodoslama girdi. Partinin üst kadrosuna yaranma çabasına başladı. Bu tipler normal zamanda kendini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a en yakın isimler olarak gösterir. Ama fırsatını bulduğunda tepedekilerin gözüne girmek için attıkları taklalar hiç de öyle olmadığının aslında ispatı. 

Bahçeli’nin ve MHP’nin yaptıkları hiçe sayılamaz. Özellikle Dünya’da milliyetçilik akımının yükseldiği böyle bir dönemde.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu durumu hemen fark etti. Bahçeli’nin ardından aynı gün grup toplantısında mümkün olduğunca nazik ifadeler kullanmaya çalıştı. En fazla, “Biz yolumuza derseniz, biz de herkes kendi yoluna” deriz şeklinde bir ifade kullandı.

Şimdi parti içinde herkes, “Aman sahada MHP’lilere karşı sert ifadeler kullanmayın, sivri çıkışlardan kaçının” diyor.

Erdoğan, yine siyaseti doğru okudu. İlk andan itibaren yumuşak tavrı önce Meclis’teki ittifakın korunmasını sağladı. Şimdi, AK Parti’den ayrı seçim çalışması yapacağız denilse de MHP’nin aday belirleme çalışmasını bile ağırdan aldığını görüyoruz. Mart ayına daha çok var. AK Parti ile MHP yeniden birlikte yol yürüme kararı alırsa kime şaşırmasın.

Tabi, madalyonun bir de öteki yüzü var. CHP her zaman Atatürk’ün partisi olmakla övünür. Ama bugünkü yöneticilerin Atatürk’ü anlamaktan çok uzak olduğunu söyleyebiliriz. Atatürk, neredeyse yüz yıl önce Sovyetler Birliği’nin dağılıp, Türki devletlerin bağımsızlığına kavuşacağını ön görmüş ve gelecek nesillere buna hazırlıklı olmayı tavsiye etmişti. Ama CHP’nin bugünkü yöneticilerinin Cumhur İttifakı dağılması halinde ne yapacağını bile bilmediği ortaya çıktı. 

 

Kartepe Zirvesi’nin faydası

Kartepe Zirvesi’nin bu yıl 2.si yapıldı. Üç gün süren oturumlarda “Göç, mültecilik ve insanlık” konusu masaya yatırıldı. Zirvenin 200’e yakın yerli ve yabancı konuğu vardı. Sabahtan akşama devam eden programlarda bu konuklar panellerde konuştu. Ama dikkat ettiniz mi, zirvede sadece 3 konuk öne çıktı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu ve Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu. Büyük afişlerde, zirve ile ilgili haberlerde sadece bu 3 konuğun adı hafızalarda kaldı.

Hükümetin en önemli aktörlerinin öne çıkması, daha çok konuşulması elbette normal. Ama zirvenin büyüklüğünü anlatmak için diğer konuklara da haksızlık edilmemeliydi. 

Bu zirveden çıkan sonucun uluslararası arenada nasıl bir etki yaratacağını, insanlığa, göç sorununa nasıl çözüm bulacağını bilemiyorum ama yerel seçimler öncesi aday olmayı düşünen bürokratların kendini parti üst yönetimine tanıtması için güzel bir fırsat sundu.

 

Cumhuriyet 95 yaşında

Cumhuriyet bugün 95 yaşında. Atatürk’ün zor şartlar altında, yokluklar içinde bu ülkenin insanlarının daha rahat, daha özgür ve tam bağımsız bir hayat sürmesi için kurduğu Cumhuriyeti gelecek kuşaklara sapasağlam taşımak hepimizin görevidir. Cumhuriyet hepimizindir. 95.kuruluş yıldönümü kutlu olsun.