21 Ocak 2021 Perşembe 01:01:46

CHP’lilerin biraz rahatını bozması gerekiyor

Paylaş

AK Parti İzmit Belediye Başkan Adayı Sibel Gönül’ün Hasan Gemici Spor Salonu’ndaki tanıtım toplantısı müthiş kalabalıktı. Yarışa geç başlayan Sibel Hanım için bu görüntü moral verici olmuştu. Bu tanıtım programının yankıları hala sürüyor.

Seçim meydanlarını doldurmak etki yaratır. Adaylar meydanlarda, salonlarda ne kadar kalabalık toplarsa o kadar güçlü gözükür. Sonuçta seçim kampanyası güç yarışı demektir.

Sibel Gönül, İzmit’ten uzun süre uzak olmasına rağmen oturmuş bir teşkilatsayesinde açığı kapatıyor, her yere koşturmak, her ayrıntıyı düşünmek zorunda değil. Fatma Kaplan Hürriyet öyle mi; partide kalkıp yürüyecek hali olmayanlar var. Hürriyet, bir yandan saha çalışmalarını sürdürürken bir yandan da örgütün eksiklerini kapatmaya çalışıyor.

Sibel Hanım’ın aday tanıtım toplantısına karşılık CHP’nin benzer bir programla gövde gösterisi yapması gerekiyordu. Geçen hafta Bekirpaşa’da Mevlana Kültür Merkezi’nde bu program yapıldı. Bu programın da Fatma Kaplan Hürriyet’in özel çabasıyla olduğunu düşünüyorum.

Sibel Gönül’ün aday tanıtım toplantısını olduğu gibi Fatma Kaplan Hürriyet’in Bekirpaşa’daki programını da baştan sona takip ettim. Bazı notlar aldım.

...

Baştan belirteyim, Fatma Kaplan Hürriyet’in programı Bekirpaşa bölgesindeki partilileri bir araya getirip, “Görevimiz İzmit” sloganıyla gönüllü olarak seçim kampanyasına katkı sağlayacak grupları belirlemekti. Ama çevre mahallelerden, hatta ilçelerden bile gelenler oldu. Bu nedenle salonda müthiş bir kalabalık oluştu. Program da formatı dışına çıkıp, salon mitingine dönüştü.

CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, kapıda bütün davetlileri karşılıyor, herkesle tek tek ilgileniyordu. Ancak en az O’nun kadar heyecanlı gözüken eski ilçe başkanları Alpaslan Seymen ile Mehmet Ümit Küçükkaya’yı da kapıda gördüm. Selman Yıldırım da oradaydı. Onlar da programın hedefine ulaşması için ellerinden geleni yapıyordu.

CHP’nin eski-yeni birlik görüntüsü salon içinde en ön protokol bölümünde de kendini göstermişti. Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya, Erol Köse gibi eski belediye başkanları, eski milletvekilleri de Hürriyet için salona gelmişti.

Fatma Kaplan Hürriyet’in programı, Sibel Gönül’ün aday tanıtım toplantısı kadar uzun sürmedi. Fatma Kaplan Hürriyet’in dışında 4 kişi daha konuştu. Bu isimler İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Milletvekilleri Tahsin Tarhan ile Haydar Akar’dı. İlçe Başkanı Hakan Çakar da bilgilendirmek için kürsüye geldi. Karşılaması, kutlaması, fotoğraf çekimi derken hepsi 1 saatte bitti. Bana göre böyle coşkulu bir kalabalığa karşı daha uzun ve Fatma Hanım’ın özne olduğu daha belirgin bir program yapılabilirdi. En son konuşmayı Haydar Akar’ın yapmasına anlam veremedim. Zaten bu sırada salonun yarısı boşalmıştı.

...

Fatma Kaplan Hürriyet, konuşması boyunca partilileri çok çalışmaya davet etti. Ev ev gezip, neler yapacaklarını anlatmalarını partililerden adeta yalvararak istedi.

