20 Ocak 2021 Çarşamba 10:11:30

Türkiye'de elit sporcu neden yetişmiyor ?

Paylaş

Bu sorunun o kadar çok cevabı var ki. Yolda çevirip insanlara sorsak herkesin kendince bir cevabı olacaktır.Hepsi de haklıdır belki bir çoğu kendi yaşanmışlıklarında örnekler verir.Benim de bu konuda sayacağım çok faktör var.

Ancak bu yazıda  OKUL-SPORCU yönünden bahsedeceğim. Bence şu an genç futbolcuların önündeki en büyük engel çocuklarımızın yapmak zorunda oldukları eğitimlerinin sporcu -öğrenci profiline engel olacak şekilde dizayn edilmiş olmasıdır. Zira çocuklarımız daha ilk öğretimden itibaren büyük bir yarışın içine sokulup,adeta çocukluklarını bile yaşamayacak hale sokuluyorlar.

Birbirlerini geçebilmek için OKUL-DERSANE-EV üçgeninin dışına çıkamıyorlar, en büyük eğlenceleri ise ellerine tutuşturduğumuz AKILLI TELEFONLAR. Bu telefonlar sayesinde bizler de kendimizi onlardan soyutlayıp sonra da “Ya bunlarda telefondan başlarını kaldırmıyorlar” gibi asla samimi olmayan eleştiriler yapıyoruz. Onların sadece okul başarılarını önceliyoruz. Çocuklarımızın kendilerine ait vakitleri bile yok . Hatta çocukluklarını bile yaşayamıyorlar. Hal böyleyken spora nasıl zaman bulacaklar?

Hadi buldular diyelim ELİT SPORCU eğitim programına uygun çalışma ortamı var mı? Şimdi biraz düşünelim. Sabah saat 09:00 okula gidiyorsun,öğlen 12:00-13:00 arası yemek molası daha sonra tekrar 13:00-15:30 arası ders ve 15:00 da çıkış tam ELİT SPORCU eğitiminin başlaması gereken yaşlarda 7.-8. sınıfta, önündeki LGS sınavları için ya okulda açılan,ya da dershanelerdeki kurslara gitme zorunluluğu.

Hadi bakalım bu yoğunlukta bırakın üst düzey normal spor yapın da görelim.Buna birde öğlen paydosunda beslenme yetersizliği de ekleyin.Spor yapmaya çalışan çocuklarımıza zarar verdiğimizin farkında değiliz. Diyelim ki çocuğumuz okul kurslarına kalmıyor,dershaneye de gitmiyor. Doğru koşarak evine gidiyor,annesinin yaptığı planlanmış yemeğini yiyor,antrenmana gitmek için yola çıkıyor. Eee yemekten sonra en az 3 saat sonra antrenman yapmak lazım. Saat oldu mu 18:30 .

Kış dönemi hava da karardı, ışıklı saha lazım,hadi var diyelim.Sahanın tamamı bize mi ait. Hadi o da bize ait olsun.ELİT SPORCU yetiştirme kriterlerine göre YOĞUN ANTRENMAN yaptık. Antrenman süresini de minumum tuttuk,  örneğin 70 dakikalık bir süre ile sınırlandırdık. Çocuk duşunu aldı,evine gitti. Bu sürede en az 30-40 dakika olsun.Çocuk eve geldiğinde saat oldu mu 20:30. Bu çocuk daha yemek yiyecek ,derslerini yapacak ve dinlenecek.Peki vakti var mı? Kendimizi kandırıyoruz, kaynaklarımızı doğru kullanmıyor HEBA ediyoruz “MIŞ gibi yapmaktan vazgeçip gerçeklerle yüzleşmeliyiz. İşte sadece OKUL-SPOR ilişkisi açısından incelediğimizde bile ülkemizde ELİT SPORCU yetiştirmenin mümkün olmadığı, yetişenlerin de çok büyük YETENEK olduğu ortaya çıkıyor. Oysa SPORDA BAŞARININ 3 önemli ayağı vardır.

1-Beslenme 2-Çalışma 3-Dinlenme.

Bu üçgeni oluşturamadığınız sürece başarı TESADÜFLERE kalır. Asla planlı ve sürekli bir başarı mümkün değildir. Yıllardır yazar söylerim bu konuları dile getiririm üzülerek görüyorum ki BİR ARPA BOYU ilerleyemedik. Oysa hiçte zor değil. POPİLİZM rüzgarına kapılmadan KAMU KAYNAKLARINI gençlerimizin yetiştirilmesine kanalize etsek problemin büyük bölümü çözülecek. Ama görüyoruz ki özellikle PROFESYONEL FUTBOL bu kaynakları emmeye ve yurt dışına göndermeye devam ediyor. Belediyelerimiz de POPİLİZMİN vaaz etmesi ile kaynakları bu sektöre aktarıyor. SORUNLAR BELLİ, Mesele ÇÖZMEK İÇİN NİYETLİ OLMAK. PROJE yapmak.EHLİNİ bulmak...POPİLİZMDEN uzak durmak.