29 Kasım 2020 08:51:26

AK Parti’nin sorunu

Paylaş

Bir ay önce, Cumhur İttifakı’nın dağıldığı ilk gün bu sütunlarda bir yazım yayımlandı. 16 yıldır iktidarda olan AK Parti’de doğal olarak yıpranma yaşandığını ve güç kaybı başladığını belirterek, dışarıdan desteğe ihtiyaç duyacağını, MHP ile en kısa sürede arayı düzelteceğini, siyasette kuralların ihtiyaca göre değişmesini normal karşılamak gerektiğini belirten bu yazının başlığı, “Cumhur İttifakı yeniden kurulabilir”di. 

Öngörümün doğru çıkması nedeniyle bugün bu konuda birkaç şey daha yazma hakkım olduğunu düşünüyorum.

...

AK Parti’de yıpranmaya bağlı güç kaybı, yeni hükümet sistemine geçişle ilgili halk oylamasında ve 24 Haziran milletvekili seçimlerinde kendini açıkça göstermişti.

AK Parti, 16 Nisan 2017 halk oylamasında İstanbul başta olmak üzere, her seçim önde olduğu belli başlı illerde istediği sonucu alamadı. 

24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı seçiminde ittifak sayesinde Recep Tayyip Erdoğan seçimi kazanmıştı ama milletvekili seçimlerinde istediğini yine elde edemedi.

En basiti ilimizdeki milletvekili kontenjanı 11’den 13’e çıktığı halde, AK Parti’nin vekil sayısı 7’de kalarak, gerilemişti.

Ülke genelindeki tablo da bundan farklı değildi. 

MHP olmasa, AK Parti’nin bugün Mecliste tek başına istediğini yapabilmesi, istediği yasaları çıkarması mümkün değil.

Yalnızca oy anlamında da söylemiyorum. MHP hem halk oylaması hem de cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde kritik çıkışlar yaparak, AK Parti’nin hiç zorlanmadan halkın önüne sandık götürmesini sağlamıştı.

MHP bütün bunları karşılıksız yaptı demiyorum.

Ama AK Parti’nin, gerilemeyi durdurmak amacıyla hem teşkilatta hem de belediyelerde başlattığı değişim sürecinin ne kadar başarılı olduğu henüz belli değil. İsabetli değişimler mi yapıldı, yoksa durum daha mı kötüye gidecek 31 Mart 2019 mahalli seçimlerinde net şekilde ortaya çıkacaktır.

AK Parti, durumu netleştirmeden MHP’yi karşısına alarak yerel seçimlere giderse büyük bir riske girmiş olacağından, ittifak kapısını tamamen hiç kapatmadı.

En azından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha ilk gün Bahçeli’ye yumuşak üsluplu yanıt vermesi düşüncenin bu yönde olduğunun göstergesiydi. 

AK Parti’de bu mesajları algılamayan, Ankara’da en tepedeki isimlere yakın olduğu söylendiği halde bu öngörüleri yapamayanlar var. Onlar ilk günden sanki bir daha ittifak olmayacakmış gibi sığ bir düşünceyle MHP’yi dışlayan, aşağılayan ifadeler kullandı.

İşte bu kesim AK Parti’de gücün içine doğan nesil. Partide hangi görevi aldıkları, tepede kime yakın olduklarının hiç önemi yok. AK Parti’nin doğuşunu sağlayan tabanı hiçbir şekilde anlamayan ve anlamalarına mümkün olmayan bu nesil susturulup, kenara çekilmezse AK Parti’nin erimeyi durdurması mümkün değil.

Bu kesim şimdi ne söyleyecek, MHP’yle yeniden yol yürümeyi nasıl açıklayacaklar onu da bilemiyorum. 

Bu tipler partide bulundukları konumu korumaya devam ederse, hiçbir şey anlamadıkları halde hala söz sahibi olursa, AK Parti çok ikinci-üçüncü ortağı da aramak zorunda kalacaktır.

