23 Ekim 2021 Cumartesi 10:22:12

Kocaelispor otobüsü

Paylaş

 

Süper Lig’de fırtınalar estirmiş, iki kez Türkiye Kupası’nı kaldırarak ülkemizi Avrupa Kupalarında temsil etmiş Kocaelispor için Erokspor’u 2-0 yenmek ne kadar önemli olabilirdi?

Bir dönem Süper Lig’in demirbaşları arasında yer almış, rakiplerine Kocaelispor yoksa ligin tadı olmaz dedirtmiş bir camia için İstanbul’un sıradan bir semt takımı Erok’u Kocaeli’de evire çevire yenmek ne kadar tad verebilirdi?

Biz, Cimbom’un, Kartal’ın, Fener’in korkulu rüyası olmuşuz. Üstelik bugün olduğu gibi yerlerde süründükleri dönemde değil, en parlak günlerinde dizlerini titretmişiz.

Süper Lig’de şampiyonluğa ambargo koymuş bu takımlar arasında bir Anadolu takımının da sıyrılıp şampiyon olabileceğini Türkiye’ye biz göstermiş, kendi vilayeti dışında da taraftar grupları oluşturmaya başlamış bir şehir takımıyız.

Spor Toto 3.Lig’de, Türkiye profesyonel futbol liglerinin 4. kategorisinde şampiyonluğa oynamak bizi keser mi?

Kesmemesi lazımdı. Bu kadar sevinç yaşatmaması lazımdı. Ama kazın ayağı öyle değil.

Kocaelispor, Süper Lig’e veda ettiği 2002-2003 sezonundan bu yana çok acılar yaşadı. Bir ara kafayı kaldırır gibi oldu, hiç görülmemiş şekilde cezalandırıldı!

Bu kahreden yılların yakından, bire bir tanığı olarak söyleyebilirim ki, Erokspor’u yenip 3.Lig’de şampiyonluğun en güçlü adayı haline gelmek emin olun Kocaelispor için yıllar önce Türkiye Kupası’nı havaya kaldırmaktan da önemliydi.

Belki de yeni bir tarihin ilk satırlarını bugün hep birlikte yazıyoruz.

Maç sonrası fotoğaflara bakıyorum. Alikahya’da dev sanayi kuruluşları arasındaki yollar insan seli olmuş, Kocaeli Stadı’na akıyor.

Kocaeli Stadı’nın kapasitesi 33 bin kişi. Kuzey tarafında taraftara kapalı kale arkası dışında her yer üst üste insanlarla dolmuş. En arkada kalanlar olduğu yerde zıplayarak sahayı görmek istiyor. Golleri atan Yakup’un, Gökdeniz’in üzerine gökdeleni andıran o tribünlerin üzerinden atlayıp, sevinç yumağı olmuş futbolcularla bir bütün olmak istiyor.

Sahada takım inanmış, tribünler inanılmaz bir orkestra haline gelmiş.

Evet, Spor Toto 3.Lig’de 6 puan farkla lider durumdayız. Ama yılların acısını çıkartırcasına bütünleşmiş, inanmış şekilde bu yola çıkmışız.

Bu birlikteliği, bu bütünlüğü kimsenin bozmasına izin vermemeliyiz.

Maç sonrası yaşanan küçük bir tartışma ortaya çıktı.

Kocaelisporlu taraftarların tribünde ilk kez bu maçta açtığı pankart sorun olmuş. Kocaelispor’un bu sezon sloganı “Yolun sonu şampiyonluk”. Maraton Tribünü yola çıkmış sarı, kolej otobüsü çizmiş. Takımdaki birliği, beraberliği simgeliyor. Şoför koltuğunda Kocaelispor Başkanı Hüseyin Üzülmez, yanında Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Tahir Büyükakın var. Arkada futbolcular ve teknik heyet...

Maç sonu Başkan Büyükakın sahaya inmiş, Kocaelispor Başkanı Hüseyin Üzülmez kendisini onure ediyor; teknik heyet ve futbolcuların ortasında haykırıyor “Bu sevincin mimarı Başkanımız Tahir Büyükakın’dır” diyor.

Birileri bu iki şeyden rahatsız olmuş. Sevinci, birlikteliği gölgelemek istiyor.

Lütfen buna izin vermeyin. Elbette Kocaelispor taraftarı herşeyi en iyi şekilde analiz ediyor. Seçim bitti, bana ne demeden Başkan Büyükakın transfer yasağının yıllar sonra açılmasını sağlamış, her türlü desteği sunmuş. Büyükakın yalnızca bugün değil, geçmişte de birçok büyük sorunun çözülmesinde aracı olmuş, destek sağlamış.

Taraftar kime teşekkür edecek, bu takımın kaptanı olarak kimi gösterecekti?

Yıllar sonra şehrin yöneticisi ile takım arasında buzlar erimiş, tam bir bütünleşme sağlanmışsa hepimiz bundan mutluluk duymalıyız.

Kocaelispor’u iş bitince değil, en başında bütün riskleri alarak sahiplenen Tahir Büyükakın’a hepimizin destek vermesi gerekir.

Kocaelispor, birçok kişiyi ülke çapında tanınan siyasetçi, sporcu, teknik adam yaptı. Seçim kazandırdı.

Şimdi karşımızda samimiyetle takıma sahip çıkan, başında kimin olduğunu önemsemeden her defasında destek sağlayan bir belediye başkanı var.

Seçim kazanan, isim yapanlar kenarda bu takım tökezlesin diye bekliyor. Bu otobüs yoldan çıksın istiyor. Kocaelispor’u sevenlerin buna izin vermemesi gerekir.