Başkanlara sorum var

Paylaş

Geçen yıl Gebze Belediyesi 43 aracı üç yıllık bir süreyle 67 Milyon 887 bin TL’ye kiralandığını açıklanmıştı. Bu kiralamaya birçok siyasetçi tepki göstermişti ve hala tepki çekmeye devam ediyor. Bir tepki de İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’ten geldi. Hürriyet, Gebze’deki billboardlara “İzmit’ 71 temizlik aracını 27 Milyon TL’ye kazandırdık. KİRALAMADIK, SATIN ALDIK” sözleriyle Gebze’ye çıkarma yaptı.

 

Bu çıkarmaya karşılık olarak AK Parti İzmit Belediye Meclisi Grupbaşkanvekili Mustafa Soydabaş, İzmit’e söz verilen hizmetlerin olduğu gibi yerinde durduğunu ama kişisel reklamlar için kaynakların oluk oluk harcandığını belirterek, “En son Belediye Başkanı yanlış bilgilerle Gebze’de kocaman panoları doldurdu. Gebze’de çöp kamyonu aldık diye reklam yapmanın İzmit’e ne faydası var?” diyerek Hürriyet’e tepki göstermişti.

 

Konuyla alakalı bilgi olarak söylemek istediğim Darıca Belediyesi 11 çöp aracını 2 Milyon 750 bin TL’ye satın aldı. İzmit Belediyesi 73 çöp aracını 27 Milyon TL’ye satın aldı. Gebze Belediyesi yıllığı 22 milyondan 43 aracı üç yıllığına personelsiz 2019 yılı Ekim ayında 67 Milyon 887 bin TL’ye kiraladı. Bazı yerel medya da bu gerçekleşen ihaleye “soygun gibi ihale” başlığı altında yer vermişti.

 

BİRKAÇ SORUM OLACAK

Gebze Belediyesi’ne sormak istediğim şey bu kadar masraf yapmaya gerek var mıydı? Soydabaş’ın bu kadar tepki vermesine gerek var mıydı? Bir ilçe belediyesi neden başka bir ilçeye gönderme yaparak reklam verdi? Amaç neydi?