05 Mart 2021 Cuma 09:24:53

Hem yenildik, hem ezildik

Paylaş

Beni , yazılarımı takip edenler iyi bilir, yıllardır hep aynı şeyleri söyler dururum “Önce Kocaelili gençlerin Kocaelispor'da çoğunluk olması şarttır” Bunu, alınan skordan bağımsız olarak söylüyorum.  Bu skor futbol içerisinde olabilecek ve kırk yılda bir yaşanabilecek bir skor.Önemli olan bu durumdan doğru sonuçlar çıkarmak ve gereken doğruları yapmak. Şampiyonluk nağralarıyla her yıl yepyeni bir takım kurmak doğru değildir, üstelik bu kadro sanıldığı kadar güçlü değilse bu ve benzeri sonuçlara hazırlıklı olmak lazım. Sarıyer maçının ilk yarısını hatırladığımızda buna benzer bir skorun o maçta da olabileceğini gördük. Bunun sebebi belli, yeni kurulmuş bir kadro, birbirini tanımıyan oyuncular ve bu oyuncular bizim “her yıl şampiyonluk” hedefimize uygun değil,  aidiyat duygusu oluşmamış bir gurup vb. eksiklikler böylesi sallanmaların olabileceğini düşündürüyordu zaten.

Sezona ; Selahattin hoca ile devam etmek yanlışı ile girildi. Kimin, hangi kriterlere göre alınmasını istediği oyuncular transfer edildi ki bunu Selahattin hocanın gidişine sebep gösterdiği söylenen “Benim istediğim oyuncular alınmadı, yönetim ile fikir ayrılıklarımız var” mealindeki serzeneşi ile anlaşılıyor. Kocaelispor'da futbol aklının olmadığını yine eski alışkanlıkların devam ettiğini, yönetici ve menajerler işbirliği ile kadro yapılanmasına gidildiğini gözlemliyoruz”aynı şeyleri yaparak farklı sonuç alınamayacağını” bir türlü öğrenemedik maalesef.  Şimdi karalar bağlamanın bir anlamı da yok. Şampiyonluktaki rakibimiz Manisa'ya yenildik sadece üç puan gitti. Skora takılmadan , yanlışlarımızı, eksiklerimizi tespit ederek durumumuzu yeniden düzenleyerek yola devam etmeliyiz. Bu skordan, bir yıkım çıkmamalı.

Hedef belli, bu uzun yolda daha çok tökezleyeceğiz, herşeye rağmen başarılı olmaya alışmalıyız. Şampiyonlukhemen toparlanmayı sever. Oyuncuları, hocayı ve yönetimi yererek, yerden yere vurarak durumu düzeltemeyiz. Aklı selim olarak durum değerlendirmesi yapmalıyız. Görüyorum ki bazı taraftarlarımız yönetimin kendi siyasal düşüncelerine uygun olmadığı yönünden hareketle alınan bu skordan yoğun bir eleştiri bombardumanı yapıyor. Bu Kocaelispor'a yapılacak en büyük kötülüktür. Siyaset, belediyeler, bakanlar ve devlet imkanlarıyla zaten sporun içindedir. Bun inkar edemeyiz. Bunu zaten bizler talep ediyoruz. En küçük sıkıntıda siyasete başvuruyoruz. Kocaelispor'da koyduğu şampiyonluk hedefinin de sponsoru her zamanki gibi Büyükşehir Belediyesi'dir. Ancak,biz Kocaelisporlular kendi siyasi düşüncemizi taraftarlığımıza taşımamalıyız.

 

Bu yazı yayınlandığında belki yeni hocamız belli olacak. İnşaallah bu defa ıskalanmaz, doğru karar alınır. Sosyal medyada bazı gazetecilerimiz, tarfatrlarımız, Hodri Meydan Taraftar Gurubu’nun hoca önermesi ile ilgili yazılar görüyorum, bunlar normal şeyler herkes gönlünden geçenin gerçekleşmesini ister. Ancakyönetimler, gönlünden geçeni değil, aklının, verilenin ve beklentilerinin sonucuna göre karar verir. Benim gönlüm daima İzmitli veya Kocaelisporlu teknik adamdan yanadır. Kendi içimizde böylesi isimler çok var. İsim vermek hoş değil ve vermemde. Kocaelisporlu eski Futbolcular Derneği Başkanı  olarak ben herkese eşit mesafedeyim. Hazır hoca boşluğu varken, teknik heyet oluşumunu yeni baştan değerlendirmeli modern bir yapılanmaya gitmeliyiz. Kocaelispor'un profesyonel kendi hocaları olmalı, kim gelirse gelsin onlar görevlerine devam etmeli, gelen hocaya en fazla iki yardımcı hakkı verilmeli, takım ve kulüple ilgili tüm bilgiler giden hocaların değil, Kocaelispor arşivlerinde kalmalı vb baştan başa bir yapılanmaya gidilmeli diye düşünüyorum. İnanın bunlar yapılırsa kişilerden bağımsız sistem sizi ulaşacağınız noktaya taşır. Haydi, hayırlısı diyelim. Bu düşme büyük bir kalkışa vesile olsun.