21 Ocak 2021 Perşembe 00:55:31

Bu işi seçim temizler

Paylaş

AK Parti İstanbul, Ankara, Antalya’da seçim kaybetti. Bilecik, Sinop, Bolu AK Parti’den CHP’ye geçen diğer iller arasındaydı. AK Parti’nin ortağı MHP Adana ve Mersin’i elinden kaçırdı.

AK Parti’de bütün buralarda il başkanları, ilçe başkanları, yöneticilere kimse bir şey demedi de, 12 ilçeden 11’i kazanılan, Büyükşehir Belediyesini hala açık ara elinde tutan Kocaeli hemen ameliyat masasına yatırıldı.

Yeni belediye başkanları daha koltuğu ısıtmadan AK Parti Kocaeli İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, ışık hızıyla istifa sürecine sokuldu. Yetmedi, bütün il yöneticilerinden de istifa istendi.

Ortada yeni bir seçim yok, hazırlık yapılıyor diyelim.

Kovalayan, parti içinde il başkanına karşı ayaklanan büyük bir kitle yok, mecbur kaldılar diyelim.

Ama birileri bir yerlerde düğmeye bastı, seçimde yeterince çalışmadı diye bir şey uydurdu ve Abdullah Eryarsoy istifa sürecine sokuldu.

Benim Abdullah Eryarsoy hakkında göreve başlarken düşündüğüm şeylerde en ufak bir değişiklik yok. Hala aynı yerdeyim.

Dürüsttü, samimiydi. Koltuğa oturduktan sonra değişenlerden değildi. Başkanlık havasına hiç girmedi. Herkesle ağabey-kardeş ilişkisi devam etti.

Belki gereğinden fazla yumuşak başlı, hassas davrandı. Kimse kırılmasın diye elinden gelen gayreti gösterdi de, kendi çabuk kırıldı.

Ama hiç kimsenin arkasından kuyusunu kazmaya çalışmadı, bilerek yarıda yolda bırakmadı, yalnızlaştırıp hata yapmasını beklemedi.

Tam tersine bütün bunları kendisi yaşadı.

Birileri O’nun arkasından iş çevirirken, iki büyük seçim atlattı.

AK Parti yalnızca Kocaeli’de değil, ülke genelinde bu seçimlerde kan kaybı yaşadı. Buna rağmen bugün hala ülkenin %52’sinin oyuna sahip. Bu gücü korumasında en etkili olduğu yerlerin başında Kocaeli geliyordu.

Buradan daha kötü yerler varken, Abdullah Eryarsoy’a fatura kesilmesi gerçekten çok ilginçti.

...

AK Parti’de il başkanı olmanın bir ayrıcalığı vardı. Önceden il başkanı olanların en azından milletvekili yolu açıldı diye bakılırdı.

Nihat Ergün, Fikri Işık ve Zeki Aygün İl Başkanlığından Meclis’e gitti. İbrahim Karaosmanoğlu önce il başkanlığı yaptı, sonra 14 yıl Büyükşehir Belediyesini ön seçime girmeden, temayül yapılmadan yönetti.

Bu açıdan bakınca Eryarsoy’un eşi Özlem Hanımefendinin “Ödül bekliyorduk” demesine hak vermek gerekir.

AK Parti’de il başkanlarına emeğinin karşılığını verme devri Mahmut Civelek’le birlikte sona erdi. Civelek’e milletvekili adayı olmak için istifa et demişlerdi ama yapmamışlardı.

Civelek’in ardından Şemsettin Ceyhan’ın başına benzer şeylerin gelmesi artık kimseyi şaşırtmıyordu.

Ama Eryarsoy’un yaşadığı olay ikisinden de farklıydı.

Üstü kapalı değil, açıktan cezalandırılmıştı.

AK Parti’de son üç il başkanının görevden ayrılış şekline bakarak bundan sonra kolay kolay kimsenin bu görevi isteyeceğini sanmıyorum. Genel merkezin neye göre karar verdiği, cezayı nasıl kestiği artık bilinmiyor.

