17 Ocak 2021 21:40:38

İzmit’in yaklaşan dev sorunu: Çöp

Paylaş

İzmit’in sorunları nedir diye anket yapılsa, birinci sırada kuşkusuz trafik sorunu çıkacaktır.

Belki ikinci sırada temiz hava, üçüncü sırada bazı yerlerde Türkiye ortalamasının da üzerine çıkan pahalılık gelebilir.

Kimsenin aklına ilk anda çöp diye bir sorun geleceğini sanmıyorum.

Ancak İzmit’in gizli sorunlarından, henüz ortaya çıkmamış problemlerinden biri evsel atıkların oluşturduğu çöplerdir. Çok değil, bundan birkaç yıl sonra, “Biz çöpümüzü nereye atacağız?” diye sormaya başlayabiliriz.

...

Bundan 3 yıl kadar önceydi. İzaydaş’ın yanında bulunan evsel atıkları vahşi depolama alanının artık dolduğu, 4 yıl ömrü kaldığı söyleniyordu.

Yine 3 yıl önce deniyordu ki; “Vahşi depolama alanları yaratmak artık çözüm değil. Evsel atıkları yakmalıyız. Bunun için yapacağımız fabrikanın temelini şimdi atsak, 4 yıl sonra ancak bitirebiliriz”.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.TahirBüyükakın, o zamanlar genel sekreterdi.

Dört farklı üniversitede raporlar hazırlattı, inceleme yaptırdı.

Hem ekonomik, hem de ulaşım açısından en uygun yer İzmit’te Umuttepe bölgesinde bir yer olarak belirlendi.

Toplumun her kesimiyle bir araya gelerek, çöp fabrikasının çevreye zararsız olduğunu anlattı.

Buradan heyetler oluşturup, Avrupa’ya örneklerini göstermeye götürdü.

Büyükakın, bu tesisin yapılması için çok emek sarf etti.

Umuttepe’ye çıkan özel araçların egzoz gazından daha az salınımı olan bu tesisin temelinin atılması  için çok uğraştı.

Ben kendisini burada yalnızca bir toplantıda dinleme fırsatı bulmuştum.

Anlattıklarına ikna olmuştum. Ama bir grup insanın tepkisi o dönem Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun geri adım atmasına yetti. Kararlılık gösteremedi. İşi sürüncemeye bıraktı.

Bugün geldiğimiz noktada ÇED raporu onaylanmadı gerekçesiyle bu fabrikanın iptal edildiği belirtildi.

Buna kimsenin inandığı yok. Fabrikanın artan döviz kurları nedeniyle maliyeti 2-3 katına çıkmış durumda.

Yaklaşık maliyeti 350 milyon Avro’yu bulacağı söyleniyor. Bu bütçeyi ne borç batağındaki Büyükşehir Belediyesinin karşılaması, ne de kemer sıkma politikası uygulayan Ankara’nın temin etmesi mümkün değil.

Bu nedenle İzmit’in çöp yakma tesisi projesi rafa kalktı.

Zamanında cesur davranamayan yerel yönetim nedeniyle şimdi ortada ne çöp fabrikası var, ne de yerel seçimde İzmit, AK Parti’de kaldı.

Avrupa’ya çöp fabrikalarını görmeye gidenler gezdiklerini kar saydı.

İzmit’in, Kocaeli’nin, bu güzel şehrin kaderi bu olmamalıydı.

 

İzmit’in tepesindeki o alanı çevrecilik yapıyoruz diyerek korumaya çalışanların bugün İzmit’in sebze-meyve deposu Solaklar’ın içindeki, Eseler’in dibindeki İzaydaş’ın yanına yeni fabrika yapılsın önerisini samimi bulmuyorum.

Bu işe kimseyi dinlemeden karşı çıkıp, ayak direyerek, inatlaşarak konuyu yanlış bir noktaya taşıdılar. 

Ama onlardan daha fazla bu işe zamanında cesaret edemeyenler, ürkek davrananlar bugün geldiğimiz noktadan sorumludurlar.

İzmit’in, Kocaeli’nin, bizim şehrimiz çöp sorunu kapıda. Maalesef bu saatten sonra kısa vadede yapılacak şey, her ilçede çöp dökecek çukurlar aramak olacak.

Üstelik bu çukurlar ve çevresini en az 50 yıl hiçbir amaç için kullanmamak kaydıyla feda edeceğiz.

Bu işi erteledikçe feda ettiğimiz alan sayısı da artacak. Koku olacak, risk olacak.

Bazı şeyler vardır, siyasetin üstündedir. Bu çöp sorunu da siyasetin üstünde tutulmalıdır. Ne yazık ki, bolluk dönemi de bitti. Belki istesek de çöp fabrikası yapmak mümkün olmayacak. Ama bir şeyler yapılacaksa lütfen herkes samimi olsun.

Ne yalandan çevreci takılsın, ne de siyasi endişeler uğruna bu şehrin geleceğini “çöp”e atsın.

O dönem benim bir önerim vardı. Gerekli ayrıştırma yapılırsa, evsel atıklar çimento fabrikaları başta olmak üzere sanayide yakıt olarak kullanılabiliyordu. Bu çöpler aynı zamanda enerji kaynağıydı. Yakıldığında ortaya enerji çıkıyordu. En azından bu yönde de alternatifler değerlendirilebilir.

 

İftar diye maça gelmemek olmaz

Kocaelispor, 3.Lig Play-Off ilk maçında Yeni Çorumspor’udeplasmanda 1-0 yenerek avantaj elde etti. Yarın (Çarşamba) rövanşı da istediğimiz bir sonuçla tamamlarsak, finaldeyiz.

Futbolda 1-0 tehlikeli bir sonuçtur. Bu avantajı korumaya çalışırken, eldeki bulgurdan olmak vardır. Maçın son anı, son saniyesine kadar stresi yüksek bir rövanş maçı oynayacağız. Ancak ben yeni stadı doldurmamız halinde işimizin kolaylaşacağını düşünüyorum.

Sezon başında eski oyuncularımızdan Adem Çalık’la açılış maçını izlemiştik. Yeni stattan tribünde otururken bile çok etkilenmişti, “Bu statta hiçbir rakip kolay maç kazanamaz” demişti.

Kabul edelim, bizim stadımız 3.Lig’in çok üzerinde. Tamamını değil ama en azında 4’te 3’ünü doldurabilirsek Yeni Çorumspor’un dizlerinin bağı çözülecektir.

Kocaelispor’u çok zorlu bir maç bekliyor. İftar saati diye maça gitmemek olmaz. Hep beraber, o tribünlerin üzerinde bir bardak su ile iftar açıp, “Şampiyon Kocaelispor” diye bağırmak en lezzetli yemekten bile daha tatlı gelecektir.

Bu özel karşılaşmada bütün taraftarların orada olacağını, Kocaelispor’un 2.Lig yolunda finale adını yazdıracağını düşünüyorum.