29 Kasım 2020 07:27:07

Huzurevi meselesi ve İzmit’in yönetimi

Paylaş

İzmit, yalnızca ilimizin değil; Türkiye’nin en gözde, en popüler ilçelerinden biridir.

Bu nedenle, bu şehirde siyaset yapanların şanslı olduğunu düşünürüm. Bu şehre hizmet eden herkes kısa sürede isim yapar, adını bütün ülkeye duyurabilir. Geçmişte de böyleydi, bundan sonra da böyle olacağına eminim.

 

İzmit’te yıllar sonra ilk kez bir kadın belediye başkanı göreve geldi. Merhum Leyla Atakan’dan sonra Fatma Kaplan Hürriyet belediye başkanı olarak seçildi. Sırf bu özelliğinden dolayı kredisi oldukça fazla. Biraz üstüne koysa, hizmet üretse, ülke çapında tanınan bir siyasetçi olabilir. Hürriyet, 15 Nisan’dan bu yana görevde bulunuyor.

Hürriyet’in bugüne kadar sergilediği performansı, sürekli dikiz aynasına bakarak araba sürmeye çalışan bir şoföre benzetiyorum. 

İleri gitmesi gerekirken gözü sürekli arkada. Bu şekilde yol almak, hizmet üretmek, adını duyurmak mümkün olabilir mi?

 

İzmit Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısında gündeme gelen ve halen tartışılan bir huzurevi meselesi bulunuyor. 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İzmit’in tepesinde, Turgut Mahallesi’nde muhteşem Körfez manzarasına sahip eski huzurevi binasının olduğu yere yenisini yapıyor. Eski bina hasarlı olduğu için yıkılmıştı.

Proje muhteşem. Eskisi gibi huzurevinin kapasitesi yine 100 yataklı olacak. Ancak eskiden iki, üç kişinin kaldığı koğuşların yerini, her yaşlının tek başına yaşayabileceği geniş, ferah odalar alacak. 

Hatta dileyen, eşiyle birlikte lüks otelleri aratmayan bu odalarda hayatını sürdürebilecek.

Bu konuda herkes birşeyler söyledi. 

MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, Hürriyet’i inşaat arazisi üzerinde belediyeye ait parsel için yüksek bedel isteyip, inşaatı durdurmakla suçladı. Ünlü’ye yanıt verildi. Ortam gerildi. CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay da tartışmaya katıldı. Kaba ifadeler kullanıldı. Ama meselenin özüne inip, konuyu tam anlamıyla izah eden çıkmadı. 

Benim bu konuda ulaştığım bazı bilgiler var. Bunları sizinle paylaşıp, asıl meseleye gelmek istiyorum. 

Hürriyet’in dikiz aynasına bakarak yol alamayacağını artık bu örnekle anlamasını bekliyorum.


İzmit Huzurevinin bulunduğu konum, bugün şehrin en değerli yeri. 

Eskiden herkesin unuttuğu, şehrin dışında kalmış bir konumu vardı. Bomboş bir arazinin ortasında, çevresi yabani otlarla çevrili bir yerdi. İl protokolü bayramdan bayrama buradaki yaşlıları ziyarete gitmese, kimsenin aklına bile gelmezdi.

Şimdi huzurevi arazisinin etrafı lüks konutlarla çevrili. Körfez ayaklarınız altında, inanılmaz bir manzarası var. 

Şehir büyüyüp, nüfus arttıkça buraya lüks konutlar yapılmaya başlandı. 

Lüks konutların inşası sırasında huzurevinin yaşlı binası da hırpalanmıştı. Üç yıl önce istinat duvarı üzerine yığılan molozlar, toprak kaymasına neden oldu. Tehlike saçınca bina boşaltılıp, yıkıldı.

Açıkçası, bulunduğu yer artık çok değerli olduğundan yıkıldıktan sonra yerine yenisinin yapılacağına kimse ihtimal vermiyordu. Hatta bu arazinin birilerine rant sağlamak için özellikle yıkıldığını ileri sürenler de vardı.

