21 Ocak 2021 Perşembe 01:12:11

Kocaelispor’un helallik alması gerekenler

Paylaş

Kocaelispor’un helallik alması gerekenler

 

Kocaelispor’u kaderine terk edildiği dönemde amatör kümeden alarak, profesyonel lige çıkaran Başkan Bahri Yavuz’a çok şey borçluyuz. Kimi bildiğini okudu, kapris ve hırs uğruna daha önemli başarıları engelledi, kimi KEV’in devrinden sonra kaynakları doğru şekilde kullanamadı diye eleştirse de, bendeki kredisi hiçbir zaman bitmeyecektir.

Bununla birlikte Bahri Yavuz’a benim tek eleştirim olmuştur. En başından beri bu konudaki görüşüm belliydi, hiçbir zaman değişmedi ve değişmeyecektir.

...

Koaelispor’un ölüm eşiğinden döndüğü nokta neresiydi diye sorsanız hiç tereddüt etmeden Orhan Görsen’in kapanış kongresinde sürpriz şekilde ortaya çıkarak, başkanlığı alması olarak gösteririm. 

Bu öylesine cesur ve sıradışı bir hamleydi ki, kolay kolay kimse cesaret edemezdi. Orhan Görsen, başkanlığı aldığında kulüpte ne oyuncu ne de malzemeci kalmıştı. Kimse yoktu. Bu şartlar altında altyapıdaki yürekli bir avuç genç, “Biz bu mücadelede varız” diyerek Kocaelispor’un ligden çekilmesini önledi. Yaşları henüz 15-16’ydı.

Kocaelispor’u karşılık beklemeden üst üste 3 yıl bu genç çocuklar taşıdı. Bir sezon 3.Lig’de kalmayı da başardılar. Ama öyle günler gördüler ve yaşadılar ki; simit yiyip maça çıktıkları oldu. 

Bahri Yavuz, amatör kümeye düştükten sonra takımdan ayrılmak isteyen bu gençlere çok hor davrandı. Gencecik çocukları karşısına alıp, adam değiller bile dedi. Onların yerine bir zamanlar, “Kocaelispor yüzünden yeşil-siyah renkleri yan yana bile görmek istemiyorum” diyen bazı eski oyuncuları getirip, kurtarıcı olarak önümüze çıkardı. Onları adam diye saydırdı.

Kocaelispor iyi olsun diye o dönem bütün bunlara katlandık. Kabul ettik. Ama zaman geçtikçe o gençlere ne kadar haksızlık yapıldığını daha iyi anladık. 

Son birkaç yıldır, tecrübeli, profeyonel dediğimiz bazı futbolcuların oynamaları için ne kaprislerini, ne nazlarını çektik. Ama yıllar önce o gençlerin analarından emdiği sütü neredeyse burunlarından getirmiştik.

O çocuklarla hala görüşüyorum. Kendi adıma hepsine minnet borçluyum. Geçen hafta yazdım. Kaptanları Koray, babasını kurtarmak için karaciğerinden parça verdiği halde takımdan kopmamış, mücadelesine devam etmişti. Korhan İşeri’nin sırtında okul çantasıyla antrenmana koştuğunu nasıl unutabilirim?

Kocaelispor’un o genç kadrosundan çok büyük para kazanan, hayatını kurtaran da olmadı. Hatta biri var ki, Bahri Yavuz döneminden kalma Kocaelispor’un borcunu hala ödüyor. Bu oyuncu Emre Kurtoğlu. Emre, çok yetenekli bir sol kanat oyuncusuydu. Ama futbolun acımasız çarkı içinde pes edip, hayatını yine sporun içinde kalarak ama farklı bir yolla sürdürmeye karar verdi. İstanbul’da hem okuyor, hem de bir spor salonunda çalışıyor. Bana başından geçenleri yazdı. İçim parçalandı. 

Kocaelispor’a şimdi yeni bir yönetim geldi. Hak etmediği halde transfer açılsın diye para içinde yüzen oyunculara tomar tomar para veriyorlar. Bir zamanlar karın tokluğuna Kocaelispor’u kurtarmak için uğraşan Emre ise İstanbul’da maaşının 4’te 1’i ile Kocaelispor’un borcunu ödüyor. Hak mıdır? 

Belki bu gencin sesini duyan, vicdanı sızlayan bir yönetici çıkar diye Emre’nin bana yazdıklarını aynen aktarıyorum. Okuyunca belki benim gibi yöneticilerin de içi acır diye umut ediyorum:

“2014-2015 sezon başında Fethiyespor’la anlaşıp, kampa katıldım. Kocaelispor’la sözleşmem bitmişti. Ama 23 yaş altında olduğum için Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz ve yönetimi benden 120 bin TL yetiştirme bedeli istedi. Hatırlarsan 3 yıl boyunca sadece maç kazanırsak 250 TL galibiyet primi alıyorduk. Maç başıymış, maaş falan kuruş girmedi cebimize. 

