21 Ocak 2021 Perşembe 00:38:06

Bir çiçekle bahar gelir mi?

Paylaş

AK Parti, büyük bir değişim yaşıyor. Büyükşehir belediyesi ile birlikte 12 belediye başkanı yerine yeni isimler aday gösterildi. Aynı şekilde teşkilatta da yeniden yapılanma oldu. Aday adaylığı sürecinde il yönetiminden ayrılıklar oldu. Yedi ilçe başkanı istifa etti.

Tabi ki biz Kocaeli özelinde konuşuyoruz. Buradan bakarak ülke genelindeki değişim hareketinin boyutunu düşünün.

Dolayısıyla hassas, kırılgan bir dönem yaşanıyor. Yenilerin uyum sağlaması, sisteme alışması, suların durulması belli zaman alacaktır.

Bu ülkede 16 yıldır iktidar görmemiş bir muhalefet var.

Bu muhalefetin başarıya aç olması, iktidarı değiştirmek için fırsat kollaması, her an tetikte beklemesi gerekirdi. İşte aradığı fırsat!

Ama Kocaeli’ye bakın. Böyle bir hazırlık, böyle bir arzu görüyor musunuz?

Ben söyleyeyim, ne bir istek ne de bu fırsatı değerlendirmek için hazırlık yapan birleri var. 

AK Parti’nin değişim döneminde muhalefet bloğunu oluşturan Millet İttifakı’nın büyük ortağı CHP, Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı’ndan sonra, 3 ilçeyi daha küçük ortak İYİ Parti’ye bıraktı. 1,5 yıllık yeni bir partiye ben uğraşamam, al bunları sen ne istersen yap dedi. 

CHP’nin tarihinde görülmemiş bir durum. İl Başkanı Cengiz Sarıbay, bu tablo karşısında oturup, doğru dürüst açıklama yapmalı. Yeri geldiğinde kendini eleştirmeyi de bilen bir siyasetçi olduğuna inanıyorum, mazeret üretmek yerine özeleştirisini yapmalı.

İttifak anlaşması sağlandığı ilk günlerde Büyükşehir’e karşılık CHP’nin bütün ilçelerde aday göstereceği söylenmişti.

Şimdi ne değişti de, Körfez, Kandıra ve Başiskele İYİ Parti’ye bırakıldı bunları anlatmalı.

Daha seçime girmeden, biri büyükşehir olmak üzere 4 belediye başkanlığından vazgeçmek kolaycılık, daha baştan pes etmek değilse nedir? 

Ben, güçlü bir iktidar için sağlam bir muhalefetin olması gerektiğine inananlardanım. Bugün eksik, noksan ne varsa, bunda muhalefetin bugünkü durumunun da payı olduğunu düşünüyorum.

...

CHP’de büyük bir boşvermişlik yaşanıyor. Bütün ümitler İzmit’te Fatma Kaplan Hürriyet’e bağlanmış durumda. Diyorlar ki, martın sonu bahar. İyi de bir çiçekle bahar gelmez, bunu da hatırlatmak isterim.

 

 

 

Okullar açılmadan bu iş bitmeli

 

İzmit’in göz önünde bulunan okullarının çevresinde trafik görevlisinden, trafik lambasına her türlü önlem alınır. Karabaş Mahallesi’ndeki Ulugazi İlkokulu’nda olduğu gibi. Benim de ilkokulum. Yapılan uygulamaları herkes gibi ben de takdir ediyorum. Bir de İzmit’in arkalarında kalan, bulunduğu bölge dışında kimsenin dikkatini çekmeyen okullar vardır. Onlar kaderiyle baş başa bırakılmıştır. Çukurbağ Mahallesi’ndeki Mehmet Akif Ersoy İlkokulu gibi... 

Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’nda öğrenim gören çocuklar da bizim öğrencilerimiz. Bütün çocuklar gibi oradaki öğrencilerin de güvenliği önemli olmalı. Ama durum hiç de öyle değil. Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’nun önünde bulunan Musa Kazım Caddesi, İzmit’in en işlek caddelerinden biri. Üstelik İzmit’in üst mahallelerine bağlandığından eğimli ve kıvrımlı bir cadde. Bunlar yetmiyormuş gibi denetimden uzak bu caddede sağlı-sollu araç parkları yüzünden sürücüler karşıdan karşıya geçmek isteyen yayaları son anda görüyor. Yolda tafik ışıkları bulunmuyor. İzmit Üçtepeler’de daha inşaatı bitmemiş lüks villaların trafik ışıkları yapıldı ama burada nedense gerek görülmüyor!

