24 Ocak 2021 08:49:52

Halkevi, bu valiyi tarihe yazacaktır!

Paylaş

 

 

Kent hafızası diye bir şey var.

Bir kentin geçmişinden bugününe ışık tutan mekanlar, binalar…

Örneğin İstanbul…

Ayasofya, Galata Kulesi, Kız Kulesi, saraylar, konaklar, görkemli camiler… Hanlar hamamlar… Ve daha niceleri.

Tüm bu kültür varlıkları sadece bu topraklarda yaşayan bizim değil, tüm insanlığın ortak değeri. Kültür mirası… Bu eserlere bakıp, bir kentin binlerce yıllık geçmişini hayranlıkla incelemeniz mümkündür…

Aslında bizim kentimiz de kadim şehirlerden biri. Tarihi geçmişi üç bin yıla uzanan, toprağı elle eşeleseniz paha biçilmez tarih hazineleri bulunan, pek çok medeniyete kucak açmış bir kentte yaşıyoruz.

Ama kent hafızası konusunda yıllarca hoyrat davrandık. Tarih hazinelerimize yeterince sahip çıkmadık. Aklımız başımıza geldikten ve yerleşik bir kent bilinci oluştuktan sonra kalanları kurtarmaya çabalıyoruz.

Pek çok örnek vermek mümkün.

Saatçi Ali Efendi Konağı, Sırrıpaşa Konağı, Portakal Hafız Konağı, Papazın Konağı kurtarıldı.

Kapanca Sokaktaki evler kurtarıldı.

Portakal Hafız Mescidi, Yumurtacı Mescidi, İmaret Camii, Baç Urgancı Ahmet Çelebi Camii  kurtarıldı.

Ama ya Cumhuriyet dönemi?

Sadece Gazi Lisesi binasını kurtarabildik.

İstasyon Oteli’nin yıkılmasına hep birlikte göz yumduk.

Geriye ne kalmıştı?

Halkevi Binası…

Kentin en güzel yerinde, kent hafızasını en iyi temsil eden bu zarif yapı, 1941 yılından bu yana İzmit’in kültür ve sanat yaşamında çok önemli bir yer tuttu. Yıllara direnirken, bakımsızlık yüzünden artık çürümeye, her tarafı dökülmeye başlamıştı.

Bugüne kadar el süren olmadı. CHP’yi temsil ediyor diye, kimse dokunmadı, korkudan dokunamadı.

Biz İzmit’iz isimli internet grubunun kurucusu Hüseyin Erol, geçen yaz aylarında Halkevi’nin kurtarılması için siyah kurdele eylemi başlatmıştı.

Önceki valimiz Sayın Hüseyin Aksoy, veda ederken en çok Halkevi restorasyonunu gerçekleştiremediği için üzgün olduğunu söylemişti. Yeni valimiz Sayın Seddar Yavuz ise Halkevi konusuna çok net biçimde daldı. Restorasyonu Kocaeli Valiliği’nin yapacağını açıkladı.

Doğrusu, bu açıklamaya kuşkuyla yaklaşmış, yine bir oyalama ve sürüncemede bırakma gibi görmüştüm.

Yanılmışım.

Vali Bey, sözlerinin arkasında durdu. Halkevi binası restorasyon için boşaltıldı, burada faaliyet gösteren Halk Eğitim Merkezi başka yere taşındı.

Halkevi binasının restore edilip, bu kentin kültür sanat ve eğitim yaşamına yeniden kazandırıldığını görmeyi hep çok istemişimdir. Sanırım benim gibi, binlerce hemşerim de çok istiyordu.

İşte bu hayal, nihayet gerçekleşiyor.

Vali Seddar Yavuz’u bu kararlı tutumundan dolayı tebrik ediyor, teşekkür ediyorum.

Bu kent, elbette diğer hizmetlerini de unutmayacaktır, ama en çok da Halkevi konusundaki katkısına minnettar kalacaktır.

Teşekkürler Sayın Valim…

Yorumlar
  • Aynur Tandoğan

    Yorumunuz Aslına uygun olarak yapılmaya başlanan restorasyon calışmalarına önayak olan başta sayın valimize ve emeği gecen Izmit sevdalılarına teşekkürlerimi sunuyorum...

  • kani işler

    hüseyin efendi yatır gibi kurdela çaput bağlayacağına söyleseydi gelecek dönemdeyerine aday olmayı düşlediği başkanına yapsaydı