21 Ocak 2021 Perşembe 01:17:38

Çağatay Atay’ın ölümü

Paylaş

Gölcük, Değirmendere sahilinde bir genç hafta içinde bıçaklanarak öldürüldü. Sonradan öğrendik ki, adı Çağatay Atay olan gencimizin vücuduna bıçak darbesi alarak hayatını kaybettiği gün, aynı zamanda doğum günüydü. 

Henüz 21 yaşında, yalnızca fotoğraflarına bakarak bile hayat dolu, etrafına sevgi saçan bir genç olduğunu anlamak mümkündü.

Çağatay Atay, bugün aramızda olsa eminim çok güzel hayallerinin peşinde koşacaktı. Belki eğitimine devam edecek, güzel bir meslek dalında kariyer yapacak, hem ailesine hem de ülkesine faydalı bir birey olacaktı. 

Evlenip, çocukları olacak, onları da kendi gibi doğru, yardımsever genç olarak yetiştirecekti.

Çağatay, aslında tarafı olmadığı bir kavganın içinde buldu kendini. Evde büyük bir doğum günü pastası hazırlamıştı annesi. Ama gençti. Damarlarındaki kan hızlı akıyordu. Kutlama başlamadan önce arkadaşlarıyla görüşmek için Değirmendere sahiline inmişti. 

Bu sırada orada bulunan bir grup arasında kavga başlamıştı. Çağatay, belki içlerinden bazılarını da tanıyordu. Sudan sebeple birbirlerine zarar vermesin diye aralarına girdiğinde bıçak darbesini aldı.

Hastaneye kaldırıldığında aşırı kan kaybından dolayı kurtarılamamıştı.

Çağatay’ın ölümü her anne-babanın yüreğine kor ateşi düşürdü. Evlilik çağına kadar bakıp, büyüttüğünüz, her kötülükten korumak için kol-kanat gerdiğiniz yavrunuzun, doğum gününü kutlamaya hazırlanırken kefene sarılmış cenazesiyle karşılaşmaya hangi anne-babanın yüreği dayanabilirdi?

Çağatay’ın amcası Halil Atay, aslında bu acıyı bir mesajla anlatmaya çalışmış. Okuyunca yüreğimiz bir kez daha yandı.

Çağatay’ın ardından bir kez daha gözyaşları döktük.

Halil Atay, başka Çağatay’lar ölmesin diye çağrı da yapmıştı.

Ne yapılabilirdi? Nasıl önlem alınabilirdi? Çağatay’ın katili elbette en ağır cezayı almalıydı. Ama O’nu aramıza getirir miydi?

Bunun üzerine Değirmendere’de bir grup insan, bu tür olayların bir daha yaşanmaması için olayın sıcaklığının da verdiği etkiyle bir imza kampanyası başlattı. 

Gençlerin, parklarda, sahillerde alkol almasının engellenmesini istiyorlardı.

Aslında bu konuda bir kanun var. 

Ama tıpkı, hayvanlara işkence ederek öldüren, çocukları kaçırıp taciz edenlere uygulanan cezalar kadar yetersiz.

Kabahatler kanununa göre açık alanda alkol alan kişi, ayılana kadar kolluk kuvvetleri tarafından kontrol altında tutulup, 50 TL para cezası uygulanıyor.

Belli ki, imza toplayanlar daha caydırıcı bir ceza uygulanmasın istiyor.

Elbette kimsenin özel yaşantısına karışamayız. İsteyen alkol alabilir. Ama Çağatay gibi, 21 yaşındaki bir gencin hiç uğruna hayatını kaybetmesinin ardından birilerinin önlem alınmasını istemesi de normal karşılanmalı diye düşünüyorum.

Ne yazık ki, imza kampanyasına karşı çıkanlar, bu durumu alkol alınmasına saldırı olarak gösterenler olduğunu gördüm. Üstelik, bu yorumları yaparken bir elleriyle de kadeh kaldırıyorlardı.

Çok üzüldüm. Bir şişe alkolün, insan hayatından daha önemli sayılmasını kabul edemedim.

Değirmendere’de alkollü mekan sayısı artırılsın denilebilirdi. İçeriye girenlerin üstünün arandığı, delici, kesici alet alınmadığı alkollü işletmeler olsun istenebilirdi. Ama parklarda, ağaç diplerinde gelişigüzel alkol alıp, çevresine acı saçanlar engellensin denmesine karşı çıkmak anlamsızdır.

Ben, Değirmendere’de açılan imza kampanyasını destekliyorum. 

Yalnızca Değirmendere’de değil, hiçbir açık alanda alkol alan, sağa sola sataşan, zarar veren kimse kalmasın, en ağır ceza uygulansın istiyorum. 

Bu isteği bize çok görenleri, bunu alkole karşı saldırı gibi gösterenleri de en yakın sağlık merkezinde alkol tedavisine başlamaya davet ediyorum. O zaman belki kaybettikleri vicdanı geri kazanabilirler.