29 Kasım 2020 07:25:06

Fikri Işık ve kentsel dönüşüm

Paylaş

Hepsi aynı renkte olan kurşun kalemler yan yana gelmiş. İçlerinden bir tanesinin ucu bitmiş, yıpranmış, kullanılmış duruyor. Dışarıdan bakınca yanındaki diğer kalemler daha yüksek ve zarif görünüyor. Sosyal medyada dolaşan bu görselin altında şöyle bir not düşülmüş:

“İlk bakışta kalemlerin en yükseği ve zarifi onlar gibi görünüyor. Gerçekte ise onlar birşey yapmamış, bir kelime söylememiş, bir harf bile yazmamışlardır. Bazı insanlar da böyledir, görünüş seni aldatmasın”.

Aslında sosyal medyadaki paylaşımda zarif görünümlü tek kalem yanında, 3-4 tane kullanılmış kalem vardı.

Ama söz konusu AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık’ı anlatmak olunca, birden fazla zarif kalem yanında birşeyler yapmaya çalışan, yıpranan tek kalemden söz etmek gerektiğini düşünüp, hikayeyi bu şekilde değiştirmeyi uygun gördüm.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı görevlerinde bulunan Fikri Işık, yeni hükümet sisteminde ilk kabineye en yakın isim olarak gösteriliyordu.

Bu şehrin bir temsilcisi olarak Fikri Işık’ın yeni kabinede bulunması; sorunların hızlı çözülmesi, Ankara’da bu kentin bir kapısının bulunması açısından önemliydi. Işık, kabinede yer alsa bugün Kandıra yolundaki çalışma yarım kalmazdı.

Kocaelispor’un borçlarını sıfırlamak için başlatılan yardım kampanyasında kimlerin bir araya geldiğini gördük. Bu oluşum sağlandığında Fikri Işık da üst düzeydeki görevine devam ediyor olsa o para çoktan toplanırdı.

Bütün bunlar olmadı. Bu kentte siyasette en üst kademelere yükselen Fikri Işık, 24 Haziran genel seçimlerinden sonra düz milletvekili olarak kaldı.

Hepimiz insanız. Duygularımız var. Ne olursak olalım, bazen hırsımıza yenik düşebiliriz. Bu kadar emeğin ve çalışmanın ardından Fikri Işık da nefsine yenik düşebilir, elini eteğini bu kentten çekebilir, başkaları gibi Ankara’da kendine rahat bir hayat kurabilirdi.

Ama yapmadı.

24 Haziran seçimleri öncesinde olduğu gibi, seçim bittikten sonra da memleketinden ayrılmadı.

Fikri Işık, Milli Savunma Bakanı olduğu dönemde bile hafta sonlarındaKocaeli’yi ihmal etmezdi. Şimdi sorumlulukları daha az olduğu için her gün buraya geliyor. Karamürsel’den giriyor, Çayırova’dan çıkıyor.

Köyleri geziyor. Sorunları dinleyip, not alıyor, ilgili yerlere iletiyor, takipçisi oluyor.

Fikri Işık gibi bir vekil parti teşkilatı için de avantaj. Bir parti teşkilatı başka ne ister?

Elinde kaçmak yerine herkesten çok koşan, yorulan ama hiç şikayet etmeyen bir milletvekili var. Üstelik gittiği her yerde tanınıyor, sözü dinleniyor.

Fikri Işık, köy ziyaretleri, esnaf buluşmaları, dernek toplantıları derken pazar günü çok farklı birşey yaptı.

İzmit’in pek gündeme gelmeyen ama alttan alttan kaynayan bir yarasına parmak basmak, sorunu masaya yatırmak istedi.

İzmit’in en eski mahallesi Hacı Hızır Mahallesi’nde bir süredir kentsel dönüşüm adı altında Kayserili bir firma yer topluyordu. Açıkçası ilk başta anlatılanlar hepimizi etkilemişti.

Kendi enerjisini üreten, dikey değil yatay yapılaşma şeklinde İzmit’te yeni bir şehir kurulacağı belirtiliyordu.

Ama zaman geçtikçe firmanın bu bölgede yanlış bilgilendirme yoluyla ucuza yer kapattığı yönünde iddialar konuşulmaya başladı.

Bölge sakinleri değerinden düşük fiyatlara, baba yadigarı, ata topraklarını satmak istemiyordu.

Kentsel dönüşüm projelerinde herkesi memnun etmek zordur. Yanlış anlaşılmalara müsaittir.

Normalde bir milletvekilinin rutini bozup, bu işlere girmesi büyük bir risktir. Üstelik tam da seçim arifesinde.

Ama şikayetler öyle boyutlara gelmiş olacak ki, Fikri Işık kayıtsız kalamamış.

Mahalle sakinleri Işık’la görüşmek için Ankara’ya gitmek istemiş. Ama Işık, bu kadar kalabalık bir grubu Ankara’ya yormak yerine, sorunları yerinde dinlemek amacıyla pazar günü Hacı Hızır Mahallesi’nde bir toplantı tertip edilmesini istemiş.

Sabah bu toplantıya katılıp, akşam Ankara’ya dönerek bütçe görüşmelerine katılmayı planlamış.

Ancak hepimizin bildiği gibi bu toplantı söz konusu müteahhit firma yetkilileri de toplantıya sızmak istediği için gerçekleşemedi.

İşin içinde Hacı Hızır Mahallesi’nin komşusu Veliahmet Mahallesi de var. Onlar da toplantıya katılmak istediğinden konu daha karışık hale gelmiş.

