21 Ocak 2021 Perşembe 01:10:41

Elektronik oylama

Paylaş

AK Parti’de pazar günü temayül yoklaması yapıldı. Burada amaç partide il, ilçe, kadın, gençlik ve mahallelerde görevli aktif teşkikat üyelerinin belediye başkan adayı olarak hangi isimleri görmek istediğini belirlemekti. 

AK Parti’de teşkilatların eğilimi, genel merkezin aday belirleme sürecinde tek kriter değil. Bu nedenle temayülde birinci çıkan ismin o ilçede belediye başkanı olarak direkt gösterilmesini kimse beklemiyor. Ama bu temayülün genel merkezi ne kadar etkilediği, adayın belirlenmesinde ne kadar ölçü alındığını da açıkçası kimse bilmiyor.

Buna rağmen pazar günü 1591 üyenin oy kullanma hakkı bulunan temayüle partililerin katılımı yüksekti. Belli ki, teşkilat üyeleri sadece seçim dönemlerinde de olsa kendini önemli hissetmeyi seviyor. Bununla birlikte etkisi ne olursa olsun geniş bir katılım sağlanması, demokrasi külütürünün gelişmesi açısından da önemliydi. En azından AK Parti bu işleri kavgasız, gürültüsüz, olgunluk içinde bitirebiliyor.

AK Parti, pazar günkü temayülde bir ilki de gerçekleştirdi. Belki ileride ülke genelinde bütün seçimlerde denenebilecek bir sistemi ilk kez test etti. Partililer ilk kez elektronik ortamda oy kullandı. 

Bunun için 20 oy verme kabini kurulmuştu. Oy kullanacak teşkilat üyeleri önce kendi ilçesinin masasına gelerek isminin karşısına imza atıp, elektronik kartı teslim aldı. Kredi kartı büyüklüğündeki bu plastik kartla kabine girdi. 

Bilgisayara okutup, karşısına çıkan ekranda belediye başkanı olarak görmek istediği 2 ismi yazdı. İsteyen tek isim de yazabiliyordu. Ayrıca ilçe belediyesiyle ilgili 5 soruluk mini ankete “iyi-orta-zayıf” şeklinde not da verdi.

Elektronik temayül ilk kez deneniyordu. Başlangıçta sistemle ilgili küçük bir gecikme yaşandı. Bunun dışında sorunsuz ve çok hızlı şekilde herkes oyunu kullandı. AK Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy’u bu nedenle kutlamak gerekir. 

İcra kurulunda bir çok isim belediye başkan adaylığı için istifa etti. Yanında çok az yardımcı kaldığı halde bu organizasyonun da üstesinden başarıyla geldi. Kritik bir sınavı sorunsuz atlattı diyebiliriz. 

Temayülün elektronik ortamda yapılmasının kağıt israfını önlemek dışında farklı spekülasyonların da önüne geçtiğini düşünüyorum. Kağıt üzerinde oylama yapılsaydı, burada sonuçları bildiğini belirterek bazı adaylar üzerinde birinci oldu algısı her zaman olduğu gibi yine yapılacaktı. Ayrıca bu işlerin uyanığı çok olur. Kağıt işaretleyip partilileri fişlemek isteyenlerin de tezgahı bu şekilde bozuldu.

Artık biliyoruz ki, sonucu sadece genel merkez biliyor. Bilgisayarın başında kim varsa o biliyor. Öyle sanıyorum ki, genel merkezde doğru ve tarafsız sonuçları elde etmek isteyen ve bu sonuçlar üzerinden birilerinin rant sağlamasına karşı olan yöneticiler bu sonuçları ilgililer dışında kimseyle paylaşmayacaktır.

Bu arada, elektronik kartların isimlerle eşleştirilmediğini de öğrendim. Teşkilat üyelerinin kime oy attığını genel merkez de bilmiyor. Ellerindeki kartlar yalnızca sisteme giriş için anahtar görevi görmüş. Diğer bir ifadeyle o kartlar, eski usul kabine girerken ellerine aldıklarıkları evet mührü gibi bir işe yaramış.