Ancak, ödenek bulunmadığı halde dönemin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, yine dönemin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ile Bakan Fikri Işık’ın da girişimleriyle finansal kaynak sağlandı. Çevredeki konutlardan manzara kapanıyor diye bir süre huzurevi projesine karşı çıkanlar, farklı yollar deneyerek, farklı algılar oluşturmaya çalışanlara rağmen projede geri adım atılmadı. 

Geçen yıl ekim ayından itibaren projenin startı verildi.

Huzurevinin 2021 yılında tamamlanması bekleniyor.

İzmit Belediye Meclisinde de gündeme geldiği gibi, yeni projenin ruhsat işlemleri sırasında İzmit Belediyesinin burada 350 m2 yeri bulunduğu ve bunun 100 m2’sinin inşaat alanı içinde kaldığı ortaya çıktı.

Bunun üzerine Bakanlık, İzmit Belediyesinden bu yerin terkini istedi.

Bakanlığın bu başvurusu 31 Mart seçimlerine 15 gün kala yapıldı.

Nevzat Doğan’ın başkanlığı dönemiydi. Ortada encümen veya meclis diye birşey kalmamıştı. Bu nedenle dosya normal prosedür takip edilerek, kıymet takdir komisyonuna gönderildi.

Kıymet takdiri 350 bin TL olarak yapıldı. 

Seçimden sonra beklemede olan bu dosyayı onaylamak ise yeni belediye başkanına kaldı. Diğer bir ifadeyle Fatma Kaplan Hürriyet’e. 

Ancak, kıymet takdir komisyonunun belirlediği bedeli onaylayan encümen toplantısına Hürriyet’in yardımcısı Dilek Yalçın başkanlık etti. 

Hürriyet’e neden bu parayı istiyorsun diye soran MHP İl Başkanı Aydın Ünlü’ye karşı taaruza geçen CHP’lilerin dediği gibi, encümen kararına AK Partili yeni üyeler de imza attı. Ama bu durum inşaatın devam etmesine engel değildi. Bakanlık, bu saatten sonra İzmit Belediyesiyle bu bedeli istemeye devam etse bile orta yolu bir şekilde bulacaktır.

Olayın kabaca özeti budur. 

Ortada Aydın Ünlü’nün iddia ettiği gibi İzmit Belediyesinin, huzurevi inşaatı için devlet kasasından para istediği doğrudur. Buna karşılık kasten huzurevi inşaatını engelleme durumu yoktur. 

Ama karşımızda daha vahim, bu şehir için daha kaygı verici bir gerçek var.

Hürriyet, bu konu mecliste gündeme geldiğinde aynen şu ifadeyi kullandı: “Ben bu konuyu gazetelerden öğrendim, haberim yoktu”.

Oysa, vakıflara, derneklere verilen portakal, mandilanın sayısını bilecek kadar detaya inen, geçmişi didik didik edip, kafaya taktığı personelin, müdürün sabıka kaydına kadar araştırma yapan Hürriyet, yeni dönemle ilgili imzalanan ilk icra işinden de haberdar olmalıydı.

Asıl bu meseleye herkesten önce vakıf olup, birinci yardımcısı Dilek Yalçın’ın neyi imzaladığını bilmesi gerekirdi.

Hizmet insanı olmak bunu gerektirirdi.

Üstelik geçmiş yönetim huzurevinin aynı yerde yapılmasını sağlayıp, adeta herşeyi altın tepside önüne sunmuştu.

Hürriyet, ilk kez belediye başkanı seçildi. Ama sanki elinden bu görevi almışlar, şimdi geri gelerek geçmişten intikam almaya çalışıyor. Geçmişle hiç bitmeyecek bir kavgası, hiç dinmeyecek bir hıncı var gibi davranıyor. 

Bu şehir, bu şekilde zor yönetilir. Daha doğrusu ortaya eser çıkmadan, kısır tartışmaların esiri olur. Bu şehrin 5 yılına yazık olur.

Bana göre Hürriyet, polemikleri, tartışmaları artık bir kenara bırakmalıdır. Dikiz aynasından gözünü ayırıp, önündeki yola bakmalıdır. 

Bu gidişle aracı bir yere çarpması kaçınılmazdır.