Bütün tarafların açıklamasını dikkatlice okudum. En son Hacı Hızır Mahallesi sakinleri adına yapılmış basın açıklamasını da okudum. Hacıhızır Mahallesi sakinlerinin yaptığı açıklamada profesyonel destek alındığı belli oluyor. Ama samimi, işin özetini anlatan, benim de yukarıda bahsettiğim problemlere vurgu yapan bir açıklama olmuş.

Müteahhit firma tarafından kandırılmaktan çekindikleri için Fikri Işık’a dertlerini anlatmak istediklerini belirtmişler.

Başta da altını çizdiğim gibi Fikri Işık, her zaman sahada olan, şeklim bozulursa daha kısa ve kötü gözükeceğim diye endişe etmeden çalışan bir milletvekili. Üstelik iktidarın vekili. Mahalle sakinlerinin aklına ilk O’nun gelmesi kadar doğal bir şey olamaz.

Diğer taraftan müteahhit firmadan yapılan açıklamaya bakıyorum. Direkt Fikri Işık’ı itibarsızlaştırmak, hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan’la karşı karşıya getirme çabası içinde olan bir açıklama.

Konuyu merkezinden uzaklaştırıp, Fikri Işık’ı tartışma konusu haline getirmeye çalışan bir açıklama.

Açıkçası, müteahhit firmanın Işık’la derdi nedir bilmiyorum. Ama Işık’ın, İzmit’in en eski mahallesinde tek bir çivi bile sökülmeden bu işe el atmasını, bölge halkını dinlemek istemesini ben takdirle karşılıyorum.

Bu kentin bir vekili olarak, kendi halkını dinlemek istemesinde, çağrıldığı yere gitmesinde art niyet göremiyorum.

Kayserili firma bu şehrin en güzel yerinin kaymağını yemek isterken, yıllardır o bölgede sıkıntı çekenlerin, atalarından kalan yerleri çok ucuza kapatmasına Işık karşı çıktıysa kendisine helal olsun diyorum.

Bu iş burada kalmayacaktır. Zaman geçtikçe herşey daha net ortaya çıkacaktır. Bu tatsız olaydan dolayı Işık’ın şehrin sorunlarının üstüne gitmekten vazgeçeceğini de sanmıyorum.

 

İYİ Parti’nin “iyi” niyeti!

 

İYİ Parti, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayını belirlemek için dün bir anket çalışması başlattı. Bunun için İstanbul’dan özel bir firmayla anlaşıldığı açıklandı. Başlıklar, “İYİ Parti adayını halka soracak” diye atıldı.

Bir partinin, halkın görüşüne göre aday belirleme çabasını son derece “iyi” niyetli bir girişim olarak görüyor ve takdir ediyorum. Ancak anketin süresi ve kaç kişiye sorulacağı ile ilgili sorularıma aldığım yanıtlar beni hayal kırıklığına uğrattı diyebilirim.

İYİ Parti’nin dün başlayan anketi, perşembe günü sona erecek. Diğer bir ifadeyle 4 gün süren bir anket çalışması olacak. Ankette 3500 kişiye soru sorulacakmış. Kocaeli’de 12 ilçeden oluşuyor. Nüfusa göre oranlandığını düşünürsek İzmit’te en fazla 500 kişiyle temas kurulacak.

Tabi, deneklere ne sorulacağını da bilmiyoruz. Objektif olan, isim vermeden “Kimi aday görmek istiyorsunuz?” diye ucu açık soru sormaktır.

Bu durumda işin içine AK Partili seçmenler de girecek demektir. O zaman cevapların en az yarısının “Tahir Büyükakın” olma ihtimali var. İzmit’te sayı 250’ye, ortalamada ilçe başına 150’ye düşüyor.

İYİ Parti’nin günde ortalama 40 kişinin vereceği cevapları öğrenmek için “İstanbul’dan firma getirdik” demesini ve bu anketten çıkacak sonucu sağlıklı kabul etmesini ben mantıklı bulmuyorum. İyi niyetli bu çabanın boşa kürek çekmek olduğunu düşünüyorum.

 

Mesut Çatak’a hayırlı olsun

 

Başkalarını eleştirip, ahkam keserken kendimize de bakmak gerekiyor. Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin cumartesi günü yapılan olağanüstügenel kurulu daha olgun, hiçbir tartışma yaşanmadan gerçekleşmeliydi. Ama katılıma baktığımızda meslektaşlarımızın demokrasiye olan bağlığını da görmüş oluyoruz.

Seçimlerde iki liste yarıştı. Kazanan listenin başkanı Mesut Çatak benim en az 25 yıldır tanıdığım, adamlığına, dürüstlüğüne, kişiliğine kefil olduğum bir arkadaşımdır.

Beraber çok habere gittik. Haber atlattığımız günlerde bile sarılıp, birbirimizi tebrik etmekten gücenme duymadık.

Mesut her görüşe açıktır. Cumartesi günü kendi listesinde Cemal Kaplan’ın yerine teknik bir konudan dolayı Başkan Adayı oldu. Tesadüfi şekilde aday olduğu seçimi de kazandı. Açıkçası seçimin gerilimi ve zaman zaman kırıcı olan yanlarını düşündüğümde, Mesut’un başkan seçilmesi, çöl ortasında karşınıza vaha çıkması gibi bir durum oldu. Böylesine bir kargaşa ve kaos ortamından sonra Mesut’un başkan seçildiğini görünce herkese tavsiyem, hayatta asla umutsuzluğa kapılmayın. En karışık durumda bile en güzel sonuç çıkabiliyor. 

Mesut’a başarı ve uzun bir başkanlık dönemi diliyorum.