21 Ocak 2021 Perşembe 01:21:08

Şöyle düşünün; darbe olsaydı 31 Mart’ta seçim olmazdı

Paylaş

Toplum olarak başımızdan geçen acıları çok çabuk unutuyoruz. 

 

Belki yaşama bağlı kalmak adına bunun bilmediğimiz bir faydası vardır. Belki de acılara karşı direncimizi artırıyor, bağışıklık kazandırıyordur. 

 

Ama aynı felaketleri tekrar yaşamamak için bazı şeyleri de hiç unutmamak, dersler almak gerekir.

 

Örneğin 17 Ağustos deprem felaketi. Ne büyük acıydı. Kıyamet kopmuş gibiydi. Taş taş üstünde kalmayan bölgeler oldu. Binlerce insan, uykuya daldığı yuvalarında bir daha uyanamadı. Aylarca enkaz altında kaldı.

 

Yine binlercesi aylarca, hatta yıllarca çadırlarda binbir güçlükle hayatlarına devam etti. Benliğimizde tamiri zor psikolojik yaralar açıldı.

 

Sanki hayat eskisi gibi bir daha olmayacaktı. 

 

Bütün bunları yaşamış bir toplumun artık sağlam dersler çıkarması, planlı ve yatay şehirleşmeye geçmesi gerekirdi. Ama aradan 3-5 yıl geçmeden bu şehirde yeniden sipsivri binalar yükseldi. Hasarlı binalar boyanıp, kiralandı. 

 

Allah korusun, şimdi benzer bir deprem olsa belki de felaketin bilançosu daha büyük olur diye endişe içindeyiz.

 

Başımızdan geçen bir de 15 Temmuz darbe girişimi felaketi var. Türkiye Cumhuriyeti büyük bir felaketin eşiğine geldi. Ülke bölünebilir, yönetim kötü amaçlı kişilerin eline geçebilirdi. Çoğu sivil 248 şehit verdik. Tam 2 bin 196 kişi kendi vergileriyle alınan mermilerle, topla gazi oldu.

 

Aradan üç yıl gibi kısa bir süre geçti. Tıpkı deprem felaketi gibi bu acı da unutulmaya başladı. İşin üzücü tarafı bu acı daha çabuk unutulsun diye çabalayan bir kesim ortaya çıktı. Daha ilk günden darbe girişimine karşı verilen mücadeleyi hafife almaya başladı.

 

15 Temmuz tiyatroydu, “Yerim sizin destanınızı” diyenler var.

 

Ne yazık ki, bu tür insanlara sahip çıkan siyasiler de var.

 

Başta da belirttiğim gibi, acıları çok çabuk unutuyoruz. Türkiye’de daha önce de darbeler oldu. Bu deneyimlerden dersler çıkarıp, 15 Temmuz’da kalkışmanın başarısız olacağına şükretmek varken, işi hafife alıyorlar.

 

Sanıyorlar ki, 15 Temmuz kalkışması başarılı olsaydı bugün daha mutlu, daha kazançlı olacaklardı. 

 

Oysa en kötü demokrasinin bile darbelerden iyi olduğunu ülke olarak daha önce pek çok kez test ettik. Darbelerin, askeri yönetimlerin kimseye mutluluk getirmediğini gördük.

 

En basiti, darbe olsa 31 Mart’ta belediye seçimleri olabilir miydi?

 

Belki de hala bir paşa, ya da yaveri şehirleri yönetmeye devam edecekti.

 

15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden üç yıl geçti. O kanlı geceyi anlatan binlerce görüntü var. Kolu, bacağı kopmuş; başı gövdesinden ayrılmış insanları görüp de hala bu işi hafife alanları artık dikkate almıyorum.

 

Onları yok sayıyorum. 

 

Ben geçen hafta İzmit’te 15 Temmuz gazisi iki kişiyle ilk kez tanıştım. 

 

Sapakpınarlı Muhammet Durak ile Serdar Mahallesi’nden Hasan Hüseyin Çiçek.