 

 

Gençlerle kazanmak önemliydi

 

Kocaelispor, iki hafta önce Çorum deplasmanından 2-1’lik galibiyetle dönerek zirve iddiasını güçlendirmişti. İzmit’te cumartesi günü Karacabey karşısındaki sınav, bu iddianın devam etmesi açısından çok önemliydi. 

İzmit’teki maçlara Kocaelispor yönetimi çok iyi hazırlanıyor. Her maçı ayrı bir şölene dönüştürüyor. 

Bu haftaki maç, 24 Kasım Öğretmenler Günü’ne denk gelmişti. Bu nedenle öğretmen ve öğrencilere indirmli bilet satıldı. Maça ilgi bir hayli fazlaydı. Tribünlerde, saha içinde günün anlamına uygun gösteriler vardı. Devre arasında dijital skor tabelalarında İsmetpaşa Stadı’ndaki anıları hatırlatan çok güzel bir video film izletildi. 

İzmit’teki maçları sadece bu gösterileri izlemek için bile gidilir.

...

Bursa ekibinin maçın başında İzmit’e galibiyet için geldiği çok net anlaşılıyordu. Hatta bütün hatlarıyla ileriye çıkıp, defansı orta sahada kurarak Kocaelispor’u kendi yarı sahasında hapsetmeyi düşünecek kadar da kendine güveniyordu. 

Bu oyun tarzı Kocaelispor’un işine geldi. Yıllardır bu şekilde oynanan maçlarda güzel sonuçlar alıyoruz. Deplasman maçlarında da bu nedenle daha çok gol pozisyonu buluyoruz.

Yeşil-Siyahlı ekibin hücum hattı, Karacabey defansının arkasında geniş boş alanları çok iyi değerlendirdi. Maçın daha ilk çeyreği dolmadan bu pozisyonların birinde gole giden Rıza Altıntaş kaleci tarafından ceza sahası dışında düşürülünce rakip 10 kişi kaldı. Karacabey, 10 kişi kaldıktan sonra bile oyun tarzını değiştirmeyince 3-0’lık galibiyet çok rahat geldi.

Kocaelispor’un böylesine önemli bir maçı kazanıp, zirve iddiasını devam ettirmesi çok önemliydi. En önemlisi stresi yüksek maçta bu galibiyeti genç oyuncularıyla elde etmesiydi. Sinan, Hamza sakattı. Murat Başak sakat olduğu için oyuna son dakikalarda girdi. 

Defans, orta saha ve hücumdaki en tecrübeli bu üç oyuncunun yokluğunda gençlerin performansını ben çok beğendim. Galip Hoca’yı tebrik etmek gerekir. Transfer yasağı olan Kocaelispor’un genç oyuncularını herşeye hazır hale getirmiş. 

Bununla birlikte Kocaelispor ligin ilk haftalarında bilinçli atak geliştirmekte zorlanıyordu. Şimdi hem kanatlardan, hem de ortadan iyi çıkıyoruz. Tek eksiğimiz topu ayağımızda uzun süre tutmayı, oyunu soğutmayı hala başaramıyoruz.

Karacabey galibiyetinde Burak Süleyman’a bayıldım. Hücumda soldan iyi çıkışlar yaparken; savunmada kaptığı topları mükemmel ara paslarla hücuma çevirdi. Sefa iyiydi. Ama Sinan Pektemek’in yokluğunda ileri uçtaki Rıza’nın hiç sırıtmaması, hatta ‘cuk’ oturması güven vericiydi.

Kocaelispor’u kutluyoruz. 

Yardım kampanyası, siyasi destek falan hepsi hikaye. Yine kendi yağıyla kavrulup, çıkış yolu bulmaya çalışıyor. 

Bu takım halkın takımı. Bu takıma taraftar lütfen sahip çıkmaya devam etsin.