23 Ekim 2021 Cumartesi 10:47:12

Kocaelispor’un kurtuluşu

Paylaş

Sosyal medyada çok hoş bir paylaşım dikkatimi çekti. 

Kocaelispor’un 10 yıl sonra transfer yasağını açmasıyla ilgili yapılan bu paylaşımda, “Logomuz değişmedi, adımız değişmedi, önümüze/arkamıza yeni bir yazı, sayı, işaret gelmedi. 1966’da nasıl kurulduysa, orijinal haliyle Kocaelispor kurtuldu” diyordu.

Kocaelispor’un son dönem yaşadıklarına yakından tanık olanlar için bu ifadeler tarif edilemez bir mutluluktu. Zira, bütün çaba, emek bu sözleri bir gün duyabilmek içindi.

Kocaelispor gibi birçok takım geçmişte borç batağına saplanmıştı. 

Ne yönetimler gelmiş, ne siyasiler ortaya çıkmış ama o takımları kurtarmayı başaramamıştı.

Bunun başlıca nedeni, kulüplerin mali yapılarının sağlıklı şekilde denetleniyor olamamasıydı.

Düşünün ki, bir başkan çıkıp sezon başlamadan 3 takım birden değiştirip, 60’a yakın transfer yapabiliyor ve hiç kimse, “Sen yanlış yapıyorsun, bu şekilde kulüp yönetilmez, kulübü batıracaksın” diyemiyor, engel olamıyordu.

Bu nedenle birçok şehir takımı borç batağına saplandı. Bugün Bursaspor gerçeği var önümüzde. Borcu milyon dolarla ifade ediliyor. 

Bu borcu kapatıp, transfer yasağını açmak, federasyon gelirlerine yeniden kavuşmak mümkün mü?

Geçmişte bu duruma düşen takımlar, -Kocaelispor hariç- kurtuluşu adını değiştirmekte bulmuştu. Hülle yaptılar. Borçlu takımı bir kenara atıp, yeni şehir takımları kurdular. Bazılarının kuruluş tarihi 2000’le başlıyordu. Bursaspor da yakında bu yolu seçerse şaşırmamak gerekir.

Bu işe de saygı duymak lazım. 

Ama hiçbirşey gerçeği kadar keyif ve mutluluk verici olamaz. Orijinalinin yerini tutamaz.

Kocaelispor’un bugün genç taraftarları ne Süper Lig gördü, ne de adından söz edilecek bir başarıya tanık oldu. Avrupa takımlarının İzmit’e geldiğini görmedi, Süper Lig’de bütün takımların dizlerini titrettiğine şahit olmadı. Ama Kocaelispor’a sıkı sıkıya bağlılar. Bunun en büyük nedeni Kocaelispor’un mazisi, kökleridir. Bu maziye tutunarak güç alıyorlar. Kuruluşu tarihi 2000 olsaydı, bugün amatör kümedeki semt takımlarından bne farkı kalırdı?

Kocaelispor’un kurtuluşu hiç kolay olmadı. Birçok isme teşekkür borçluyuz. Orhan Görsen’e, Bahri Yavuz’a Serkan Toprakoğlu’na; kısaca bu kulübün yaşaması için mücadele eden bütün başkan ve yöneticilere.. 

Bir dönem hiç kimse kalmamıştı. Benim de yakından takip ettiğim genç oyuncularımıza, yokluklar içindeki takımı bırakmayıp, başında kalmayı seçen sevgili Yalçın Kıldıran hocadan, Emre Numanbayraktaroğlu’na, Taha Bartu Bulut’tan Doğan Karakuş’a, Aykut Öngel’e o vefakar teknik adam ve oyuncuların hepsine ve tabi ki, Hodri Meydan’a teşekkür borçluyuz.

Elbette bugün bunları konuşmamıza vesile olan, bize bu sevinci yaşatan çok özel bir isim daha var: Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın. Herkes birşeyler yapmaya çalışmıştı. Hepsi birbirinden farklı görüşlerdendi. Ama bu kentin markası için ellerini taşın altına koymuştu. Bütün bu emekler, bugün transfer yasağı açılmamış olsa boşa gidebilirdi. 

Laftan anlamayan, vicdanları kurumuş, fırsat bu fırsat diyerek bir kuruş daha fazla ne koparırız diyen alacaklı teknik adam ve futbolcularla anlaşmak zordu. Ama o hesap kapatılmasa, çekilen zahmetin bir anlamı da kalmayacaktı. 

Başkan Büyükakın, Kocaelispor’a sahip çıktı. Yapılanları yok saymadı ve en kritik dönemde yardım elini uzattı, transfer yasağı kalktı. 

Başkan Büyükakın’ın KEV’in Kocaelispor’a devrinde de çok büyük emeği vardı. Kocaelispor bu sayede devlet borçlarını da kapatıp, federasyon gelirlerine kavuştu. Başkan Büyükakın’a ne kadar teşekkür etsek azdır. Kuruluşu 1966 olan Kocaelispor’un kaderini değiştiren isim olarak şimdiden tarih sayfalarına girdi.

Bu yeniden doğuş hikayesinde bir zamanların efsane başkan ve yöneticilerine de teşekkür etmeyi çok isterdim. Ama kabul etmeliyiz ki, Kocaelispor’un can çekiştiği uzun dönemde kıllarını bile kıpırdatmadılar.

...

Elbette bundan sonra çok daha dikkatli olmak, ayağımızı yorganımıza göre uzatmak zorundayız. Körü körüne transfer yapmadan, ödeyemeyeceğimiz borcun altına girmeden Kocaelispor’u yönetmeliyiz. Bu konuda Kocaelispor’u yaşatmak için taşın altına elini koymaktan çekinmeyen Kocaelispor Başkanı Hüseyin Üzülmez’in gereğini yapacağına inanıyorum. 

Bir dönüm noktasındayız. Bu dönüm noktasında yüzümüzü güldürenlere bir kez daha teşekkür ediyor ve bu mutluluğu doya doya yaşamak gerektiğini düşünüyorum. İlk maçta Payas’ı da deplasmanda yenerek sezona 3 puanla başlamak mutluluğumuzu bir kat daha artırdı. Dilerim peş peşe şampiyonlukların yaşandığı bir dönemin başlangıcı olur.