24 Ocak 2021 18:52:30

Dönülmez akşamın ufkundayım

Paylaş

Yıllardır yazıp söyleriz ve söylemeye de devam edeceğiz. “Futbolumuz yanlış yönetiliyor ve yönlendiriliyor” bu iddaalarımızın ne kadar gerçekci olduğu son 3-4 yıldır futbolumuzun içine düştüğü çıkılmaz durum görülünce anlaşılmıştır sanırım. Üretmediği ekonomiyi ,devlet desteği, banka kredileri, bir takım hüllelerle hunharca harcayan, sonra da bir kongre ile tüm yükümlülüklerden kurtulan bu yapı kendi ürettiği sahte kahramanların bıraktığı enkazı nasıl kaldıracak ? Yapıdan bahsederken, sadece ülkemizdekinden bahsetmiyorum bunun içine UEFA ve FİFA da dahildir.

Herşeyin paraya tahvil edildiği, değerinin çok üstünde alışverişlerin yapıldığı,kendi çapındaki küçük bir azınlığın Dünya ölçüsünde çok büyük kazançlar elde ettiği bir alan haline getirilen futbol dünyası pandemi sonrası şaşkınlık içinde. Üretmeyen, gözü sürekli başkasının ürettiğini fahiş fiyatlarla satın almakta olan adeta “Zenginler kulübü” haline getirilen ünlü ünlü kulüplerin hali içler acısı. Bizler oluşturulan “Bu ekonomik boyut sanaldır,gerçekci değildir”dedikçe karşımıza şampiyonluklarla, kupalarla çıkanlar şimdi ne yapacaklar bakalım. Çareyi sadece oyuncu transferinde gören o “Burnundan kıl aldırmayan” bu yapının beslediği ünlü ünlü hocalar ne gibi çareler bulacaklar?

Kulübünün Başkanının battık feryatlarına rağmen hala “Şampiyonluk için 8 oyuncuya ihtiyaç var” diyen taraftarın sevgilisi, büyük hoca?  Sergen Yalçın söylediklerimizin ve/veya söyleyeceklerimizin son örneğidir. Şimdi ona sormak lazım 8 iyi oyuncu aldıktan sonra sana ne ihtiyaç var? Olmayan paraları harcayarak borçlanan ve kulüp ekonomisini yerle bir eden o anlı şanlı kulüp Başkanları kulüplerini bu çıkmazdan nasıl çıkaracaklar? Takımının aldığı şampiyonluklarla etrafa hava atmak ve kendini tatmin etmek, toplumda taraftarlık gömleği ile yer edinmek isteyen “Vur kır parçala,bu maçı kazan” diye çığlıklar atan sözde futbolsever aslında skorsever holigan kılıklı kalabalıklar kulüplerinin, paraya pula bakmazsızın bol transfer yapmasını istiyorlar.

Bu güruh için “üretmek, kendi evlatlarına imkan sağlamak, onları eğitmek vb” ülke çıkarına şeyler asla önemli değildir. Bunlar tuttukarı takımın şampiyonluğuyla kendilerinin de sınıf atlayacağına inanmış problemli ruh halindeki insanlardır ve maalesef bunlar öye kalabaklıklar ki reyting peşindeki her türlü basın, oy peşindeki tüm siyaset kurumları ve tabii alkışlanmak isteyen kulüp Başkanları bu topluluğu memnun edecek güzellemeler yaparlar. Bunun en yakın örneğini Kocaelispor'da görüyoruz. Transferin açıldığı geçen yıldan itibaren çok kısıtlı imkanlarla ellerinden gelenin “en iyisini” yaparak Kocaelispor'a final oynatmış, bu yılki şampiyonluğunda çok önemli katkılar yapmış kendi evlatlarımızı bir bir gönderiyoruz. Sefa Sirmen döneminde olduğu gibi tamamen Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bir takım olduk. Sayın Tahir Büyükakın'ın da söylediği ancak bu anlamda atılan hiçbir adımı görmediğimiz “Kendine yeter bir kulüp olma” maalesef yine hayallerde kalacak gibi görünüyor.

Her transfer döneminde olduğu gibi, bu yıl da yine yukarıda bahsettiğim taraftar kılıklı kalabalığı emnun etmek için transfer edilecek bir sürü oyuncu isimleri geçiyor. Maalesef Tahir Büyükakın'da rakam belirtmiş. Şimdi menejerlerin ağzı sulantanmış bir şekide kulübün etrafına döndüklerini göreceğiz. Acemilik kokan, eski eleştirdiğiz halleri anlatan bir durum. Maalesef. Sayın BŞB Başkanımıza tavsiyemdir. Hani o güzellemeler yapılan kalabalık var ya; Kocaelispor tarihinin en büyük başarıları onun döneminde yaşanmasına ve o guruptan bir çok kişiyi iş/güç sahibi yapmasına rağmen sayın Sefa Sirmen'e “Sefa'yı alana Hikmet bedava” diye tezahürat yapmış. Aynı şekilde bence 100 milyon TL den fazla Kocaelispor'a para aktarmış olan sizden önceki Başkanımıza ağır küfürler etmiş. Kocaelispor'u amatörden alıp 3. Lige çıkarmış hemde bunu kendi çocuklarımızla, imkansızlıklarla, ailesinin rızıklarını harcayarak yapmış Bahri Yavuz'u da istifaya davet etmiştir.

Kısaca bu kalabalıkların şakşaklarına fazla itibar etmemek lazım. Sizin bu ilin futboluna yapacağınız en büyük iyilik ; İlimizde yaşayan 6 ile 19yaş arası gençlerimizin ilimizdeki kulüplere, Kocaelispor'a faydalı olacak şekilde yetiştirilmesini sağlayacak dolayısıyla Türkiye futboluna “Elit futbolcu” kazandıracak projelere destek olmaktır. Para vererek elde edilen başarıların ilerleyen zamanda Kocaelispor'u yok etme noktasına getirdiğini unutmayalım. Biliyorum bu yazdıkların çok kişiyi rahatsız edecek ve hatta kızdıracak. Ama ben “testi kırılmadan” doğruları söyleyen bir dostum. Son Türkye Kupası kazanıldığında yani 2002 yılında TV41 ekranında “Kocaelispor doğru yönetilmiyor, bu kupalar bir gün teneke hükmünde olacak” benzetmesini yaparken de o zamanın insanları çok kızmıştı. 8 yıl sonra kulüp kapanma noktasına geldi. Kupalara haciz kondu. Tarih; ders alındığında geleceğinizi doğru kurmanıza yardımcı olur.