21 Ocak 2021 Perşembe 01:32:55

AK Parti, coşkuyu aldı

Paylaş

AK Parti’nin 31 Mart yerel seçimlerine hiç sorunsuz, dört dörtlük hazırlandığını söylemek mümkün değil.

Hatta tarihinde ilk kez bu kadar çok bilinmeyenin bir araya geldiği bir seçim dönemi yaşadığını söylesek abartmış olmayız.

Üstelik sorunları çözmeye nereden başlamak gerekir, hangisi önceliklidir kestirmek de güç.

Herkes ilçe belediye başkan adaylarına odaklanmış durumda. Hangi belediye başkanlarıyla yola devam edilecek, değişim beklenen ilçelere yeni aday kimler gösterilecek bunu merak ediyor.

Ama teşkilatlardaki durum daha dikkat çekici boyutta. Yaklaşık bir aydır 7 ilçenin başkanı yok.

Başkanları istifa eden yerler arasında İzmit, Gebze, Körfez, Derince, Gölcük ve Kartepe gibi en büyük ilçeler bulunuyor.

Bunun yanında il ve ilçelerde birçok yönetici yakın zamanda istifa edip, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği gibi farklı hayallere yelken açtı.

Yönetimler adeta yamalı bohçaya döndü.

Belediyelerde de durum pek farklı sayılmaz.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, bazı belediyelerde önemli görevlerde bulunan, icracı bazı isimler bir yandan adaylık yarışını, bir yandan belediyedeki işlerini aynı anda yürütmeye çalışıyor. Çoğu zaman iki iş birbirine karıştığından ortaya ilginç manzaralar çıkıyor.

İşte böylesine karışık bir ortamda AK Parti pazar günü Danışma Meclisi yaptı. Hasan Gemici Spor Salonu’nda gerçekleşen ve son yıllarda AK Parti’nin yaptığı en coşkulu toplantılardan biri olan bu danışma meclisi AK Parti’nin en zor dönemlerde bile organizasyon kabiliyetinin ne kadar yüksek olduğunu gösterdi. AK Parti İl Başkanı Av.Abdullah Eryarsoy’u bu anlamda kutlamak, tebrik etmek gerekir.

Diğer taraftan bu danışma meclisi, 24 Haziran milletvekili seçimlerinde aday gösterilmediği için büyük bir hayal kırıklığı yaşayan İl Gençlik Kolları Emre Kahraman’ın da geri dönüşü oldu diyebiliriz.

Emre Kahraman aslında, 24 Haziran’da aday gösterilmediğinde bile görevine kaldığı yerden devam etmişti. Hatta Soğuksu’da liste açıklandığında ismi okunmayan Emre, aynı günün akşamı Karamürsel’e gidip sokakta oruç açanlara hurma ve kumanya dağıtmıştı. Ama bir miktar hayal kırıklığı yaşadığı, daha doğrusu istediğini alamadığı için kendine güvenini kaybettiği belliydi. Sahada çalışıyordu ama eski üretkenlik yoktu. Aylardır farklı bir şey yapılmıyordu.

Siyasette genç olmanın en büyük avantajı toparlanma süreci kısa oluyor.

Pazar günü Hasan Gemici Spor Salonu’nda tanıtım videolarından atılan sloganlara, açılan pankartlardan konuşmalara her şeyi ile iyi ayarlanmışbir program izledik.

Danışma Meclisi’nin onur konuğu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ydu. Açıkçası bu ismin tercih edilmesi de çok yerinde bir karar olmuştu.

Süleyman Soylu’yu ilk kez canlı izledim. İnanılmaz bir enerjisi vardı. Sanırım gençlerin kendisine ait en hararetli konuşmalarından hazırladığı kısa filmi de izleyince olayı tamamen akışına bıraktı. İki saate yakın konuşmasında öyle hararetliydi ki, buz gibi salonda bir ara ceketi çıkarıp gömlek atletle kaldı.

Milli duyguları okşayan, teröre karşı en sert ifadelerin yer aldığı konuşmayı gençler soluksuz dinledi.

AK Parti’de birçok bilinmezin bir araya geldiği, sisli mi sisli, göz gözü görmeyen bir ortamda yaptılan bu danışma meclisi bana göre teşkilata ilaç gibi geldi. Gereken coşkuyu yükledi.

