29 Kasım 2020 07:03:18

İzmit’in çocukları

Paylaş

Türk futbolunda taraftarıyla fark yaratan takımlar vardır.

Benim ilk aklıma gelenler Adana Demirspor’un “Şimşekler” grubudur. Stadın dört köşesini Meksika dalgası gibi dolaşan tezahüratlarını dinlerken emin olun maçtan kopabilirsiniz.

İzmir’de Karşıyaka’nın “Kaf Kafı”na da parantez açmak gerekir. Takım kötü gittiğinde bile sesi kesilmeyen müthiş bir korodur onlar.

Göztepe’yi, Eskişehir’i de bunlara ekleyebilirsiniz. Diyarbakır’ın, Zonguldak’ın taraftarları da adından söz ettirir.

Ama bütün bunların içinde Kocaelisporlu taraftarların yeri elbette ayrıdır.

Öyle ateşli, öyle coşkulu bir taraftar grubudur ki, ölüyü bile diriltirler!

Bununla birlikte kabul etmek gerekir ki, bizim ne Adana Demir, ne de Karşıkaya gibi çok bestemiz olmamıştır.

1989 yılından bu yana kendilerini “Hodri Meydan” olarak adlandıran Kocaelisporlu taraftarlar yeri geldiğinde İnönü’de Beşiktaş’ın Çarşısı’nı bile susturmuştur da, Türkiye’ye ezberlettiğimiz “Usame Baba”nın yanına ikincisini koyamamışızdır.

...

“İsteyene değil herkese gider,

Ne alayı, ne kralı fark eder.

...

İzmit'in çocuğu herkese yeter,

Senin sevgin ömre bedel.”

Bu sözler Kocaelisporlu taraftarların son bestesine ait. Genç taraftar grupları Ultras Gulf ve Uni Hodri Meydan üyeleri Yiğit Oğuz ile Bilal Karamak tarafından yapılmış. O kadar popüler oldu ki, siyasilerin bile dolandı. Her yerde “İzmit’in çocuğu herkese yeter” deniliyor. Başı sıkışan, zorlukla karşılaşan hemen bu sözleri patlatıveriyor. Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz, bu besteye klip bile yaptırdı.

Kocaelispor’u iyi takip edenler bu sözlerin altındaki anlamı çok iyi biliyor.

Türk futbolunda Kocaelispor’un yeri hep ayrı olmuştur. Kuruluşunda imzası olan Nasut Amca (Kayalı) keşke hayatta olsaydı da şimdi bize uzun uzun o yılları anlatsaydı. Bu takım nasıl kuruldu, hangi zorlukları aştı. İsim isim kimler nasıl fedakarlıklar yaptı. Kulübün 1 kuruşunu bile tasarruf etmek için yöneticilerin eskiden ne kadar hassas davrandığını.

Kocaelispor, kurulduğu 1966 yılından bu yana Anadolu’nun hep parlayan yıldızı oldu. Türkiye Kupası’nı iki kez kaldırdığı yıllarda ülkemizi Avrupa’da temsil etti. Sayısız ünlü teknik adam ve futbolcuyu İzmit’e getirdi. Birçok oyuncuyu Türk futboluna armağan etti. Kocaelispor sayesinde bu kent Büyükşehir oldu, bu şehre üniversite geldi.

Türk futbolunda bir zamanlar Kocaelispor her ortamda konuşulur, İstanbul takımlarının korkulu rüyası olarak gösterildi.

Uzun uzun anlatmaya gerek yok. O parlak günler büyük deprem felaketinden sonra yavaş yavaş parmaklarımızın arasından kayıp gitti. Acemi yöneticiler, sahipsizlik belini büktü.

Kuruluş yılları ve zirveye tırmandığımız dönemin kendine özgü sorunları, sıkıntıları elbette vardı. Ama gerilediğimiz dönemden geri dönüş hiç kolay olmadı.

Başkaları gibi kulübün borcu var deyip, kapısına kilit vurma kolaylığını bu taraftar seçmedi. Bazen tribünde yalnızca çocuklar vardı. Sadece çocuklar…

İşte o çocuklar bugün büyüdü ve yukarıdaki besteyi yaptı: “İzmit’in çocuğu herkese yeter” diye haykırdı.

Evet, İzmit’in çocuğu herkese yeter. Elinden tutanı olmasa, sokağa atılsa, hor görülse, üzeri parçalansa da mangal gibi yüreğiyle sevdasına sıkı sıkı yapışan İzmit’in çocuğu inanın herkese yeter.

Kocaelispor, bir geri dönüş hikayesi yazıyor. Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz, amatör kümedeyken bile “hep çocuklar” demişti. Bugünleri hesap etmişti.

Şimdi yeni stadımızda o çocuklar Kocaelispor’a yeni bir başlangıç hikayesi yazıyor. Yeni besteleri, yeni stadı ve yeni bir heyecanla bu hikaye eminim eskisinden daha parlak, daha fazla başarılarla dolu olacak.

CHP, Hürriyet’e yer arıyor

 

CHP’de yerel seçim öncesi iki soru yanıt arıyor: Büyükşehir ile İzmit belediye başkan adayları kimler olacak?

CHP’lileri bu konuda kararsızlığa düşüren iki konu var. Birincisi, partinin bugün en popüler ismi olan Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet’in hangisinde daha şanslı olacağını kestiremiyorlar. İkincisi, AK Parti’nin İzmit’te kimi aday göstereceğini bilmiyorlar.

