06 Mayıs 2021 Perşembe 04:09:43

Korunan Karamürsel ve bir başarı öyküsü

Paylaş

AVRUPA’da kimi belediye başkan adaylarının vaatleri arasında “kentin korunması” vardır.

Türkiye’de ise “koruma” fiili bir “eylemsizlik” gibi gelir kimilerine…

Bir başkan adayı, “kenti koruyacağım” dese, kuşkusuz ki gülüp geçenler olur…

Oysaki Kocaeli gibi nüfus yoğunluğunun sürekli arttığı kentlerde, kentin korunması işin en zor kısımlarından biridir.

Çünkü nüfus demek, talep demektir; nüfus demek, yeni yollar, yeni binalar, yeni yaşam alanları demektir. Ve dahası, nüfus demek, demografik yapının bozulması demektir.

Sorayım:

Durum bu iken, trafiğinizi akışkan, denizinizi temiz, kültürel ve tarihi varlıklarınızı bozulmamış halde nasıl tutacaksınız?

Kentler salt topraklardan oluşmaz; kentler, bir kültürel birlikteliği ifade eder. Nüfusla beraber o birliktelik bozulursa, sizin çok önemsediğiniz birikimler, tarihi varlıklar, kent mobilyaları, o kültürel birlikteliği içselleştirmeyenler için bir “hiç”tir.

***

Mühendislik eğitimimde bir öğretim üyesi şöyle demişti:

“Her çevre yolu kendi çevresini oluşturur.”

Merak etmişti ve hoca devam etmişti:

“O çevre yoluna benzinlik yapılır. Benzinliğin içine market yapılır… İlerisine bir dinlenme tesisi… İmar değişir bina… Sonra site… Sonra bir bakarsınız, o çevre yolu çevre yolu olmaktan çıkar ve yeni bir çevre yolu ihtiyacı ortaya çıkar.”

Gerçekten de öyledir;

Bazen trafiği rahatlatmak için yapılan yollar, kente, yeni trafik yükü ekler…

Çünkü yol, yaşam demektir.

Yaşam, yaşamı çeker.

***

“Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım’ın organize ettiği çalışma ile genç bir ekip bir araya geldi ve UV-C ışınlarını kullanarak birbirinden farklı cihazlar geliştirdi. Hunter Girişimcilik adı verilen bu oluşumun ürettiği HNT 1921 Tünel, içinden geçen ürünleri 360 derece UV-C ışınlarına maruz bırakarak dezenfekte ediyor. HNT 1935 Kule adı verilen cihaz ise havada asılı duran virüs ve bakterileri yok etme özelliğine sahip.”

Özeti bu olan çalışma için Karamürsel’in yolunu tutup Belediye Başkanı İsmail Yıldırım’la birlikte sahilden belediyeye doğru yürürken, tertemiz yollardan, dükkânların tavanlarında çiçeklerin açtığı kaldırımlardan, birbirlerine selam veren insanların arasından, bir tatil kasabasının samimiyetinin yansıdığı sokaklardan geçerken, Başkan Yıldırım’ın çok önemli bir işi başardığını ve bu önemli işin de “Karamürsel’i korumak” olduğunu düşündüm.

Çünkü Karamürsel dününe sarılarak, dününden kopmayarak gelişmiş…

Ve Karamürsel’i güzel kılan da o “öz” olmuş… Birçok ilçede göremediğimiz o “öz”…

***

Dün değerli ağabeyim Adem Turgut ve sevgili dostum İlker Akşit de Karamürsel’e gidişimizin sebebi olan “virüsü yok eden cihaz” meselesinden çok Karamürsel’in güzelliklerinden bahsetmiş…

Ve ne yazık ki ben de ana konuya giremeden “kentin korunması” ile sütunlarımı doldurmaya yaklaştım.

Bu sebeple şunu sormak mümkün:

“Yahu biz Karamürsel’e niçin gittik?”

O “niçin”e geleyim.

***

Yaşadığımız bu zor günlerin bize öğrettiği bir şey var:

“Üretmek zorundayız.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Sorun küresel mücadele ulusal” diyor ya… Bizler çağın bize sunduğu sorunlarla (savaş, salgın, ekonomik adaletsizlik, vesaire…) mücadele etmek için üretmek zorundayız.

Yeni çağ, ülkeleri ikiye ayırıyor:

Üretenler ve üretmeyenler…

Örneğin dünyanın dört bir yanında bir Türklerin ürettiği solunum cihazları var… Ülke olarak o cihazlardan para kazanıyoruz.

Savunma sistemimizin en önemli unsurları olan İHA ve SİHA’ları biz Türkler üretiyoruz. Askeri sistemimizde emperyalist ülkelere bağımlılığımız azalıyor.

Misal Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tıbbi ve aromatik bitkiler projesi ile bir tarım devrimine imza atıyor… İleride bu bitkilerden ilaç dahi üretilecek…

Yani, kamunun yeni nesil yöneticilik anlayışında üretim var.

Ve Karamürsel’de üretimin en nitelikli şekillerinden birini gördük biz…

Ve ete kemiğe bürünmüş bir üretim bu… Şimdiden satışları yapılmış, Avrupa ve Ortadoğu ile görüşmelerin altyapısı hazırlanmış…

Ve asıl güzel yanı şu:

Virüsü yok eden cihazları, Karamürsel Belediyesinin organizasyonu ile genç girişimciler hayata geçiriyor. Örneğin, cihazların yazılımını 15 yaşında, Karamürselli bir genç yapıyor.

***

Bilim insanları uyarıyor:

Bu salgın bitse de yenisi gelecek…

İşte bu yüzden, “Hunter” adlı markanın cihazlarına hep ihtiyaç olacak…

Marketten ürünlerinizi alacaksınız; poşetler bir kabinin içinden geçecek ve o cihazın yaydığı ışınlar ile aldığınız ürünler virüsten temizlenecek…

Alışveriş merkezinde bir mağazadasınız; kıyafetleri denediniz, bazılarını aldınız, bazılarını almadınız. Almadığınız kıyafetler bir kabine girecek ve virüsten temizlenecek…

Maske üretiliyor; fakat maskeyi üretenlerin virüs taşıyıp taşımadıkları bilinmiyor… İşte üretilen maskeler bir kabinden geçecek ve eğer virüs varsa temizlenecek…

İşte bunun gibi cihazlar…

Yeni çağın elzem cihazları…

***

Ve bir başka güzel yanı;

İnanç…

Çünkü yapılan bu iş, başka firmalara da, Türkiye’nin başka gençlerine de “inanç” yükleyecek…

Üretmek isteyenlere motivasyon yükleyecek…

Belki de en güzel yanı bu…

***

Sonuç olarak;

Karamürsel çok güzel…

Karamürsel korunmuş, özünden kopmamış bir kent…

Ve bu proje de, bu güzel ilçenin ortak aklının en önemli ürünlerinden biri…

Düşünenlerin, hayata geçirenlerin emeklerine sağlık…