17 Ocak 2021 21:06:30

Şehrin haklarını savunmak

Paylaş
 
Kocaeli’de geçen hafta çok kritik iki gelişme yaşandı.
Tüpraş’ın genel müdürlüğünü Körfez ilçesinden İstanbul’a taşıması söz konusu.
Bu yönde 3 yıldır yapılan hazırlıklarda artık sona gelindi. Büyük ihtmalle gelecek yıl bahar ayında taşınma işlemi bitecek. 
Bu durum Kocaeli için maddi açıdan bir felaket anlamına geliyordu. 
Öyle ya, genel merkezini taşıyan Tüpraş artık vergisini de İstanbul’da ödeyebilirdi.
Etik değildi, doğru değildi ama böyle bir risk vardı.
Tüpraş’ın ilimizde ödediği vergi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bütçesinin neredeyse yarısı ediyor.
Birkaç gün sonra bir haber daha geldi. Gebze’de temeli atılan metro inşaatının 5 milyar TL’yi bulan maliyeti vardı. 
Bu bütçe Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacaktı. 
Tüpraş’ın çekilmesi halinde gelirin yarısı eriyecekti. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, metroyu da kendi yapmaya devam etse diğer yarısı da burada kullanılacaktı. 
Şöyle bir düşünün. Her iki konuda da en kötü senaryo gerçekleşse, Tüpraş parasını alıp gitse, metro inşaatı bize kalsa, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kilitlenir, kımıldayamaz hale gelirdi.
Yatırımlar durur, belki de maaş bile ödeyemezdi.
Biz burada birbirimizi yiyip dursak da, sabahtan akşama kavga etsek de, hiçbir anlamı kalmazdı. 
Neyse ki, en kötü seneryo değil, en iyisi gerçekleşti.
Tüpraş, vergi dairesini değiştirmeyeceğini açıklandı. Metro inşaatının finansmanını Ulaştırma Bakanlığı üstlendi.
Bir hafta içinde önce dibi görüp, sonra suyun üstüne çıkarak derin nefes aldık. 
Ne diyelim, kalbimiz temizmiş, herşey istediğimiz gibi oldu. 
Tabi, bu sonuçta Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın cesur, bu şehrin haklarını arama noktasındaki kararlılığının da altını çizmek gerekiyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan metro projesiyle ilgili mali destek istemekten çekinmedi. Yeri geldiğinde Tüpraş üst yönetimine, “İsteseniz de gidemezsiniz” demesini bildi. Bu iki hamle çok kritik ve çok önemliydi. 
Açık söylemek gerekirse uzun süredir duymak, görmek istediğimiz hareketlerdi, Kocaeli’nin haklarını korumak adına unuttuğumuz reflekslerdi. Kutlamak gerekir.
 