Fethiyespor, yetiştirme bedeli olarak sadece 25 bin verebiliriz dedi. Ben de iyi niyetle buna ek olarak oradan alacağım peşinatın 20 bin TL’sini ilave ettim. Ama Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz bu miktarı az bulup, kabul etmedi. 

Kamptan ayrılmak zorunda kaldım.

Bir süre sonra Kocaelispor’un Kahramanmaraşspor’un İzmitli hocası Orhan Şerit’le benimle birlikte 7 futbolcu arkadaşım için parada anlaştıklarını, oraya veya Gölcükspor’a gidebileceğimi, başka kulübe gitmek istersem 120 bin TL getirmem gerektiği söylendi. Ben de hem 2.Lig olduğu için, hem de Gölcükspor’dan 3 kat fazla ücret teklif ettikleri için Kahramanmaraş’ı kabul ettim. 

Kampa katıldık. Çalışmalara başladık. Birçok takım transferi kapadığı sırada yetiştirme bedelinin benim peşinatımdan kesileceğini söylediler. Çaresiz şekilde 45 bin TL peşinatımdan para gönderdim. Ayrıca Kocaelispor’da alacağım olarak gözüken 20 bin TL’den de vazgeçmemi söylediler. Hiç unutmuyorum, bu alacağımdan vazgeçtiğimi belirten yazının noter masafını bile bana ödetmişlerdi.

Ben bir an önce futboluma odaklanayım, kendimi geliştireyim, hayalim olan Süper Lig’e gideyim de, şimdilik para kazanmasam da olur diye düşünüp hepsine boyun eğdim. 

Bu gönderdiğim 45 bin TL’nin 15 bin TL’lik kısmını Maraşspor yönetimi senet olarak Kocaelispor’a gönderdi. Bana da bunu imzalaman gerek dediler. Ben de hayatımda ilk defa senet gördüğümden gerekli bir evrak diye imzaladım. Bu imzayla aslında senete kefil olmuşum. Kocaelispor o senetle Samuray Mağazasından malzeme almış. Maraşspor senedi ödemeyince, mağaza haklı olarak dava açmış. Mahkeme sağolsun 2 kulübü es geçip, her ay benim maaşımdam ayda 550 TL kesilmesine karar vermiş.

O sene iyi performans sergileyememiştim. Ayrılmak istedim. Benden Kocaelispor’a gönderdikleri 45 bin TL’yi getirirsen sözleşmemi feshedebileceklerini söylediler. Görüştüğüm külüplere de, “O paragöz, sorunlu futbolcu” diyerek transferimi engellediler. Ben de daha fazla direnemedim futbolu bırakıp antrenörlük okumaya karar verdim.

Şu an Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi 3.Sınıf öğrencisiyim. Sadece babamın emekli maaşıyla geçiniyorduk. Daha fazla aileme yük olmayayım diye okurken Mart 2018’de işe girdim. İşe girer girmez tebligat geldi. Karar 2 yıl önce çıkmış ama ben çalışmadığım için bu süreçte bana işlem yapılmamış. Şimdi hem okuyup, hem geçimimi sağlamaya çalışıyorum. Aylık 550 TL belki fazla bir miktar gözükmeyebilir. Ama İstanbul’da tek başına geçimini sağlayan bir öğrenci için önemli miktar. 

Geçen gün transferi açmak için eski futbolculara 8 milyon TL ödendiğini okudum. Aralarında 2-3 maç oynamış futbolcular vardı. Onların ismi geçince insanlar “Adamların hakkı” diyor ki haklılar, ama 3 sene boyunca karın tokluğuna Kocaelispor ismini yaşatmaya çalışan ben ve benim gibi arkadaşlarıma gösterilen tavır kimsenin umrunda olmadı.

2009 yılında Genç Milli Takıma seçildiğimde de yine Süper Lig takımlarından gelen teklifler reddedilmişti. Bunu da hatırlatarak bir kez daha hakkımı helal etmediğimi söylemek istiyorum. 

Teşekkür ederim

Emre Kurtoğlu

Kocaelispor eski “41” Numarası”

 

Yorumlar
  • bülent gemici

    ibrahim o günlerde altyapıda ve bu çocuklarla berbaberdik.emre kurtoğlunun söylediklerinin hepsine imzamı atarım..saygılar