09 Mart 2021 Salı 13:38:24

Bir insan neden intiharı seçer?

Paylaş

Kocaeli’de son zamanlarda intihar vakalarında olağanüstü artış gözleniyor. Son bir hafta içinde 7 kişi yaşamına son verdi.

İntihar vakaları gazetelerde yer aldıkça, gerek basında gerekse sosyal medyada pek çok yorum yapılıyor. Yoksulluktan, işsizlikten diyenlerden, kapitalizmin cinayetleri diyenlere kadar ne ararsan var.

Oysa ben, her intiharın kendi içinde farklı bir gerekçesi olduğuna inanıyorum. Geçmişte yakından tanıdığım, çok sevdiğim kişilerin intihar ettiğini duyunca, hem çok üzülmüş, hem de somut bir neden bulamamıştım. Ama her intihar edenin bir nedeni vardır…

İsterseniz, intihar konusunda psikiyatri tıp bilimi ne diyor, ona bakalım:

-Ölüm kararı karmaşık ve çok yönlü bir harekettir. İntihar hakkında en yaygın düşünce, üstesinden gelinemeyen duyguları düzenlemek için intiharın tek çözüm olduğu inancıdır. İntihar bireyin aşırı stres altında olduğu ve kendisini yok etmeyi en uygun seçenek olarak gördüğü bir durum. İntihar girişiminde çoğu zaman amaç ölmek değil, hissedilen acıyı dindirmektir. Genel olarak intihar yetişkinlerde ölüm nedeni olarak sekizinci sırada yer alır. Kadınlar, erkeklerden üç kat daha fazla intihar girişiminde bulunur ancak ölümle sonuçlanmaz. Erkekler ise kadınlardan 4 kat daha fazla intihar girişiminde bulunur.

DEPRESYON

-En büyük intihar sebebi depresyondur. Depresyon, büyük bir üzüntü, endişe, suçluluk ve değersiz hissetme, başkalarından uzaklaşma, uyku, iştah ve cinsel istek kaybı ya da her zamanki faaliyetlere karşı ilgisizlikle belirginleşen duygu durumdur. Depresyonda olan kişiler bir problemle karşılaştıkları zaman çözüm üretemezler. Düşünceleri kendilerine yönelik suçlamalarla doludur. İntiharı düşünen kişi aslında dayanılamayacak psikolojik acıdan kaçmak için bilinçliliğini durdurmak istemektedir. Fikirlerinde bensiz herkes daha mutlu olacak ve daha rahat edecek düşünceleri hakimdir. Depresyona giren erkekler kadınlardan daha fazla yaşamını sonlandırmaktadır.

PSİKOTİKLİK

-Gerçeklik algısı bozulmuş psikotik kişilerde bazen hayatını sonlandırma davranışı görülmektedir. Kişi iç sesinin kendisini öldürmesi gerektiğini söylediğini düşünebilir. Şizofreni hastalarında, yüksek zeka, yüksek eğitim düzeyi ve iyi içgörüye sahip olanlarda, tanı aldıktan sonra intihar riski de artmaktadır. Şizofreni hastalarında intihar eğiliminin oluşmasının en baş faktörü hastalığın başlangıç döneminde yaşanan yoğun kaygı, işitsel halüsinasyonlara karşı koyamamadır.

ALKOL VE UYUŞTURUCU KULLANIMI

-Alkol ve uyuşturucu kullanımına bağlı olarak kişiler intihara daha eğilimli hale gelebilirler. Bu durumda kaygı azaldığı için kişi dürtüsel bir tepki olarak hayatına son vermeyi seçebilir. Alkol ve uyuşturucu maddenin etkisi ile artan öfke ve mutsuzluk duyguları, azalan kaygıyla birlikte kişinin daha kolay ve korkusuzca kendine zarar vermesine, hatta hayatına son vermesine yol açabilir.

YARDIM ÇIĞLIĞI

-İntihar eyleminde bulunan kişi aslında gerçekten ölmek istemiyordur, ama bir şeylerin yanlış gittiğini çevresine ve ailesine duyurmak istiyordur. İntihara teşebbüs ederken çok canlarını acıtmayacak, gerçekten ölüme götürmeyecek metotlar seçmeye çalışırlar. Asıl hedefleri seslerini duyurmaktır, ama bazen bu teşebbüsler istemeden de olsa ölümle sonuçlanabilir.

YAŞAMDAKİ ANİ DEĞİŞİKLİKLER

-Bireyin yaşamındaki ani değişiklikler, kronik bir hastalığa yakalanma ya da ekonomik yıkımlar, kişiyi ümitsizliğe götürerek, bunlarla başa çıkmaktansa ölmeyi tercih etmesine sebep olabilir. Çünkü inandığı ve alıştığı normal yaşama şekli artık mümkün değildir. Karşısına çıkacak olası problemler ya da her zaman yaşadığı hayat şartlarının değişecek olması kişiye büyük bir acı vermektedir, kişi zorluklarla dolu bu yaşamı tercih etmektense ölümün daha kesin bir sonuç olacağını düşünebilir.

Yaşamak her şeye rağmen çok güzel.

Hayata dair inancınızın kaybolmadığı, ümidinizin hep canlı kaldığı günleriniz