Ulugazi gibi göz önünde olmadığı için okul giriş ve çıkışlarında zabıta da görevlendirilmiyor. Öğrenci velilerinin baskısıyla aylar önce zoraki olarak öğrencilerin geçtiği noktaya hız kesici kasis yapılmıştı. Ama kar küreme araçları yüzünden bu kasisler de iyice deforme olduğundan işe yaramaz hale geldi. Veliler Büyükşehir’e konuyla ilgili defalarca müracaat etmiş. Çift kasis yapılmasını, hatta uzun ömürlü olsun diye asfalttan yapılmasını istemiş. Sonuç alamamış. Burada önlem almak için bir çocuğun yaralanması mı bekleniyor bilemiyorum. Ama iş olsun diye iş yapma devri artık bitsin. Bu kasis okullar açılmadan tamamlansın. Hatta zahmet olmazsa okul giriş-çıkışlarında bu tür okullarımızın hepsinde trafik sorumlusu görevlendirilsin.

 

 

Saygı daha önemli

 

Kocaelispor, ligin ikinci yarısının ilk iç saha maçında kentlisi Gölcükspor’u ağırladı. İki kulüp anlaştığı için karşılaşma Yeni Kocaeli Stadı’nda gece oynandı. Dolayısıyla karşılaşmaya her zamankinden daha yoğun ilgi vardı. Malum, yeni stadımız bitti ama yolları yapılmadı. Allah muhafaza, bir maç günü o yolu itfaiye veya ambulans kullanmak istese facia olur. Maça bir saat kala çarşı içinden hareket ettim. Araç kuyruğu o kadar uzamıştı ki, Symbol AVM önünde Brisa sapağına giriş tıkanmıştı. Araçlar D-100’e kadar taşmış, transit yoldan yan yola girişte 100-150 araçlık sıra vardı. Herkes maça gidiyordu. Mecburen sıraya girdim, yarım saat boyunca milim milim ilerleyerek yan yola geçiş noktasına geldim. Tam geçiş yerine geldiğim sırada arkadan 41 TG... plakakalı siyah lüks bir araba bir anda direksiyonu kırıp diğer araçların önüne burun sokarak kaynak yapmaya başladı. O kuyruktu bekleyenler enayi, sanki tek akıllı kendisiydi. Büyük saygısızlık. İleride yaklaşıp içine baktığımda şu sıralar belediye meclis üyesi olabilmek için görevinden istifa eden İnşaat Mühendisleri Odası eski başkanı Tolga Ok olduğunu gördüm, çok şaşırdım. 

Alikahya içinden stada gidene kadar aynı şekilde kaynak yapa yapa ilerledi. Sanki Tolga Ok stada geç gitse maç başlamayacaktı! 

Yalnızca Tolga Ok değil, trafikte bunu yapan çok insan var. Tolga Ok’u toplumda temsil noktasında olduğu için yazıyorum ama yazamadığımız, adını bilmediğimiz nice insanlar var. Yapmayın. En azından maç günleri stada gitmek için çileye katlanan insanların hakkına girmeyin. Zaten yol yok. Medeni insanlar gibi sıra bekleyerek şu stada girip, çıkalım. Başkasına saygı duymadan, herşey kendinize hakmış gibi davranmaktan lütfen vazgeçin. Bu şekilde insanların gözünde de küçülüyorsunuz.

...

Maça gelince. Yeni statta izlediğim en sıkıcı karşılaşmaydı. Az önce bahsettiğim trafik çilesine karşılık futbol adına birşeyler görmek isterdim. Maç bitmeden sahadan ayrılmak zorunda kaldım. Kocaelispor, 2-0 kazandığı halde takım halinde vasat ve tutuktu. Ama bu karşılaşmayı kazanmak zirve takibi açısından önemliydi. Herşeye rağmen kutluyorum.