05 Mart 2021 Cuma 10:01:20

Bu kez buruk bir 16 Ocak!

Paylaş

 

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin kurucu yönetim kurulunda yer aldım. Bugüne kadar tüm etkinliklerine katılmaya özen gösterdim. Özellikle de 16 Ocak’ın Basın Onur Günü olarak kutlanmasında benim de imzam olduğu için, bu günü çok önemsiyorum.

Evet, bir 16 Ocak daha geldi. Yarın, Kocaeli Basını’nın bayramı. Ama yarın, Kocaeli’deki yerel gazeteler ilk kez bir 16 Ocak Basın Onur Günü’nde yayınlanmıyor. Yarınki kutlamalar da sanal ortamda gerçekleştirilecek. Oysa, önceki yılarda pekçok farklı etkinlikte bir araya gelmiştik. Üstelik, bu 16 Ocak’ı göremeyenler, aramızdan ayrılanlar oldu.

Bu yıl, geçen yılki duygularımı yeniden yaşıyorum. Bakın geçen yıl ne demişim:

İlimizde gazetecilik yapanlar, yapmaya çalışanlar ve yaptığını zannedenler, yıllar önce tek yerel gazete olmasına tepki gösterir; çok sayıda ve iddialı gazetelerin olması gerektiğini, böylelikle okurun ve bu işten ekmek yiyenlerin seçeneğinin artacağını söyleyip dururlardı.

Nitekim öyle düşünenlerin dilediği oldu. Kocaeli şimdi çok sayıda yerel gazete, internet sitesi, televizyona falan kavuştu.

Peki, okuyucunun seçeneği arttı mı?

Peki, basın emekçilerinin seçeneği arttı mı, karnı doydu mu?

Maalesef hayır…

Yerel gazete tirajlarına bakılırsa, ortada ahım şahım büyük bir gazete görünmüyor.

Basın emekçilerinin seçeneğine gelince…

Seçenek arttı, ama basın emekçileri bir gün bile maaşını gününde alamadı, bazen hiç alamadı.

İstisnalar olabilir, ama genel anlamda Kocaeli’de güçlü bir yerel basın var gibi görünse de, ortada öne çıkan bir isimden söz etmek mümkün değildir.

Çok gazete olması, pek çok internet sitesinin kurulması, kendilerine “gazeteci” süsü veren kişi sayısını da arttırdı.

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin üye listesine bir bakın. Herkes gazeteci…

Aslında gazeteciliğin bir kriteri yok.

Hukuk Fakültesi mezunu olmayan, avukatlık, savcılık, hakimlik yapamaz.

Tıp Fakültesi mezunu olmayan, doktorluk yapamaz.

İktisat Fakültesi mezunu olmayan Mali Müşavirlik yapamaz.

Ama dileyen herkes, ilkokul mezunu olsa bile gazetecilik yapabilir.

Kendisini gazeteci olarak tanıtabilir, bu güzel mesleğin nimetlerinden yararlanabilir.

Eskiden bu kentteki gazeteci sayısı 20-30 kişiyi geçmiyordu ve bu kişilerin tümü sabah sekizden gece on ikiye kadar haber peşinde koşuşturuyordu.

Gazetecilerin ağırlığı, saygınlığı vardı.

Yarın 16 Ocak Kocaeli Basın Onur Günü’nü kutlayacağız.

16 Ocak, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti kurmadan önce ilk ve son basın toplantısını yaptığı tarihin yıldönümüdür. Atatürk, Cumhuriyeti kurmaya karar vermeden önce İzmit

Av Köşkü’nde 16 Ocak 1923’te düzenlediği iki günlük basın toplantısında, dönemin en namlı gazetecileriyle bir araya gelmiş, görüşlerini almıştır. Bu, Mustafa Kemal’in Türk gazetecilerine verdiği değer ve önemin de bir göstergesi olmuştur.

Bu nedenle biz Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti olarak 16 Ocak’ın Kocaeli Basın Onur Günü olarak kutlanmasına karar vermiştik.

16 Ocak 1991 tarihinde Şehir Restoran’da düzenlenen Basın Onur Günü gecesine merhum işadamı Sakıp Sabancı, eşi ve engelli kızıyla gelmişti.

16 Ocak 1991 gecesi, mesleğin ilk yıllarındaki bir muhabir olarak Devlet Bakanı Mehmet Yazar ve Kocaeli Valisi Adnan Darendeliler’in elinden iki büyük gazetecilik ödülünü almanın mutluluk ve gururunu da yaşamıştım. Ödül, öyle belediye kasasından da verilmiyordu. Kocaeli Gazeteciler Cemiyetinin kendi imkanlarından birer çeyrek altın vermişlerdi sadece. Bir de Sayın Vali, Sümerbank battaniyesi hediye etmişti.

Yarın bir 16 Ocak’ı daha kutluyoruz.

Bu basın bayramının devam ettirilmesi Kocaeli Gazeteciler Cemiyetinin artık asli görevi ve onuru olmuştur.