Ama AK Parti’de öyle büyük sorunlar var ki, 31 Mart’a kadar bu terapiden daha çok gerekli olacak gibi gözüküyor.

 

 

Hürriyet’e destek vermeliydiler

 

Seçim atmosferine artık iyice girdik. Geçen hafta cumartesi günü CHP’de Fatma Kaplan Hürriyet’in ilçe binası önündeki adaylık açıklamasını da takip ettim.

Açık alanda miting havasındaki coşkulu programa katılım da yüksekti.

CHP, son 16 yılda hem yerelde, hem genelde ağır hezimetler yaşadı. Parti içinde çalkantılar oldu. Hala durulmuş, huzur bulmuş değil. Bu yüzden yeni bir umuda sarılmak, güç almak istiyordu. O umut İzmit’te Fatma Kaplan Hürriyet oldu.

Cumartesi günü Yürüyüş Yolu üzerinde gerçekleşen adaylık açıklamasıyla ilgili birçok not aldım.Gördüğüm, yazmak istediğim çok şey var. Ama önceliği o programa katılmayanlara vermek istiyorum.

Fatma Kaplan Hürriyet’in adaylık açıklamasına il dışından milletvekilleri, partinin üst düzey yöneticileri geldi. Eski milletvekillerinden Sefa Sirmen, Mehmet Hilal Kaplan, İzmit Belediye Başkan Aday Adaylarından Cengiz Çakar bile ilçe binası önündeki seçim otobüsünün üstüne çıkıp, kalabalığı selamladı. İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız bile oradaydı.

Bana göre Hikmet Erenkaya, Hurşit Güneş, Yalçın Kuşkan, Selman Yıldırım gibi CHP’nin ilimizdeki diğer güçlü isimleri de orada olmalıydı. Örneğin Fahri Örengül’ü de orada göremedim.

CHP, gerçekten bir zafer kazanmak istiyorsa önce kendi içinde birlik ve bütünlüğü sağlamalı. Hürriyet’in İzmit’te seçim kazanma şansı olabilir. Ama kendi partisi bu bütünlüğü sağlayamadıktan sonra, dışarıdan gelecek oylara güvenerek buna inanmak biraz hayal gibi duruyor.

 

 

Afiş ve bayrak asmadan da oluyormuş

 

İzmit’te cumartesi günü gerçekleşen CHP İzmit Belediye Başkan Adayı Fatma Kaplan Hürriyet’in adaylık açıklaması ile pazar günü AK Parti İl Gençlik Kolları’nın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımıyla gerçekleşen danışma meclisi toplantısında dikkatimi çeken bir konuyu daha sizinle paylaşmak istiyorum.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, görüntü ve ses kirliliğini önlemek amacıyla AK Parti’nin bu seçimlerde bayrak ve anonslu ses araçları kullanmayacağını açıklamıştı.

Bu konudan rahatsız olan, hem gereksiz masrafın hem de görüntü ve ses kirliliğinin önlenmesini isteyen sade vatandaştan da bu karara destek gelmişti.

AK Parti’nin Süleyman Soylu’nun katıldığı program öncesi yeni kurala harfiyen uyduğunu gördük. Şehrin muhtelif yerlerindeki ücretli açık hava panoları dışında duvarlara, köprülere, yol kenarlarına asılmış tek bir afiş yoktu. Programın yapıldığı Hasan Gemici Spor Salonu dışında hiçbir yere parti bayrağı asılmadı. Anons araçları dolaşmadı.

Buna karşılık Fatma Kaplan Hürriyet’in programında klasik tanıtım ve duyuru yönteminin devam ettiğini gördük. Yol kenarları ve bazı köprülerde Hürriyet’in adaylık açıklamasına davetin yer aldığı afişler asılmıştı.

Açıkçası AK Parti’nin toplantısı daha kalabalıktı. Sanırım amaç katılım sağlamaksa, afiş asmak yerine daha iyi organize olarak başarıyı yakalamanın mümkün olduğu görülmüş oldu. AK Parti’nin bundan sonra geriye döneceğini, muhalefet kurala uymuyor diye eski yöntemleri geri getireceğini sanmıyorum. CHP’nin de artık afiş işinden vazgeçmesini bekliyorum.