27 Şubat 2021 Cumartesi 05:55:44

Çin aşısı ne kadar güvenli?

Paylaş

 

 

Pandemide vaka ve yoğun bakım sayıları büyük bir hızla düşüyor.

Bu, çok sevindirici.

Ayrıca, aşı da geldi.

Bu da sevindirici…

Ancak, şöyle bir durum hasıl oldu:

Çin’den ithal edilen Sinovac firmasının Coronavac aşısının yapılmasıyla birlikte aşının yan etkileri, alerji riski ve etkinliği hakkında her birimizin kafasında sorular da oluşmaya başladı.

Alerji ve Astım Derneği Başkanı Çocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, Coronavac aşısının yan etkileri ve alerjik reaksiyon riski hakkında bilgi vermiş. Büyük bir ilgiyle okudum.

Ahmet Hoca soruları şöyle yanıtlıyor:

-Güvenli midir?

“Coronavac aşısı formaldehitle inaktive edilen ve adjuvan olarak alüminyum kullanılan ölü aşıdır. Virüs parçalanıp etkisiz hale getirilerek vücudumuza ara verilmeden bağışıklığımızı uyarmaktadır. Ölü aşı olduğu için daha güvenli olduğu düşünülmektedir.”

-Etkili Midir?

“Brezilya’da yapılan çalışmanın verilerine göre %50,38 etkinlik bildirilmiştir. Türkiye’de yapılan çalışmada %91.25 ve Endonezya verilerine göre ise %65.3 etkinlik bildirilmiştir. Aşının ciddi ve orta şiddetteki enfeksiyonlara karşı korumada %100 etkili olduğu bildirilmiştir. Farklı sonuçlar bildirilmekle birlikte en az etkinlik oranı %50 olarak bildirilen bu aşının ciddi ve ölümcül reaksiyonlarda tam etkinlik sağlayacağı düşünülmektedir. Bu verilerle birlikte yapılan aşı sayısının artmasıyla çok daha net bilgilerin elde edileceği beklenmektedir.  Aşının etkinliğinin ne kadar süre devam edeceği yapılan aşı sonuçlarının verilerine göre ortaya çıkacaktır.”

-Yan etkileri nelerdir?

“Aşının Çin’den ithal edilmesinden dolayı biraz güven sorunu  yaşıyoruz. Bu nedenle de biraz temkinli yaklaşıp yan etkilerinin neler olduğunu öğrenmeye çalışıyoruz. İnaktif aşıların yan etkileri canlı aşılara göre daha az olmakla birlikte yapılan aşı sonuçlarına göre yakın zamanda daha da netleşecektir.”

-Kimlere aşı yapılmamalı?

“Aşının bileşenlerine herhangi bir alerjisi olduğu bilinen kişilere,

Ateş, akut hastalığı olan ve kronik hastalığın akut başlangıç safhasında olanlara yapılmamalıdır.”

-Kimlerde dikkatli olunmalı?

“Kas içine enjeksiyon yapıldığı için trombositopeni, kanama bozukluğu olanlarda kanamaya neden olabildiği için dikkatli olunmalıdır.

Kontrolsüz epilepsi ve ilerleyici nörolojik bozukluğu olanlarda dikkatli olunmalıdır.”

Prof. Dr. Ahmet Akçay sağlık çalışanı olarak kendisinin aşı olduğunu ve herhangi bir yan etki olmadığını belirtti. Aşı yapılmasını herkese önerdiğini söylüyor.