02 Ağustos 2021 Pazartesi 04:48:42

Önümüzdeki bir-iki hafta gerçekten önemli

Paylaş

 

DOSTLARIMIZDAN çok onları görüyoruz.

Kim onlar?

Profesörler Mehmet Ceylan, Ateş Kara, Alpay Azap…

Bu değerli insanların isimlerini bir çırpıda sayabiliyoruz.

Covid-19 insanlığa buluşmana önce, “Türlk halkı gün gelecek bir çırpıda bilim insanlarının isimlerini sayabilecek” deseler herhalde inanmazdık.

Ama Covid-19 insanlıkla buluştu ve bir şeyi fark ettik:

Bizi kurtaracak olan bilim!

O yüzden gözümüz kulağımız, bu değerli bilim insanlarında…

***

Peki, bizler bu değerli bilim insanlarını izlerken neyi söylemelerini bekliyorduk onlardan?

Elbette ki ümitli cümleler kurmalarını…

Kısa sürede virüsten kurtulacağımızı…

İzolasyon uygulamalarının az zaman sonra gevşetileceği…

Vesaire…

Çünkü hepimiz işimize gitmek istiyorduk; iş çıkışı arkadaşlarımızla bir kafeteryada çay içmek, çocuğumuzla parklarda eğlenmek istiyorduk.

Kısaca, evde kalmak istemiyorduk.

***

Ve fakat ne yazık ki, bizler ümitli cümleler beklerken bu bilim insanları “Aman evden çıkmayın” diyorlardı, “Daha virüs zirve yapmadı” diyorlardı, “Bu gördüklerimiz daha hiçbir şey” diyorlardı.

Bizse onları dinleyip moralimizi bozuyorduk.

Ve fakat, son bir iki günde bilim insanlarının kurdukları cümlelerin daha “ümitli” olduğunu herkes gördü.

Çünkü vaka ve ölüm sayılarına baktılar.

Uzun süren düz eğrinin ardından her iki durumda da düşüşün olduğunu gördüler.

Ve bu yüzden diyorlar ki:

“Bayram sonrası kısıtlamalar kalkabilir.”

Ama bir şartları var…

“Böyle giderse…”

“Düşüş, bir süreklilik halini alırsa…”

***

Biliyorum;

Herkes şu ifadeden bıktı:

“Önümüzdeki bir-iki hafta çok önemli.”

Fakat şunu ifade etmeliyim ki:

“Bu bir-iki hafta gerçekten çok önemli.”

Neden mi?

Çünkü bundan önceki bir-iki hafta uyarılarının temelinde “vaka sayısının artmaması” vardı, yukarı doğru giden çizginin “dikleşmemesi” hedefleniyordu. 

Şimdiyle öyle değil.

Şimdi, bu uyarıların temelinde, vaka oranlarının azalması var.

Azalma demek, evlerden yavaş yavaş çıkmamız demek.

Azalma demek, tedbirlerimizi alarak kafeteryalara – kuaförlere gidebilmemiz demek.

Azalma demek, özgürlük demek.

***

Şimdi bilim insanları, vaka artış hızının düşmesi için bu uyarıları yapıyor.

Uyarsak, baharı gerçekten yaşarız.

Bayram, gerçekten bayram olur.

***

Ve önemli bir not…

Türkiye için birkaç defa “kırmızı alarm” açıklaması yapan, yani, Türkiye’de Covid-19 yayılımının yüksek artış gösterdiğini açıklayan Dünya Sağlık Örgütü, son açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda Türkiye’de vaka sayısının 100 bine yaklaştığını görüyoruz ve geçen hafta içerisinde vaka artış oranı da yaklaşık yüzde 47 oldu. Yani, belli bir düzeyde artışların halen sürdüğünü görüyoruz. Ancak Türkiye'de çok erken aşamalarda uygulanmaya başlanan önlemler sayesinde genel eğilimde vaka sayıları azalmaya ya da dengeye oturmaya başladı. Genel olarak, Türkiye konusunda vaka sayılarının dengeye oturmasıyla birlikte temkinli bir iyimserlik içerisindeyiz.”

***

Sözün özü… Bilim insanları ilk defa ümitvar konuşuyor; Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye için “temkinli iyimserlik” ifadesi kullanıyor.

Dişimizi sıkarsak, özgürlük bizi bekler…

Ve gerçekten;

Önümüzdeki bir-iki hafta gerçekten önemli…

 

 

Şehir Tiyatrolarının

sunduğu moral ve umut

 

İHTİYACIMIZ olan biraz moral, biraz umut, diyorduk ki, Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tiyatroyu evlerimize kadar getirerek bizleri morali ve umudu verdi.

Herhalde dünyada örneği çok azdı;

Ve fakat şunu biliyorum:

Bu zor günleri atlattığımızda, Şehir Tiyatrolarının oyunlarını sosyal medya yoluyla halka ulaştırması hep belleğimizde kalacak…

Genel Sanat Yönetmeni Aydın Sigalı ve ekibini kutlarım.

***

Bu süreçte Şehir Tiyatrolarının yaptığı muazzam çalışmayı kaleme alacaktım ki, tiyatrocu İsa Karslı zaten harikulade yazmış.