 
Hamza’yı “mutlu” edememek
 
 
Kocaelispor’da yeni sezon öncesi 3 isimle yollar ayrıldı. Bu oyuncular son 5 yıldır takıma ağabeylik yapıyordu. Takım kaptanlarıydı. Ne deseler kanundu. Bu isimler Hamza Mutlu, Murat Başak ve Kadir Öge. 
Tecrübe bakımından da diğer oyuncuların bir tık önünde olan bu oyuncular arasında Hamza Mutlu’ya parantez açmak gerekiyor.
Hamza Mutlu, 1986-Kelkit doğumlu. Görev yeri orta saha. Amatör küme ekiplerinden Yavuzspor altyapısında yetişti. 
2007-2008 sezonun devre arasında merhum Sinan Sipahi’nin amatör kümede keşfi olarak Suadiyespor’dan Kocaelispor’a geldi. 
Tarihi bir fırsattı.
Şansa bakın ki, geldiği sezon Yeşil-Siyahlı formayla Ptt 1.Lig’de şampiyonluk sevincine de ortak oldu, Süper Lig’e çıktı. 
Bir sonraki sezon Süper Lig’de forma giymeye devam etti. 
Bursa’ya deplasmanda son dakikada attığı berberlik golü ve tribünlere yaptığı sus işaretiyle kredisini yükseltti. Türk futbolu da kendisini bu dönemde tanıdı.
Futbolda böylesi bir şans çok az oyuncunun ayağına gelirdi. 
İki yıl içinde en alttan, en tepeye uzanan bir hikaye.
Hamza sadece başından geçenleri anlatsa, dizi yazarlarından parayı bulabilirdi. Ama kariyerine baktığımızda Kocaeli sınırları dışına çıkamadığını görüyoruz.
Hamza’nın ikinci Kocaelispor macerası da çok çarpıcı başladı. Ayrılırken alacakları için kulübü federasyona şikayet etmişti. Ama Kocaelispor’un o dönemki başkanı Bahri Yavuz, öylesine vefalıydı ki (!), takıma dönsün diye kendisine bildiğiniz İspanyol aşıklar gibi serenat yaptı. O dönem 2.Ligin sıradan ekibi Konya Şekerspor’un kampında denenmek için bulunan Hamza’nın kaldığı otelin camının altına gitti. Birine Hamza’nın camdan bakmasını söylettirdi.
Hamza camdan bakınca da, üzerinde “Hamza Mutlu, Kocaelispor mutlu” yazılı formayı açıp, Kocaelispor’a geri dön dedi.
Açıkçası futbolcu olsam ve bir kulüp başkanı beni istemeye böyle gelse, herhalde camdan atlardım. Ama Hamza kararını hemen vermedi. Konya Şeker’in kampının bitmesini bekledi. Sonra geliyorum dedi.
Hamza’nın Kocaelispor’a elbette önemli katkıları oldu. Kocaelisporlu taraftarlar O’nu çok sevdi. Ama ilk ayrılışında olduğu gibi, ikinci vedasında da Hamza’yı bir türlü mutlu edemediğimizi görünce üzülüyorum!
Amatör kümeden alıp, Süper Lig’in vitrinine çıkardık, federasyona bizi şikayet ettiği halde camının altında serenat yaptık, kaptanlık bandı verip, adına besteler düzenledik. Ama Hamza’yı soyadı gibi bir türlü “Mutlu” edemedik!
Üzücü olan bir durum da Hamza’nın her ayrılışta suçlayacak birileri aramasıydı. Kartepe kampından ayrıldıktan sonra yönetime sitem etmiş. 
Fedakarlık yaptım ama sözler tutulmadı falan demiş.
Elbette geçen sezon yerde kaldığı süre, ayakta kaldığı süreden daha fazla olan Hamza’nın da bu camiada mutsuz ettiği bir kesim vardı. Bütün bunlara rağmen Hamza’ya bu camia her defasında teşekkür etmesini bildi. Hamza’nın da bazı şeyleri göğsüne basıp, teşekkür ederek gitmesini isterdim.
Ne diyelim, kısmet böyleymiş! 
Hamza’ya yeni hayatında gönülden başarılar diliyorum. 
Dilerim aradığı mutluluğu bir gün biryerlerde bulur.
 
 
Kurban Bayramında İzmit
 
 
Bayramın 3.günündeyiz. Bir kez daha bütün okuyucuların Kurban Bayramını tebrik ediyorum. 
Bu bayram da yaz aylarına denk geldiği için yine şehir boşaldı. Trafikten ve insan yoğunluğundan arınmış, neredeyse tamamen boş kalan İzmit sokaklarında Kurban Bayramı yaşadık. 
İzmit’te kalanlardan biri olarak bu durumdan şikayetçi değildim. İzmit’in boş halini daha çok seviyorum. Seka Park’ın tadını çıkardık, yemyeşil çınarların altında yürüyüş yolunda dolaştık. 
Bu yıl tatilciler arife gününü de beklemeden İzmit’i terk etmişti. İlk kez arife günü İzmit’te bayram telaşı yoktu diyebilirim.
Boş caddeler, boş sokaklar, boş dükkanlar. Biz halimizden memnunduk ama esnafın en kötü bayram sezonunu yaşadığını düşünüyorum. 
İzmit’te modern şartlarda özel ve belediyeye ait mezbahaların sayısı arttı. Artık sokaklar kan gölüne dönmüyor. Aynı noktada 300, 500, 1000 kurban kesilebiliyor. Bu işlemin çok faydalı ve daha sağlıklı bir hizmet olduğunu düşünüyorum.
Büyükşehirlerde bu tür kesim noktalarının artmasında fayda var. İzmit’te şehir merkezine çok yakın kırsal alanlar buna müsait.
Dün bu yazıyı hazırlarken Kent Bayramlaşması henüz gerçekleşmemişti. Partilerde de bayramlaşma henüz olmamıştı. Dilerim bu bayram küskünlüklerin bir kenara bırakılarak, kent olarak kucaklaştığımız, birbirimize sarıldığımız bir bayramı geride bırakmış oluruz.