Çok doğru bir çağrıydı. Fatma Hanım gerçekten seçimin favorilerinden biri. Farklı kesimlerden olumlu tepkiler alıyor. Ama örgüt çalışmazsa, halkla temas kurmazsa bu sevgi ve ilginin sandığa tam anlamıyla yansıyacağından kimse emin olamaz. CHP’lilerin bu sese kulak vermesi gerekir. Ancak o salonda bile yerinden kalkmaya zahmet etmeyenler olduğunu gördüm. Hürriyet’in konuşması sırasında öne atılan kalabalığa arkada oturanlar sandalyelerinden kalkmadan bağırıp, “Oturun, göremiyoruz” diyordu. Allah aşkına, orası oturma yeri mi? Protokolde Hürriyet’i bacak bacak üstüne atarak dinleyenleri de gördüm.

Fatma Kaplan Hürriyet’in dediği gibi, gerçekten zafer kazanmak için birilerinin bu rahatından fedakarlık yapması gerekir.

...

Genel anlamda coşkulu, kalabalık bir toplantıydı. 2014 yerel seçimlerinde Sefa Sirmen, ismine güvenerek Perşembe Pazarında bir miting denemesi yapmış, kimseyi toplayamayınca hüsrana uğramıştı. Fatma Kaplan Hürriyet tedbirli, işi şansa bırakmak istemiyor. İleride hayal kırıklığı yaşamamak için şimdiden önlem alarak gidiyor. Küçük salonlardan spor salonlarına geçmeden önce potansiyeli görmek istiyor.

Mevlana Kültür Merkezindeki toplantı bunun provasıydı. İstediğini tam olarak belki alamadı ama kalabalığı ve özellikle bir bölümünün coşkusuyla CHP’nin son zamanlardaki en iyi toplantısıydı.Bana göre bu toplantı Hürriyet’i daha kalabalık salon mitingi için cesaretlendirmiştir.

 

 

Bu sözler yakışmıyor

Fatma Kaplan Hürriyet’in Mevlana Kültür Merkezindeki programıyla ilgili bir notum daha bulunuyor. Ancak bu konu Hürriyet’ten çok CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın sözleriyle ilgili olduğu için ayrı bir parantez açmak istedim.

Sarıbay, kalabalığa yaptığı konuşmanın bir yerinde tuhaf bir ifade kullandı. Partilileri tıpkı Hürriyet gibi rehavete kapılmadan son güne kadar çok çalışmaya davet ederken, “Biliyorsunuz eşkıyanın ne zaman köye ineceği belli olmaz, her zaman dikkatli ve hazır olun” şeklinde bir ifadeyle, Cumhur İttifakına destek verenleri her an her şeyi yapmaya müsait olduğunu ima edip, eşkıyaya benzetti.

Cengiz Sarıbay, bu sözleri belki de birkaç hafta önce AK Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy’un, Millet İttifakı’nı “Zillet İttifakı” olarak adlandırmasına tepki olarak kullanmıştı. Aslında bu sözler Eryarsoy’a ait değildi. MHP lideri Devlet Bahçeli’den alıntı yapmıştı. Etki, tepkiyi doğurdu diyebiliriz. Ama iki yanlış bir doğru da etmiyor.

Eşkıya, dağda, kırda yol kesen, adam soyan, öldüren, yasadışı eylemlerde bulunan silahlı hayduda denir.

Zillet, karşındaki aşağılamak için, hor görmek için kullanılır.

Partilerin genel başkanlarının tepede neler söylediği, ne yaptığı kendilerini bağlar. Kaldı ki, her hafta kürsüden birbirlerine karşı söylemedikleri kalmıyor. Onların bu yaptığını herkes kabul etmiş, görmezden geliyor. Ama yerel siyasette her cenazede, her düğünde, hatta adım başı karşı karşıya gelen insanların karşı tarafı hedef alan sözlerini daha dikkatli seçmesi gerektiğini düşünüyorum. Onların söylediklerinden yarın sandık başında bekleyecek parti görevlileri daha çok etkilenir. Onları örnek alır. Birinin yüzüne bakarak eşkıya demek, zillet demek kötü sonuçlar doğurabilir. Şimdiden bunun önlemi alınmalı, artık bu ifadeler kullanılmamalıdır.