21 Ocak 2021 Perşembe 00:41:04

Zorlamayla olmaz

Paylaş

Seçimin sonucunu etkileyen birçok faktör var. Seçim kampanyasının başarısı, hedef kitlenin doğru tespiti çok önemli. Adayın, seçime girdiği bölgenin sorunlarını çözecek doğru projeler üretmesi de seçilip-seçilmemesinde direkt etkilidir.

Bunun dışında seçmenin karşısına nasıl çıktığı, doğal sürecinde mi yoksa suni bir gündemle mi geldiği, hangi şartlarda aday olduğuna da bakmak gerekir.

Adı, unvanı, geçmişi ne olursa olsun zorlama, suni bir adaylık sürecinin seçmende etkisinin olumsuz olması kaçınılmazdır.

Her siyasi partinin içinde siyaseti çok iyi bildiğini, halkı kandırmanın kolay olduğunu düşünenler vardır. Ama seçmenin gözünden kolay kolay hiçbir şey kaçmaz. Samimiyetsizliği gördüğü yerde faturayı keser.

Son yerel seçimleri ele alalım. İzmit’te tarih yazmış bir belediye başkanı olarak Sefa Sirmen 2014’teki bu seçimlerde İzmit Belediye Başkan adayı olmuştu.

Türkiye’nin neresine gitseniz, ben İzmit’ten geliyorum dediğinizde size Sefa Sirmen’i sorarlardı. İzmit denilince akla başka bir isim gelmezdi.

O dönem Sefa Sirmen’in İzmit’te seçim kaybedeceğine hiç kimse inanmazdı.

Ama geçen seçim aday olurken çok yanlış bir yol izledi.

2009’da Büyükşehir Belediye seçimini kaybettikten sonra ortadan kaybolmuştu. Ne kentin sorunlarını ne de Kocaelispor’un adını ağzına almamıştı.

Kenara çekilmiş, siyaseti bıraktım izlenimi veriyordu. 2014 yerel seçimleri yaklaşırken, “Ben aday olmayı düşünmüyorum” diyerek çok net mesajlar kullandı. Herkesi buna inandırmıştı.

Ama sonra bir muhtar çıktı: Süleyman Şen. Kimseye haber vermeden Sefa Sirmen adına başvuru dosyasını gidip kendi eliyle ilçe başkanlığına teslim etti.

Böyle bir aday başvuru süreci dünyanın başka yerinde görülmemiştir.

Tamamen yapmacık, kötü yazılmış bir senaryoydu. Bırakın halkı inandırmayı, kendi örgütünde bile tepkilere neden oldu.

Dolayısıyla bu hareket adını ülkeye ezberleten Sefa Sirmen’i bir anda gözden düşürdü. Seçmen gözünde itibarını zedeledi, samimiyetinin sorgulanmasına neden oldu. İzmit’i seçimden seçime hatırlıyor denildi.

Sonuçta yanlış adımla başladığı seçimi hüsranla tamamladı.

Şimdi AK Parti’de buna benzer bir durum yaşanıyor.

AK Parti’de aday adaylık başvurusu tamamlanalı bir aydan fazla zaman oldu.

İzmit’i ele alalım. İzmit’i yönetmek isteyenler medeni cesaret gösterip, başvurusunu yaptı.

Hatta bazıları siyasi hayatını bitirmek adına risk aldı.

Bu aday adayları temayüle girdi. Eksik veya fazla, ilçe teşkilatının kimi aday görmek istediği burada tespit edildi. Anketler yapıldı. Bu sonuçlar değerlendirmeye alındı.

Bir aydır her kesimde bu isimlertartılıyor, ölçülüyor. Artık adayın açıklanması bekleniyor. Ama süreç uzadıkça uzuyor. Sanki birileri kasten bunu yapıp, gündemde olmayan isimleri öne çıkarmaya çalışıyor.

Öyle geliyor ki, AK Parti’de de birileri var. Farklı şekilde muhtar Süleyman Şen’i oynuyor.

Ama başta da belirttiğim gibi zorlama iş tutmaz. Bana göre başvurusunu yapıp, temayüle giren isimler dışında yeni bir ismi pompalamaya çalışmak çok yanlış bir hareket olur.

Herşey bittikten sonra aday çıkararak rakiplerin ekmeğine yağ sürmüş olurlar. Seçmenin önüne sandığın gelmesine çok az zaman kaldı. Gündemde olmayan bir ismin ortaya çıkmasıyla yaşanacak dalgalanma durulana kadar seçim bitmiş olur.

