02 Ağustos 2021 Pazartesi 05:37:15

Mustafa Kemal’le birlikte o gemideyim

Paylaş

BEN de Mustafa Kemal Atatürk’le birlikte o gemideyim; bağımsızlığa, özgürlüğe, varoluşa, milli egemenliğe giden o gemi… Ve biliyorum ki bu yolculuk sürekli, hiç bitmeyecek bir yolculuk… Her an şartların değiştiği, şartlarla beraber hedeflerin yenilendiği ve ajandaların tekrar tekrar açılıp güzergâhın yeniden belirlendiği bir gemi…

Samsun’a doğru yola çıkış ve Samsun’a varış… Ben o gemideyken biliyorum ki, her varış yeni başlangıçların aslında ilk günü… Böylelikle, varış aslında hiçbir zaman varış değil. Her varış, bir başlangıç.

Yaşamı çeşitli durakların olduğu bir yolculuk olarak görürsek, “Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim” diyen Mustafa Kemal Atatürk’ü daha iyi anlarız.

Çünkü durum, “koşullar toplamı”dır ve insan ve inanç, koşulları değiştirecek güçtedir. Bu hem birey için geçerlidir hem de topluluklar için…

Bunun için yola çıkmak yeterlidir.

Mustafa Kemal Atatürk, yola çıkmayı beceren dehalardandır.

Ve her varışta, şartları yeni bir yolculuğa uygun hale getiren liderdir.

***

Ben de o gemideyim, evet; gemi karaya ulaşmadan o gemide olanlara “çılgın”, “maceracı” diyenlerin sayısının çoğunlukta olduğunu bile bile…

Bakınız dünkü durum nasılmış?

Osmanlı savaşı kaybetmiş…  

Koşulları çok ağır antlaşmalar imzalanmış…

Millet yoksul…

Devleti yönetenler yurtdışına kaçmışlar…

Kalanlar da işgalcilerle işbirliği yapıyorlar…

Ordunun elinden silahları ve cephaneleri alınmış…

Ulus başsız…

Yurt paramparça…

İşte durum bu iken Mustafa Kemal Atatürk, kendisini “maceracı” olarak görenlere inat, “kurtuluş” diyor, “bağımsızlık” diyor; “Ya istiklal ya ölüm” diyor.

Şunu anlıyorum; insanlar ve topluluklar, en zor şartları dahi inanç ve kararlılıkla umuda çevirebilirler.

***

Şöyle der Nutuk’ta, Büyük Deha:

“Efendiler bu durum karşısında bir tek karar vardı. O da hâkimiyet-i milliyeye (millet egemenliğine) dayanan bilakaydüşart müstakil (tam bağımsız) yeni bir Türk devleti kurmak. İşte daha İstanbul’dan çıkmadan önce düşündüğümüz ve Samsun’da Anadolu topraklarına ayak basar basmaz uygulamaya başladığımız karar bu karar olmuştur.”

Şunu anlarım Mustafa Kemal Atatürk’ten:

Asıl büyük hedefler, en zor zamanlarda koyulur. Çetin yolları aşma umudu insanı kuvvetlendirir.

***

Ben de Mustafa Kemal Atatürk’le birlikte o gemideyim; o gemi umudun gemisi… Ve umut hem insana gerek hem de topluluklara… Umut, Türkiye’ye gerek!

Saltanata karşı milli egemenliği, emperyalizme karşı bağımsızlığı elde etmek için yola çıkmış Büyük Deha’yı hem somut gerçekliklerle algılayıp hem de duyumsarsak, koyduğumuz hedeflere daha hızlı yol alırız. En umutsuz olduğumuz zamanlarda bile, “Umut aslında var!” deyip yola koyuluruz.

Çünkü önemli olan yola çıkmaktır.

Biliriz;

Yol hiç bitmez.

Biliriz;

Her varış yeni bir başlangıçtır.

Ben de Mustafa Kemal Atatürk’le birlikte o gemideyim; bağımsızlığa, özgürlüğe, varoluşa, milli egemenliğe giden o gemi…

Yalnızca ülkem için değil, kendi benliğim için de…

O gemide öğreniyorum çünkü umudu…

Ve umut, yola çıkmayı elzem kıldırıyor.

 

 

Tramvay, metro ve Yürüyüş Yolu

2015… Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, yeni kitabım “Tek Tanığım Gökyüzü” çıktıktan sonra değerli ağabeyim Ömer Polat aracılığıyla beni Yuvacık’taki evine davet etmiş ve fırsat bu fırsat, Karaosmanoğlu ile bir de söyleşi gerçekleştirmişim…

10-12 soru arasında üçü hala belleğimde…

Bir: Tramvay…

İki: Metro…

Üç Yürüyüş Yolu…

Karaosmanoğlu, bu sorular arasında yalnızca tramvaya “olumlu” yanıt vermişti. 

