12 Nisan 2021 Pazartesi 19:54:35

6 DEVLETLİ “TÜRK DEVLETLER TEŞKİLATI”

Paylaş

“Şerefu’l-mekân bi’l-mekîn”; bir yer, orada bulunanlarla şeref kazanır, diye hikmetli bir söz vardır.

Mekke, Medine, Kudüs gibi mukaddes şehirlerimizin değeri sınırları içindeki kıymetli mescidlerden gelir.

Eyüp ilçesi Eyüp el-Ensari ile Konya Hz. Mevlana, Göynük Akşemsettin hazretleri ile değer bulur.

 

Her gün binlerce insanın türbelerini ziyaret ettiği Eyüp Sultan-radiyallahu anh- ve Mevlana hazretlerine öldü demek ne kadar gerçekçi. Bizi daha hayattayken kaç kişi ziyaret ediyor acaba?

 

Yine Kazakistan denince, akla Ahmed Yesevi rahimehullah gelir. Peki, O’nun şânı neden Anadolu topraklarına kadar gelmiştir? Sınırları aşan bir dil kullanıp yazdığı şiirler bunun en büyük sebebidir.

 

ALTMIŞÜÇTE GİRDİM YERE

“Yaşım yitti altmış üçke bir künçe yok
Vâ dirîğâ Haknı tapmay könglüm sınuk
Yir üstide sultân min dip boldum uluk
Şâkir bolup yir astığa kirdim muna.”
(Divan-ı Hikmet)

 

Yani; yaşım 63 oldu. Yazık, Hakkı bulamayan gönlüm kırık. Yer üstünde sultanım diye kibirlendim. Şakir olup yeraltına girdim işte. İlk Türk sûfîlerinden Ahmet Yesevî bu şiirinde bize şu mesajı veriyor: Efendim aleyisselâm 63 yaşında vefat etti. Bende 63 yaşından sonra yer altındaki uzlet hanede yaşayacağım.

 

Bu misal Türklerin cihan hâkimiyetinin şifresidir. Türkler Peygamber sevgisi ile Cenabı-ı Hakkın rahmetine dûçar olmuştur.

 

TÜRKLER OLMADAN TARİH YAZILAMAZ

6 Türk Devleti; Türkiye, Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan, Kırgızistan ve Macaristan devlet başkanları 31 Mart 2021 de bir araya geldi. Türklerin bu birlikteliği çok önemli. 21.yüzyıl Türk asrı olacak inşallah. Dünya ekonomisinin ağırlığı Asya’ya kaymış durumda.

 

Normalde program Kazakistan’ın Türkmenistan (eski adı Yesi) eyalet merkezinde yapılacaktı. Salgın nedeniyle uzaktan görüşmeli gerçekleşti.

Türkistan eyaleti “Türk dünyasının manevi başkenti” ilan edildi. Hoca Ahmet Yesevi’nin türbesi ile Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi’nin bulunduğu bu eyalet Kazakların devlet büyüğü Nazarbayev tarafından yeniden imar edildi.  İki yıl içinde yapılan havalimanı, alışveriş merkezleri, oteller ve altyapı yatırımlarında Türk şirketlerinin önemli payı bulunuyor.

 

Resmi zirve yılsonuna doğru İstanbul’da yapılacak ve 2040 Türk Dünyası vizyonu masaya yatırılacak.

 

Türkiye Karabağ zaferindeki duruşu ile bölgede gönülleri fethetmiş durumda. Azerbaycan ile “bir millet iki devlet” birlikteliği, yavaş yavaş “bir millet altı devlet” birlikteliğine kayıyor. 

Dışişleri ve Milli Savunma Bakanlarımız son aylarda devamlı bölgede bulundular ve antlaşmalar imzaladılar.

Bölgenin tamamında Latin alfabesine geçiş çabaları hız kazandı.

 

Kazak subayları askeri eğitimlerinin bir parçasını Türkiye’de alıyor. Türkiye Kazakistan’da ; “bağımsızlığımızı ilk tanıyan kardeş ülke” olarak tanınıyor.  SİHA’ların Karabağ zaferindeki üstlendiği misyon tüm bölgede heyecan uyandırdı. Soydaşlarımızın yaşadığı ülkelerde İstanbul ve Antalya marka şehir haline gelmiş durumda.

 

Özbekistan ile ilişkiler son senelerde olumlu yönde epey ivme kazandı. Türk İnşaat firmaları ülkede çok aktif. Eğitim alanındaki sıkı görüşmelerin Türk-Özbek Üniversitesi ile taçlandırılması öngörülüyor.

 

200 milyonu aşan nüfusu, 5 milyon kilometrekare yüzölçümü ve 2 trilyon dolara yaklaşan milli geliri ile Türkler XXI. yüzyılda Çin’in rakibi olacaktır.

 

Vatan ne Türkiye’dir Türklere, ne Türkistan
Vatan, büyük ve müebbet bir ülkedir: Turan