21 Ocak 2021 Perşembe 02:43:35

Tanyel Amca’yı çok özleyeceğiz

Paylaş


Yaptığım işte kendimi hala çok yeni ve öğrenmeye açık hissediyorum. 
Sanırım içimdeki bu amatör ruh hiçbir zaman ölmeyecek. 
Bu ruhu bana pazar günü aramızdan ayrılan Türk Basın Birliği Kocaeli Şube eski başkanı ve benim de bu işte en önemli öğretmenim Tanyel Keser aşıladı. 
Yaklaşık 3 yıl aynı çatı altında, Milliyet Haber Ajansı Kocaeli Şubesinde beraber çalıştık. Daha doğrusu ben O’nun yanında çırak başladım. 
Tanyel Amca, 83 yaşında hayata gözlerini yumdu. Birlikte çalıştığımız yıllarda 60’larındaydı. Ama her habere elinde fotoğraf makinası ve not kağıdıyla koşardı. Genelde bizim yazdığımız haberleri de düzeltirdi. Bu heyecanıyla bize örnek oluyordu.
Yüreği çalışma aşkıyla doluydu. Aslında Astsubay emeklisiydi. Emekli olduktan sonra gazeteciliği seçmişti. Telsizlerden anlardı. Radyo kanalları dışında özel bantları da yakalayan bir telsizi vardı. 
Bir gün gözümüzün önünde bir mafyanın telsiz telefon konuşmasını yakaladı, ses kaydı yaptı. Uyuşturucu alışverişiyle ilgili adres paylaşıyorlardı. Polis bu kayıtlarla o dönem Türkiye’nin en büyük operasyonuna imza atarak, gizli bir çeteyi çökertmişti.
Uğur Dündar’ın Arena programı bu haberi özel olarak yayınlamış, Tanyel Amca’yla uzun bir röportaj yaparak örnek gazeteci olarak göstermişti.
Tanyel Keser, böylesine ilgili olduğu dönemlerde bile olduğu gibi yaşadı. Nasıl inanıyorsa, hayatını da O’na göre kurdu. Toplumun zaaflarından faydalanmayı, mesleğin avantajlarını kullanıp herkesin çevresinde pervane olmasını istemedi. 
İşini iyi yapardı. 
Haberiyle toplumun bir yarasına merhem olabildiyse, ne kadar çok okunduğu önemli değildi. Sürekli şekil değiştiren biri değildi. Bu yüzden girecek başka kaplar aramakla ömrünü tüketmedi.
Hayatı çok mütevaziydi. Emekli parasıyla aldığı küçük bir Fiat Tipo arabası, bir de topraktan girip yıllarca taksidini ödedikten sonra sahip olduğu Yahya Kaptan’daki dairesi vardı. 
Lüks hayatı, özel zevkleri, şaşalı yaşantısı hiç olmadı. Ne kazandıysa, o kadar harcadı. 
Pırlanta gibi üç evlat yetiştirdi. Kimseye el açmadı. 
Her devrin adamı hiç olmadı. Son nefesine kadar bu mesleğin bir büyüğü gibi davrandı.
Bu nedenle küçük, samimi çevresi dışında ismi her yerde konuşulan biri değildi. Hayatının en verimli çağını meslektaşlarının sorunlarını gidermek için harcadı. 
Türk Basın Birliği Başkanlığı döneminde İzmit’te gazetecilerin gerçek anlamda ayrıcalıklara sahip olduğu, yarı yarıya indirimle yararlandığı sağlık ocakları açtı. 
Tanyel Amca, içindeki gazetecilik aşkını hiç öldürmedi. Yaklaşık iki ay önce telefonla beni arayıp, ortadan kaldırılan Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın cesedinin Yalova’da olabileceği yönünde tespitlerini paylaşıp, haber yapmamı istemişti.
Çok değerli eşi uzun süredir Alzheimer hastasıydı. İki hafta önce yoğun bakıma kaldırıldı. Ambulans bulamayınca Büyükşehir’den yardım istemişler. 
Gecenin bir yarısı ambulans gelmiş. Bunun için Büyükşehir Başkanı Tahir Büyükakın’a teşekkür etmek istiyordu. Sözleşmiştik. Bayram dönüşü bu konuda bir de haberini yapıp, teşekkürünü iletecektik ama kısmet değilmiş.
Tanyel Amca’ya bir kez daha sizlerin huzurunda teşekkür etmek istiyorum. 
Bize doğru, eğilmeden bu mesleğin içinde kalmayı ve en önemlisi amatör ruhla işimizi yapmayı öğretti. 
Mekanı cennet olsun.