Eryarsoy, parti oy kaybetti diye gitti diyelim. O zaman partinin oylarını artıran Civelek ile Ceyhan niye gitmişti?

Civelek ile Ceyhan, dedikoduya kurban gitti diyelim.

Eryarsoy hakkında en ufak şaibe olmamıştı.

Bu anlaşılmaz durumlar partide güven ortamını da dağıtıyor.

Bana göre, Eryarsoy’un görevden alınış şekli AK Parti’ye 31 Mart yerel seçimlerinin sonucundan daha fazla zarar verdi.

Bu zararı il başkanları için teklif götürülen isimlerin verdiği yanıtlardan da anlamak mümkün. Bir tek İzmit Belediye Başkanlığını kaybeden Sibel Gönül, yenilen pehlivan güreşe doymaz misali bu görevi çok istiyor. Bunun dışında normal zamanlarda partililer için büyük bir onur olan Başkanlık koltuğuna oturmak isteyen pek yok. Mecbur kalmazsam istemem diyenler var.

AK Parti’nin bu durumdan kurtulması, yeniden güven ortamını sağlaması için önce herkesin eteğindeki taşları dökmesi gerekir.

Kimin ne derdi varsa, kimle hesabı varsa ortaya çıkması gerekir. Bunun yeri de kongredir.

Belki kavgalar olacak, sert tartışmalar olacaktır. Ama partililerin içinde biriken ve giderek daha fazla sancılara neden olan gazı gidecektir.

AK Parti tekrar ayağa kalkmak istiyorsa artık tepeden atama devrini kapatmalıdır.

Birilerinin iki dudağı arasına bırakılan kararların getirdiği sonuç ortadadır. Bazıları için bu çok kolay gelebilir ama sağlıklı değildir.

Yalnızca AK Parti için değil, bütün partilerin sağlıklı gelişimi için bu şarttır.

Üyelerin önüne sandık getirilip, çoğunluğun isteğine göre demokratik bir seçimle yöneticiler seçilmezse kan kaybı her partide öyle veya böyle olacaktır.

 

 

Kocaelispor’a başarılar diliyorum

 

Kocaelispor’un uzun lig maratonu cumartesi günü İzmit’te oynanan 1461 Trabzonspor maçıyla sona erdi. Temsilcimiz Play-Off’a kalmayı daha önceden garantilemişti. 1461 Trabzon karşısındaki 1-0’lık galibiyet, Play-Off maçları öncesi hem takıma, hem de taraftara moral oldu. Sonuçta 5 haftadır kazanamıyorduk.

Play-Off yarı finalinde Çorumspor ile eşleştik. İlk maç cuma günü deplasmanda, rövanş gelecek hafta çarşamba günü İzmit’te oynanacak. Daha sonra Karacabey-Serik maçlarından kazananla final oynayacağız. Ancak ilk önce Çorum engelini aşmamız gerekiyor.

Kocaelispor, son iki yıldır 3.Lig’de Play-Off’a kalıyor. Transfer yasağı olan bir kadroyu, amatör kümeden alarak üst üste iki sezon hedefe oynatmak kolay iş değildi. Bu bir başarıdır. Ve bu başarının mimarı olarak Başkan Bahri Yavuz’u bir kez daha kutluyoruz. Bununla birlikte bu sezon gördük ki, bu lig artık camiaya dar geliyor. Hem oynadığımız takımların kalite seviyesi hem de kadro açısından artık yeniliklere ihtiyaç var.

Oyuncu kadrosu hakkında çok fazla şey söylemek istemiyorum. Son dönemde genç oyuncuların kadroda daha fazla kendine yer buluyor olmasından, altyapıdaki başarılardan memnunuz. Ama bazı tecrübeli oyuncuların kaprisinden, yetersizliğinden artık çok sıkıldığımızı da belirtmek isterim.

Dilerim Play-Off maçları istediğimiz gibi gider ve 2.Lig’e çıkarız. Seneye de transfer yasağını kaldırıp, yeni oyuncularla yeni ufuklara yelken açarız.