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, popülerliğini kısa sürede kazanmadı. Gerçekten çok çalıştı. Ağırlığını İzmit’e vermiş olsa da, şehrin her köşesindeki sorunların takipçisi oldu. Kamuoyu algısını iyi yönetti. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde katip üyesi. Meclis Başkanı Binali Yıldırım’la Arjantin’e, Güney Afrika’ya gidiyor. Ama iş Kocaelispor konusunda yardım kampanyasına geldiğinde, “Elimde yetki yok” diyerek şimşekleri üzerinden sektirebiliyor. Muhalefet partisi üyesi olarak bazı sorunlarda inisiyatif almamasını da normal karşılamak gerekir.

Fatma Kaplan Hürriyet açısından işler şimdilik çok iyi gidiyor. Bu kadar isteniyor olmak, bu kadar vazgeçilmez görülmek her siyasetçinin arayıp da bulamayacağı şeylerdir.

CHP açısından ise bu durum bence üzücüdür.

Geçmişte bu kentin yönetiminde söz sahibi olmuş, bütün ilçelerinde belediye başkan adaylarıyla ya zafer kazanmış ya da kazanmaya yakın olmuş bir partinin bugün en kritik noktalarda aday sıkıntısı çekmesi, bana göre yöneticilerin elindeki değerleri görmemesiyle ilgilidir.

Örneğin, medeni cesaretiyle İzmit Belediye Başkan Aday Adayı olan Cengiz Çakar var. Bitmez, tükenmez bir enerjiyle bildiriler yayımlıyor, neler yapacağını anlatıyor. Çakar olmasa, CHP’de ölüm sessizliği hakim olacak.

İl Başkan Yardımcıları Av.Hüseyin Acurman ile Harun Yıldızlı var… Selman Yıldırım büyük bir hazırlık yapmış, ekonomik krizden dolayı son anda aday adaylığından çekilmişti. Hakan Tanta, temiz, hiçbir şaibesi olmayan bir isim. Hikmet Erenkaya, yeniden sahalara dönmeyi çok arzuluyor.

Neden bu isimlerle ilgili ciddi bir görüşme yapılıp, birinin veya birkaçının arkasında güç birliği oluşturulmuyor?

Belli ki, CHP’de kişisel çıkarlar, parti çıkarlarının hala önünde duruyor.

Fatma Kaplan Hürriyet’in aday olduğu bölgede şansı gerçekten yüksek olabilir. Ama CHP’nin herkesi bir tarafa bırakıp, Hürriyet’e yer arama derdine düşmesi bence normal değil.

 

 

Metal yorgunluğunu fırsatçılığa dönüşmüş

 

AK Parti’de belediye başkan aday adayı olmak için istifa eden ilçe başkanları üzerine benim kadar yazan herhalde olmamıştır.

Buradan iddiamı bir kez daha net şekilde belirtiyorum ki; ileride yanlış anlaşılma olmasın: Kocaeli’de istifa eden 7 ilçe başkanından hiçbirinin aday gösterilme ihtimali bana göre yoktur. Bu konuda çok iddialıyım.

Aslında bu konu üzerine yazacak, söyleyecek daha çok şeylerim var. Ama şu adaylar açıklansın, iddiamda haklı olduğum görülsün, o zaman yazacağım.

Benim bu konuda bu kadar iddialı olmam, bir görüşe olan bağlılığım. Düşünün, takım en önemli maça çıkıyor ama takımı emanet ettiğiniz antrenör son anda “Benim başka hayallerim” var diyerek bırakıp gidiyor.

Böyle bir antrenöre o takımda başka bir görev verilir mi? O kulübün başkanı o antrenörü kulübün içinde tutar mı?

Tabi, burada yalnızca ilçe başkanlarına haksızlık yapmayalım. AK Parti’de 1,5 yıl önce metal yorgunlarını değiştiriyoruz diye yapılan değişim hareketinde il ve ilçe başkanlarıyla birlikte yeni yöneticilerin de önü açılmıştı. Parti yönetimleri de baştan aşağıya değiştirilmiş, yönetimlere birçok yeni isim alınmıştı.

İl ve ilçe başkanları gibi bu yöneticilerin de en azından ilk yerel seçimi atlatırken teşkilatın başında olması, değişim sürecinde partide dağınıklığa izin vermemesi gerekiyordu.

Kocaeli’de il ve ilçe yönetimlerine bakın. Yalnızca icra kurulları değil, sıradan düz yöneticiler bile iki yılı doldurmadan peş peşe istifa ettiler. İçlerinde belediye başkan aday adayları, meclis aday adayları var. Bilindiği gibi bu yöneticilerin geri dönüşü yok. Kamu görevlisi gibi seçilemezse geri de gelemeyecekler.

Kısacası yerel seçimler öncesi il ve ilçe yönetimleri kevgire dönmüş durumda.

AK Parti’nin bu seçimde işi gerçekten çok zor. Bu yöneticilerin temayülde verdikleri oyları da ne kadar gerçekçi ve objektif kabul edeceğiz, bu da başka bir konu.

AK Parti’de alışılmadık işler oluyor. Bu dağınıklığı kim, nasıl toparlayacak doğrusu merak ediyorum. Ama görülen o ki, metal yorgunluğu adı altında 1,5 yıl önce gerçekleşen değişim sürecini birileri çok iyi fırsata dönüştürmüş durumda.