***

Bu üç projenin bu kent için önemi büyüktü.

Çünkü;

Uzun yıllardan beri konuşulurdu.

Birçok seçimde siyasilerin vaatleri arasında yer alırdı.

Nitekim, Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri olması ve tramvay projesinin peşine ısrarla düşmesinin ardından bu proje nihayete erdi.

Tramvay, bu kent için “devrim”dir.

Çünkü;

Bir: Ulaşım sorununu belirli ölçüde azaltmıştır.

İki: Geçtiği yerleri estetik açısından güzelleştirmiştir.

Üç: Doğal bir kentsel dönüşümü sağlamıştır.

Yani, yalnızca bir “toplu ulaşım aracı” olmakla kalmamıştır.

***

Metro… Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönem, ülke ekonomisinin sıkıntı yaşadığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belediyelere “Yeni kaynaklar bulun” dediği bir döneme denk gelir.

Ve böyle bir dönemde; Büyükşehir Belediyesinin ajandasında, yolları ve köprüleriyle beraber 5 milyarlık bir metro projesi vardı. Çalışmalara başlanmış olan proje ile ilgili “Büyükşehir metronun çukurundan çıkamaz” ifadeleri dahi kullanılıyordu. Çünkü metroya verilecek bu paranın ardından Büyükşehirin bir delikli kuruşu dahi kalmazdı.

Ve fakat… Büyükakın’ın Genel Sekreter Balamir Gündoğdu ile birlikte Ankara’da mekik dokuması, görüşme üzerine görüşme yapması, bu projenin Ulaştırma Bakanlığına devrini sağladı.

Balamir Gündoğdu bir sohbetimizde, Bu 5 milyar ile Büyükşehir Belediyesi metroya 5 milyar ödemekten kurtulurken, şimdi elindeki 5 milyarı başka projelere kaydıracak. Yani, kente 10 milyarlık katkı demek” demişti.

Ne kadar da haklı!

Hülasa… Yıllardır konuştuğumuz, siyasilerin masasında olan metro projesi de hızlıca ilerliyor. 2023’te bineceğiz.

***

Ve son olarak;

Yürüyüş Yolu…

Ulaşımda çağdaş metotlara kavuşan Kocaeli’nin merkezi konumunda olan Yürüyüş Yolu’nun kente yakışır bir hale getirilmesi, elzem bir durum halini almıştı.

Ve, bu proje için çalışmalar çok hızlı sürdüğüne son bir haftada şahit olduk…

Neler oldu?

Mimarlık şirketi projeyi Büyükakın’a anlattı.

Büyükakın, projeyi kentin çeşitli unsurlarının görmesi için çalışma başlattı. Ve, Furkan Çalışkan’a yaptığı son açıklamada iki nokta çok önemli…

Bir: “Yürüyüş Yolumuzun şöyle bir handikabı var. Trafikten yürüyüş yoluna, yürüyüş yolundan tekrar trafik yoluna bir geçiş var. Yani araçların arasında yürüyorsunuz. Aslında emisyon açısından da güvenlik açısından da çok doğru değil.”

İki: “Yürüyüş Yolu’nun Anıtpark’a kadar yenilenmesi, ışıklandırılması ve kuzey tarafındaki Hürriyet Caddesi’nin yayalaştırılmasını da çalıştık. Yani Cumhuriyet Caddesi’nden trafik akacak, Hürriyet Caddesi’nden akmayacak.”

***

Çok önemli…

Evet, Yürüyüş Yolu’nda hem kesintisiz yürüyeceğiz hem de Hürriyet Caddesi trafiğe kapatılacak…

Devrimsel bir adım…

Ve bu, Kocaeli’nin en önemli bölgesinde, son çeyrek asırda atılmış en önemli adım olacak… Tramvaylı İzmit’i başka bir şehircilik boyutuna taşıyacağı çok açık…

Projeyi görmeyi merakla bekliyorum.

***

Özetlersem;

Uzun yıllardır üç projeyi çok konuşuyorduk…

Tramvay, metro ve Yürüyüş Yolu…

Biri tamamlandı, diğerinde çalışmalar sürüyor, sonuncusunun da projesi hazır.

Birkaç yıl sonra, her siyasetçinin vaatleri arasında olan bu üç projenin de tamamlanmış olduğunu göreceğiz.