29 Kasım 2020 08:46:42

AK Parti’nin sorunları

Paylaş

AK Parti 2002 yılında kurulduğunda, siyasete yeni bir soluk getirmişti. Eski partilerde adamcılık, yakınını kayırma, menfaatçilik ön plandaydı. Köşeler tutulmuş, ağzıyla kuş tutsa kimse bulunduğu konumda ilerleyemiyor, bir yerlere gelmek için icazet gerekiyordu. 

Amaç halka hizmetse, tıkanmış bu yapılarda arzulu, üretken, yenilikçi isimlerin hizmet makamlarına yükselmesi hayalden öteye geçmiyor, birçok başarılı insan bu değirmenin taşları arasında ezilip, yok oluyordu.

AK Parti, teşkilat üyelerine hiçbir partide o zamana kadar olmadığı derecede değer vererek siyaset sahnesine çıktı. Eskiden olsa, partinin gençlik kollarından gelerek il başkanlığı yapan birinin milletvekili listesine girmesi veya belediye başkan adayı olması kaçınılmazdı. 

Siyasette en verimli çağını yaşayan bir milletvekili ya bakan olur, ya da belediye başkan adayı gösterilirdi. Herşey sıralıydı. Sırası gelene görev verilir, emekli olan kenara çekilirdi. 

Şimdi öyle mi? 

En basiti, Derince’de Zeki Aygün, Kartepe’de Mustafa Kocaman ile Başiskele’de Yasin Özlü’yü ele alalım. Bu üçlüyü aynı anda aday gösterilmesini sağlayan ortak özellik nedir, kimse çözemiyor.

-Zeki Aygün, 3 dönem milletvekilliği yaptıktan sonra yeniden listeye alınmayan ve bu nedenle siyaseti tamamlamış gözüyle bakılan bir isimdi. Bundan sonra kendisinden beklenen genç siyasetçilere tecrübeleriyle yol göstermesiydi. Şimdi O’na ağabey diyenlerin önüne geçmesi oldu mu?

-Yasin Özlü, yıllar önce siyaseti bir kenara bırakıp Büyükşehir Belediyesinde işe başladı. Güç alanı en geniş bölümler kendisine verildi. Siyasetin içinde kalıp, teşkilatın yükünü çekenler varken, bu uğurda kendi ekonomisiyle mücadele edenler bulunurken, Özlü’ye en garanti görülen Başiskele Belediye Başkan Adaylığını vermek biraz erken olmadı mı?

-Mustafa Kocaman, henüz 1,5 yıllık ilçe başkanıydı. Amaç teşkilatın içinden gelen birini bulmaksa Şükrü Karabalık’ı geçtim, üç dönem ilçe başkanlığı yapan Hasan Kandaz’ın önceliği olması gerekmez miydi? Mevcut belediye başkanı Hüseyin Üzülmez’in neyi eksikti?

AK Parti’de ilçe belediye başkan adaylarıyla ilgili bu ve buna benzer sorular yanıt bekliyor.

Bu nedenle bazı kırılmalar var ve kolay kolay geçeceğe benzemiyor. 

Daha önce de buna benzer durumlar yaşanmıştı. 

Ama bu kadar geniş alanda, bu kadar fazla hayal kırıklığı yaşanmasına ilk kez tanık oluyoruz.

Bununla birlikte güven kaybını büyüten bir konu daha bulunuyor.

AK Parti’de son dönemde aday adayı olmanın, temayüle girmenin de hiçbir anlamı kalmamış görülüyor.

Zaten temayül yoklamasına katılanların niteliğine dikkat edildiğinde sıradanlaştığını söylemek mümkün. Eskiden milletvekilleri, istişare kurulu üyeleri, sivil toplum kuruluşları gibi geniş bir kesimden aday adaylarıyla ilgili görüş alınırdı. 

Şimdi il, ilçe yöneticileri dışında sandık başına çağrılan yok. 

Bu şartlarda bile partiye güvenip, ben aday adayıyım diyenler, temayüle girenler de bir oyunun figüranı durumuna düşüyor. Öyle ki, CHP adayı Fatma Kaplan Hürriyet iki yıl önce karşıma rakip olarak Sibel Gönül çıkar diyor ve öyle de oluyor!

İki aydır ekonomisiyle, prestijiyle sahaya çıkıp kendini parçalayan aday adaylarının bu konuda ne düşündüğünü, ne hissettiğini tahmin etmek zor olmamalı.

...

Reis böyle istedi demek kolay olanı. AK Parti+MHP ittifakının bu sorunları aşacak oy potansiyeli de olabilir. Ama bu oldu bittiler her dönem tekrarlanmaya başladıkça partiye güven kaybı da artıyor.

 

 

Otogarın hali

 

Siyasete gömülmüş durumdayız. Sanki herkesin tek merak ettiği siyasilerin vereceği mesajlar gibi düşünülüyor. Ama bu şehirde sıradan vatandaş hayat standardını düşünüyor. Evine götüreceği ekmeğe bakıyor. Şehrin yollarını, çevreye verilen öneme dikkat ediyor.

Ne zamandır İzmit Şehirlerarası Otobüs Terminaliyle ilgili şikayetler kulağıma geliyordu. En son geçen Kurban Bayramında bir yakınımı terminale götürdüğümde keşmekeşi görünce bu şikayetlerin yersiz olmadığına şahit olmuştum. Yazıya ara verdiğim dönemdi, gündeme getiremedim. Aradan uzun zaman geçti. Yeniden yazmaya başladım. Artık geriye dönüp, konuyu gündeme getirmenin anlamı yok diye düşünüyordum. Ta ki, geçen akşam yine otogara gitmek zorunda kalana kadar. Görüm ki, aylar önce hangi şikayetler varsa aynen devam ediyor, neredeyse hiçbir şey değişmemiş.

İzmit Otogarı bu şehrin vitrini. Bu şehre gelenler ilk orayı görüyor. Yine aynı şekilde, il dışına gidenler aylar sonra memleketine döndüğünde şehirde değişiklik var mı yok mu orada gözlemliyor. Ve oraya geldiklerinde gördükleri tek şey zifiri karanlığa gömülmüş bir şehir. Nereden girip, nereden çıkılacağı belli olmayan bir yer. 

Yollar bozuk, yönlendirme tabelaları hala yetersiz.

Geçenlerde Büyükşehir Belediyesi bir haber bülteni servis etmişti. Trafik ışıklarının direklerine şerit şeklinde led lamba yapıştırmışlar. Bu direkler lambalarla birlikte aynı anda kırmızı ve yeşil ışık saçıyor. Daha modern olmuşlar! Farkındaysanız bu lambaların çoğu Büyükşehir Belediyesinin önünde yanıyor. Zaten etrafta bir sürü sokak lambası var. 

Trafik lambasının direği renkli yanmış bana ne?

Otogar ve çevresinde bir tane ışık yok. Herkes kör karanlıkta yol bulmaya çalışıyor. Özel araç sahipleri kocaman otobüslerin, kamyonların, tırların arasında tehlikeler atlatıyor. Siz bunu çözebiliyor musunuz, ondan haber verin. Şu otogar çevreni adam gibi aydınlatın, yolları biraz düzeltin, giriş-çıkış tabelalarını daha belirgin ve doğru şekilde yerleştirin. Şu otogara ne olur artık el atın.