Gelin, bu süreci ondan dinleyin:

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Doç.Dr. Tahir Büyükakın’ın “Mutlu Şehir Kocaeli” sloganıyla başlattığı kültür sanat atılımı, salgın döneminde Kocaeli Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Aydın Sigalı ile sadece Kocaeli’ye değil, “Perdelerimizi kapatmıyoruz” sloganıyla kültür sanat etkinlikleri canlı olarak yayınlanarak ülkemizdeki tüm sanatseverlere ulaşmaya devam ediyor.

“Perdelerimizi kapatmıyoruz” sloganıyla salgın döneminde duran hayata renk getirmek için Kocaeli Şehir Tiyatroları repertuarındaki oyunları canlı oynayarak sanatseverlerin evine konuk olmaya devam ediyor.

İlk canlı oyununu 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde Yunus Emre Bozdoğan’ın yönettiği, William Shakespeare’in “Macbeth” oyunu ile başlatan;

4 Nisan’da Gökhan Kocaoğlu’un yönettiği, Jules Verne’in yazdığı “80 Günde Devr-i Alem”; 5 Nisan da Özer Tunca’nın yazıp yönettiği “Otobüs Durağında Üç Bencil”; 11 Nisan’da Taner Tunçay’ın yönettiği Todd Mueller- Hank Boland’ın yazdığı “Günün Çorbası”; 15 Nisan’da Aytek Mete Elgün’ün yazıp yönettiği çocuk oyunu “Minik Bulut Minnak”; 18 Nisan’da Aydın Sigalı’ın Yönettiği ve John Steinbeck yazdığı “Fareler ve İnsanlar”; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için hazırlanan canlı yayın programı ile son buldu.

Bu süreçte sanatsal ekinliklerin yanı sıra Şehir Tiyatrolarının tüm personelinin katılımıyla, sağlık çalışanlarına destek olmak amacı ile organize olarak 14 adet ‘Aerosol Entübe Koruma Kutusu’ alıp ilimizdeki hastanelere ulaştırılması sağlandı.

Yöneticiyi öne çıkaran faktör, laf değil icraattır. “Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz”. Beşinci ayında altıncı prömiyerini yaparak salgın döneminde de Kocaeli Şehir Tiyatrolarının aktif rol almasını sağlayan, sanayi kentinden, sanat kentine çeviren, Genel Sanat Yönetmeni Aydın Sigalı ve ekibidir.

 

 

Aklın yolu bir

 

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Lütfü Türkkan madde madde anlatmış:

- Korona tedbirleri başladığından beri 65 yaş üstündeki büyüklerimizi eve hapsettık. 30 gündür bu insanlar evdeler ve çıkamıyorlar.

- Tamam bizler sokağa çıkmayalım ama onlar belli saatler içinde belki de yanlarında 1. derece refakatçi veya bakıcısıyla çıkıp yürümek zorundalar.

- Örneğin Macaristan, hafta içi günlerde saat 11’e kadar 65 yaş üstünün çıkması ve sağlık için yürümesine izin veriyor.

- Fizyoterapistler, kemiklerın ve kasların kötü etkilendiğini ve yürüme egzersizlerinin şart olduğunu söylüyorlar.

- Psikologlar, özellikle demans ve alzheimer olanlar için yürüyüşün şart olduğunu, çünkü hep oturtulursa bir süre sonra yürümeyi ve konuşmayı unuttuklarını ifade ediyorlar. Ve nihayetinde artık hiç ilişki kuramıyorlar, kendilerini tamamen kapatıyorlar.

- Süreci en az hata ile yönetme gayreti içinde olduğunu defalarca ifade ettiğimiz Sağlık Bakanlığı yetkililerinin bir aydır evine kapattığımız yaşlılar için bir çözüm getirmesini bekliyoruz.

***

Türkkan’ın yazdıkları için “Katılmamak elde değil” diyordum ki, dün Hürriyet’te şu haber çıktı:

“65 yaş üstüne, sokağa çıkma yasağının uygulandığı hafta sonları 3 saatliğine ‘izin’ çıkabilir. 65 yaş üstü, maske ve mesafe kuralına uyup yürüyüş yapabilecek.”

Aklın yolu bir.

 

 

Mutlu herhalde mutlu olmuştur

 

DERİNCE Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan Doktor Ayhan Mutlu, günlerdir yazıp çiziyordu. Geçen hafta attığı tvit şu şekildeydi:

“Bir gün için tersini yapalım. Cumartesi günü 65 yaş ve üstü vatandaşlara sokağa çıkmak serbest olsun, diğerlerine zaten yasak var. Haftalar sonra bir gün için de olsa imtiyazlı olmak, gün yüzü görmek, dertleşme, hasret gidermek, onların hakkı.”

Hürriyet’te çıkan haber şöyleydi:

“65 yaş üstüne, sokağa çıkma yasağının uygulandığı hafta sonları 3 saatliğine ‘izin’ çıkabilir. 65 yaş üstü, maske ve mesafe kuralına uyup yürüyüş yapabilecek.”

Mutlu herhalde mutlu olmuştur.