12 Nisan 2021 Pazartesi 18:26:01

Birbirimize gol atmayı bıraksak mı?

Paylaş

Sosyal meydanın gücü artık öngörülemez bir noktaya geldi. Toplumu her kesiminin ya da büyün kesimlerinin sesini duyurabildiği bireysel sorunların ve toplumsal sorunların çığlık çığlığa duyulduğu bu ortamda artık iyi niyetin sömürüldüğünü görmekteyiz. Her durum ve mecrada olduğu gibi bu ortamda da suistimalin ortaya çıkması aslında gayet normal ancak bugün kimlik, konum ve vasfına bakılmaksızın çok sayıda kişi istiyor diye o şey doğru olabilir mi?

Örneğin bir meslek grubunun taleplerini Twitter’daki bir hashtag belirleyebilir mi? Orada talepleri sunanlar o meslek grubundan insanlar ve mağdurları mıdır yoksa siyasi ve şahsi çıkar grupları mıdır?

Her kesimin ve bireyin talebi içeriğine bakılmaksızın önemli ve saygındır ancak bu karar mercilerinin karar verme aşamasında bu kadar etkili olmamalı. Olduğu durumlarda ise sonuç ortadadır marjinal olmanın ve kazanım elde etmenin tadı uyumlu ve mantıklı olmaktan her zaman daha lezzetlidir ama faydalı mıdır?

Eğer profesyonel anlamda araştırmalar gerçekleştirilip halkın talebi kamuoyu yoklaması vb. uygulamalarla tespit edilmediği sürece alınan kararlar her daim bir kesim tarafından zafer olarak anılırken diğer kesim adına mağlubiyet anlamına gelecektir. Alınan kararlar her zaman sosyal medyanın gücüne yorulacaktır. Alınan her karar ise kendisini mağlup olarak gören kesim tarafından hasmane bir bakış açısına sahip olacaktır

Bu durumda hali hazırda tartışma ve uzlaşma kültüründen uzak özellikle siyasi meselelerde dün ile bugünü kıyaslayarak bugünün kararlarını yarın, dünün  kararlarına ise bugün hem zafer hem de adeta bir intikam gözüyle bakan toplumu ayrıştırmaktan öteye gitmeyecektir.

Toplum dün ile bugünü kıyaslamakta gayet haklı ve doğru bir bakış açısına sahiptir lakin bunu intikam ya da farklı görüşün kalesine atılmış bir gol olarak gördüğü müddetçe kararlar konjektürel olmaktan çıkıp kalıcı hale gelemez çünkü pusuda bekleyen muhalifler güç ellerine geçtiğinde doğru ya da faydalı olmalarından daha çok intikam mantığıyla daha derin yaralara yol açabiliyorlar.

Olması gereken toplumun geniş kesimini kaplayan anketlerle halkın beklentisi karşılanması sonrası izahının detaylı ve içten bir üslupla vatandaşa anlatılmasıdır aksi takdirde hiçbir kazanım elde edilemez.