AK Parti, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Doç.Dr.TahirBüyükakın’ı erken açıklayarak muhalefete gol atmıştı. Şimdi kimi karşısına çıkaralım diye kara kara düşünüyorlar. Ama başta İzmit olmak üzere, ilçe adaylarını açıklamayı geciktirerek aynı şekilde kalesine gol yiyor. CHP ve İYİ Parti ittifakı Körfez ve Kandıra dışında bütün ilçelerde yol almaya başladı. AK Parti’de daha hiçbir ilçede başkan adayının açıklanmaması büyük bir handikap olarak duruyor.

 

Hürriyet, avantajı kullanıyor

 

İzmit Kent Merkezi Ticari Dayanışma Derneği (İKM) Başkanı Murat Öztürk’ü göreve geldiği günden bu yana destekliyorum.

İKM, bir zamanlar şehir merkezindeki esnafın sesiydi. Sorunları dile getirir, düzenlediği panayırlarla şehir merkezindeki esnafa hareketlilik sağlardı.

Uzun aradan sonra Murat Öztürk başkanlığındaki yeni yönetimle eski günlerine dönüş görüntüleri vermeye başladı. İKM’nin yeni yönetimi yaklaşık 3 aydır görevde. Durmadan, usanmadan şehir merkezindeki sorunları gündeme getirip, uzlaşıcı dille bu sorunların çözümü için uğraşıyorlar.

Bu kadar kısa süre de geceleri karanlığa gömülerek şehir merkezini ıssız, terk edilmiş bir yer haline dönüştüren İzmit Lisesi ile Gazi Lisesi’nin geceleri aydınlatılmasını sağlamaları bile önemli bir iştir.

İKM, yeni yıla 3 gün kala şehir merkezinde mini bir panayır da düzenledi. Eski günlerdeki gibi çarşı içinde hareketlilik yaşandı.

Yerel seçim atmosferi yaşandığı için panayıra siyasilerin ilgisi doğal olarak fazlaydı. Açıkçası en yoğun katılım AK Parti’den olduğu halde, bu fırsatı en iyi değerlendiren CHP İzmit Belediye Başkan Adayı Fatma Kaplan Hürriyet’ti. Hürriyet, şehir merkezinde bando eşliğindeki kortej yürüyüşü boyunca esnafa, vatandaşa bol bol selam verdi, görüştü, tokalaştı, yakınlaştı.

AK Parti’de ise aday hala belli olmadığından, aday adayları arasında doğal olarak yanlış anlaşılma kaygısı var. Kimse öne çıkıp, kendine yersiz vazife çıkarmak istemiyor.

Hürriyet’in bu fırsatı çok iyi değerlendirdiğini ve bu avantajı sonuna kadar kullandığını söylemek gerekir.

 

 

Ali Güney’e dikkat edin

 

AK Parti’de geçen hafta istifa eden ilçe başkanları yerine yeni atamalar yapıldı. İzmit’te Hasan Ayaz’ın yerine mevcut yönetimden Seçim İşleri Başkanı Av. Ali Güney’e görev verildi.

İzmit İlçe Başkanı Av. Ali Güney, yakından tanıdığım, doğruluğuna, samimiyetine, dürüstlüğüne kefil olabileceğim ender insanlardan biridir.

Kin tutmaz, kimseyi ayırmaz, herkesi kucaklayan bir yapısı vardır. Yalnızca AK Parti’de değil, CHP’de de geniş bir kesim tarafından sevildiğini biliyorum.

Ali Güney, 32 yaşında genç bir siyasetçi. Ancak iki dönemdir ilçe yönetiminde görev alan, çok ciddi seçimlerde sandık kurullarının sorumluluğunu üstlenmiş, teşkilatta yakın ilişkisi olan bir siyasetçi.

AK Parti’nin en büyük özelliği belki de en zor dönemlerde bu tür radikal kararlar alabilme cesaretidir.

Ali Güney’in çok çetin bir süreçte, mevcut yönetimin içinden çıkıyor olmanın ayrıca zorluğunu yaşasa da, siyasete yeni bir soluk getireceğinden eminim. Tanımaya başladıkça bu kentte herkesin sevdiği, sözüne güvendiği bir isim olacaktır. Yeni görevinden dolayı kendisini kutluyorum. Ali Güney gibi isimler siyasete kalite getirir.

 

 

Yeni yılda huzur ve mutluluk diliyorum

 

Hayatımız sürekli koşuşturma içinde geçtiğinden olsa gerek artık yılların su gibi akıp gittiğini düşünmeye başladım. Yine koca bir yılı tamamlayıp, yeni bir yıla giriyoruz. Geride bıraktığımız sene her anlamda acılarla doluydu. Savaşlar, gözyaşları dinmedi. Ülke olarak da yine şehit haberleri almaya devam ettik. Her şeye rağmen hayatın devam ettiğini kabul etmeli ve umudumuzu asla kaybetmemeliyiz. Bu duygularla herkesin yeni yılını kutluyor, her şeyin gönlünüzce olmasını diliyorum.