...

Gelelim temayülle ilgili diğer konulara. Bilindiği gibi ilk başta temayülde Büyükşehir Belediyesi de yer alıyordu. Son anda Büyükşehir temayülden çıkarıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun dahil edilmediği mini ankette ilçe belediye başkanları hakkında parti üyelerine, “Belediyenin hizmetleri, teşkilatla ilişkileri, parti ilke ve değerli açısından performansları ve yeniden aday gösterilmesi konusundaki görüşü” soruldu. Bana göre temayülde hangi aday adayının isminin yazıldığı kadar bu mini ankette çıkan sonuçlar da önemliydi. Bu sonuçlar da eminim genel merkezde dikkatle incelenecektir. Büyükşehir bu ankete dahil olsaydı sonuç ne çıkacaktı, bu da her zaman merak edeceğimiz bir soru olarak kalacak.

AK Parti Kocaeli temayülünde Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz gözlemci olarak görevliydi. 

Yılmaz, temayül başlamadan önce nasıl oy kullanacağı hakkında açıklama yaparken, özellikle aday adayı başvurusu yapmayan isimlerin de aday formuna yazılabileceğini belirtti.

Genel Merkez belki bu şekilde atlanmış, kimsenin aklına gelmemiş değerli isimleri de bulmaya, orataya çıkarmaya çalışıyor. Ama bu iş istismara çok açıktı. Örneğin temayül günü de gördük ki, bu şekilde genel merkeze mesaj göndermek isteyen ilçe başkanları, belediye başkanları, neski teşkilat üyeleri boş durmadı. 

Partililer üzerinde baskı kurup, isimlerini temayülde yazdırmaya çalıştı. 

Üstelik ters tepme ihtimalini göze alarak bunu yaptılar. Bana göre “Sen aday olma” denilen ilçe başkanının, genel merkezden ışık alamayan belediye başkanı veya eski yöneticilerin temayülde adının birinci çıkması, ya da aday yüksek oy alması, üyeler üzerinde zorlama yaptığının ifşası dışında bir anlam ifade etmeyecektir.

...

AK Parti, Mart-2019 mahalli seçimlerine yönelik önemli bir eşiği bu temayülle atlatmış oldu. Partililerin, aday görmek istediği isimleri yeni bir sistemle belirlemeye çalıştı. 

Bana göre adayların açıklanması için artık daha fazla beklemeye gerek kalmadı. Anketler yapılmıştı, aday olmak isteyenlerin başvuruları alınmıştı. Şimdi temayül de bitti. 

Artık bu ay sonuna kadar adaylar açıklanması gerekir. Zaten bu açıklama daha fazla gecikirse dedikodu çarkları daha hızlı dönmeye, parti içi zehirlenme daha geniş alana yayılmaya başlayacaktır.

 

 

Belediyeye değil,  partiye dönsünler

 

AK Parti’de mart ayındaki mahalli seçimlerle ilgili aday adaylığı başvuruları geçen hafta cuma günü tamamlandı. Sancılı bir süreç yaşandı. İlçe başkanlarının istifasına genel merkez karşıydı. Bu nedenle birçok ilçe başkanı istifa edemedi. Bu ilçe başkanlarının 1 Aralık’a kadar ne yapacakları hala belli değil. Bir cesaretle istifa eden olursa belki de siyasi hayatını bitirmiş olacak.

Diğer yandan başvurular başladığında il ve ilçe yöneticilerine yasak geldi. Oyun başladıktan sonra kural değişmişti. Sorun bir-iki gün sürdü. Bu yüzden adaylık açıklamasını erteleyenler oldu. Ama genel merkez bu kararın yersiz olduğunu itirazlar üzerine fark edip, yasağı kaldırdı.