 

15 Temmuz’a tiyatro diyenlere göre, bu iki kahraman da onların gözünde oyuncu olmalıydı! Ama dünyanın en büyük oyununu sergiledikleri halde üç yılda hayatlarında değişen birşey olmadığını gördüm. 

 

İkisi de aldıkları maaşla evini geçindiren, hayatın her türlü zorluğu altında ezilen sıradan vatandaşlardı.

 

Üstelik, misafir olduğumuz evlerinde öylesine tevazu içinde bizleri ağırladılar ki, 15 Temmuz’a tiyatro diyenler eminim görse utanırdı!

 

Ülke olarak çok fazla sınavdan geçtik. Kurtuluş Savaşından bu yana ele alsak, yaptıklarımızı anlatmaya sayfalar yetmez. 15 Temmuz da bu destanlar arasında bir halka olmuştur. Tanka, tüfeğe, helikoptere, füzeye karşı çıplak elle halkın direnişinin, demokrasiye bağlılığının bir destanıdır 15 Temmuz. Bu yalnızca bir partinin değil, ülke olarak hepimizin başarısıdır. Ama bu zaferi, bu destanı kabullenmeyi kendine zulüm görenler var. Bize de unutturmaya çalışıyorlar. 

Birgün gerçeği görmelerini umut ediyorum. Hiç uzakta değiller. Televizyonda gördüklerinize inanmıyorsanız, gidin Muhammet Durak’la, Hasan Hüseyin Çiçek’le tanışın. 15 Temmuz’da neler olduğunu bir de onlardan dinleyin. 

 

 

Koray Göksu’nun büyük acısı

 

Kocaelispor’dan çok şöhretli, paralı oyuncular geçti. Süper Lig’in en popüler takımlarına transfer olunca gazetelerin sayfalar dolusu adını yazdığı, fotoğraflarını büyük büyük kullandığı oyunculardı. Yurt dışında önemli takımların başına geçen, Mili Takım çalıştıran teknik adamlarımız oldu. Bana göre bütün bunların yanında Koray Göksu diye bir kaptanımız vardı ki, yüreği hepsinden daha büyüktü. Herkesten daha çok ilgiyi hak ediyordu. 

 

Koray Göksu, Kocaelispor’un sahipsiz kaldığı dönemde genç oyuncuların ağabeyi olarak karşımıza çıktı. Kocaelisporluyum diyenlerin bir zamanlar günah keçisi görüldüğü talihsiz bir dönemdi. O genç kadronun fekadar isimlerinin başında geliyordu Koray. İçi insan sevgisi doluydu. Koray, parasız pulsuz takımda, yarı aç yarı tok oynamak yetmezmiş gibi o dönem babası Müslüm Göksu’nun rahatsızlığıyla da boğuşuyordu. Karaciğer yetmezliği olan Müslüm Göksu’yu kurtarmak için Koray donör oldu. Karaciğerinden bir parçayı babasına verdi. Müslüm Bey, bu sayede hayatta kalmıştı. Ancak Koray’ın verdiği karaciğer parçası Müslüm Göksu’yu 5 yıl yaşattı. Geçen hafa aramızdan ayrıldı.

 

Kocaelispor’da yalnızca para ve şöhret için forma giyen oyuncular olmadı. Yüreği insan sevgisiyle dolu, böyle genç oyuncular da bulundu. Belki de onların sayesinde Allah hala bize acıyordur. Üzüldüğüm tek şey, bu kıymetli insanların değerini geçmişte de bilemedik, hala bilmiyoruz.

 

Sevgili Koray Göksu’ya başsağlığı, Müslüm Göksu’ya Allah’tan rahmet diliyorum.

 

Yorumlar
  • İlyas Hızlı

    Kenan Evren bile üç yıl dolmadan seçim yaptı. Seçim olurdu da o seçimde AKP diye bir parti olmazdı demek daha doğru

  • Nihan

    Biz sizden utanıyoruz aslında. Bunca uzun bir yazı içinde siyasilere, asıl elebaşlarına hiç değinmemişsiniz! Oysa gencecik öğretmenler, polisler hapisteler.