İlçe başkanları için de yasak kalkabilirdi. Sonuçta herkes hür iradesiyle ne istiyorsa yapabilmeli.

Tabi, madalyonun diğer yüzü var. Mart ayındaki mahalli seçimler için belediyelerde kritik görevlerdeki bazı isimler de adaylık başvurusu yaptı. Aynı zamanda meclis üyesi olan, Büyükşehir Başkanvekili Zekeriya Özak’ı bir kenara ayırıyorum. Sonuçta onun siyasi bir tarafı da var ve artık işin finaline gelmiş. 

Ama partide il ve ilçe yöneticisine bile seçim öncesi güç kaybı, kaos olur diye engelleme yapılırken, daire başkanlığı, müdürlük gibi belediyelerde kritik görevlerde, icracı isimlerin elini kolunu sallayarak istifası biraz garip değil mi? Burada çifte standart yok mu?

Üstelik partiden istifa eden başkan yardımcıları, il ve ilçe yöneticilerine geri dönüş yolu da kapalı. Eski görevlerine bir anlamda veda etmiş, belki de siyasete nokta koymuş oluyorlar. Daire başkanları, müdürler ise aday gösterilmezlerse kaldıkları yerden devam edecekler.

Bana göre belediyeden aday olan isimler madem siyasete bu kadar meraklı, bana göre onları belediyeye değil, partiye geri almak gerekir. 

 

 

Çorumspor, 7 yıl önce de aynıydı

 

2011-2012 sezonuydu. Kocaelispor, son anda liseli oyuncularla lige katılmış, kapanmaktan kurtulmuştu. 

İlk hafta rakip Çorumspor’du. Deplasmandaki karşılaşmayı 5-0 kaybetmiştik. 

İlk golü 2’nci dakikada kalemizde penaltıdan görmüştük. İkinci golü Korhan 11. dakikada kendi kalemize atmıştı. Öylesine kötüydük ki, Çorumspor’un her atağı kale önünde tehlike yaratıyordu. Orta sahayı geçemediğimiz maçın ilk yarısı 4-0 bitmişti. Çorumspor, istese ikinci yarıda iki katı daha atar, daha ilk maçta tarihi fark olurdu. Ama Çorumspor teknik heyeti hemen müdahale etti. Kenar yönetim müdahale etti. Oyun rölantiye döndü. Maç 5-0 bitti.

Kocaelispor, pazar günü yine Çorumspor’a konuk oldu. Bizim takım bu sezon da bazı sıkıntılar yaşıyor ama eskiyle kıyaslanacak durumda değiliz. Kadromuzda tecrübeli oyuncular var. Üstelik lige de iyi başladık. Havamız yerinde. Yeşil-Siyahlı ekibimiz son haftalardaki çıkışını Çorum deplasmanında sürdürerek 1-0 geriden gelip karşılaşmayı 2-1 kazanmasını bildi. Maçtan sonra Kocaelispor yönetimi, Çorum’daki yakın ilgiden bahsetmiş. Çorumsporluları şimdiden ligin ikinci yarısındaki maçta İzmit’e beklediklerini, en iyi şekilde ağırlayarak kendilerine karşılık vereceklerini ilan etmiş. 

Çorumspor, yensek de yenilsek de Kocaelispor’un büyüklüğüne ve markasına hep saygı duydu. Yedi yıl önce o güçsüz kadroya eline fırsat geçen birçok takım atabildiği kadar atmış, sahada ezmeye çalışmıştı. Çorumspor tam tersi, Kocaelispor’a ne şartta olursa olsun saygı duymuştu. Pazar günü trajik bir yenilgi almasına rağmen yine saygıda kusur etmemişler ya, helal olsun.

Ligin ikinci yarısındaki maç Nisan’ın ilk haftasında oynanacak. Daha çok zaman var ama Kocaelispor, yapılan iyilikleri de kötülükleri de unutmaz. Çorumspor’u burada en iyi şekilde ağırlamak boynumuzun borcu olsun.