09 Mayıs 2021 02:24:12

AİLE ZEKÂSI (FQ)

Paylaş

Bizim değişmeyen gündemlerimizden bir tanesi de “aile”dir.

Aile hayatı” çok mühim...

Bugün, “aile müessesesi” ciddi saldırı altında.

Aileyi tahkim etmek, sağlamlaştırmak için her daim müteyakkız olmalıyız.

Aile çözülürse din ve vatan zaafa uğrar.

Erkek ve kadın cinsiyetini tek cinsiyet haline getirmek isteyenler mevcut.

Batıda durum ne peki? Ailesi çökmüş, nüfusu azalmış; kadın erkek evlilik dışı çirkinliklerin girdabında boğulmakta olan yığın haline gelmiş durumda, batı.

Neslin korunması ve yetişmesinde aile, ihmal edilmemesi gereken bir kalemizdir.

Aile demek nikâh demektir, iffet demektir. İffet insana ait bir hususiyettir. İffetsizlik ise hayvanlar gibi sorumsuz, rezil ve pespaye bir hayat sürmektir.

Bekârları evlendirmek ümmetin vazifesidir. En hayırlı sadaka-i cariye evliliğe vesile olmaktır. İki kişinin arasını bulurken küfüv yani denk olmasına çok dikkat edilmelidir.

Evliliği sebepsiz yere geciktirmek kötülüğe kapı aralıyor. Vakıf ve derneklerimiz, varlıklı kardeşlerimiz evlenmek isteyip de evlenemeyen gençlere yardımcı olmalıdır.

Evliliği zorlaştırmak, israfa kaçan masraflar ile gençleri evlilikten soğutmak fitne kapısının aralamaktır.

 

***

Bu önemli bahisle alakalı bir eser okudum. Kitabın adı; Aile Zekâsı, yazarı Münir ARIKAN.

Eserden gerçekten istifade ettim ve bazı notlar aldım. Aldığım notları siz değerli okuyucularım ile paylaşıyorum:

 

*Her şeyi kır, ama kalp kırma. Zira her şeyin tamiri mümkün; ama kalbin asla.

*En mutlu ailelerde, birbirini düşünme oranı zirvededir. Eşler birbirinin aklına gelmeyen güzellikleri ve muhteşemlikleri düşünür, bulur ve uygularlar.

*Kader gaipten yazılmaz. İnsan yaptıklarıyla kendi kaderini kendi yazar.

*Tatlı söz söyleyen hiç kimseden acı söz işitmez.

*Konuşma, eşler arası iletişimin rot balans ayarıdır. Bir ilişkinin yürüyüp yürümeyeceği, konuşma kalitesinden belli olur.

*Kadın konuşarak terapi olur.  Erkek ise ruhsal dinginliğe, susarak ulaşır.

*Evlilik öncesi konuşma kalitesi, maskeli bir kalitedir. Maskenin ardını görmeden karar vermeyin

*100 l karşılığı hastalarını dinleyen psikologların birçoğu, evdeki eşini dinlemez.

*The first duty of love is to listen, yani aşkın ilk görevi, dinlemektir.

*Kadınlar, söyleyeceklerini en iyi gözleriyle söyler. Aşkın dili gözlerdedir.

*Göz her şeyi görür, fakat kendini görmez.

*Evinizin yaşam kalitesi, espri anlayışınız ve gülme kaliteniz kadardır. En azından çocuklarınızın zekâsına katkı sağlamak adına ara sıra espri yapın, gülün, güldürün.

*Soru sorma kalitenizi arttırmak için, sorularınızı evlilik teklif eder gibi sorun. Evleri cehenneme çeviren süreç, kötü ve kalitesiz bir soruyla başlıyor. Hayatı birbirinize zehir eden yok edici sorulardan kaçının.

*Hiç kimse affettiği zamanki kadar yükselemez. Başkalarını sık sık affet; ama kendini asla!

*Kırık kalp, kırılan tarafından değil, kalbin sahibi tarafından onarılır. Kıran kişi bu süreçte içtenlikle özür dilemeye devam etmelidir.

*Hayat başarısı sezme kalitesine bağlıdır. Sezgi, eşinizin gününün kötü ve berbat geçtiğini o size söylemeden anlama yeteneğidir.

*Boğaziçi Köprüsünden atlayarak yaşamına son veren avukat İpek Ertürk otomobilinde bir notta yazılı olan 2 cümle: “Yavaş yavaş delirdim ve bunu kimse fark etmedi. Ailemi çok seviyorum”

*Evliliklerin sonunu getiren en önemli etken, zaman paylaşamama olgusudur. Zaman en değerli hazinedir. Hazinesini paylaşamayan bir insanda sevgiden bahsedilebilir mi? Paylaşmak anlaşmanın ilk adımıdır.

*En büyük pozitif fırsatlar, en büyük negatif anların içinde saklıdır. Tartışmanın en can alıcı noktasında, “bütün bunlar benim sana olan sevgimi azaltmaz ki bir tanem” demeniz, eşinizi size hayran bırakabilir.

*“Seni sevmiyorum artık”, diyen birisine; “ben de seni” yerine, “sevgini kazanmak için ne yapabilirim canım” diyebiliyor musunuz?

*Dışından bakanların içi gider. Ama içindekilere “esteğfur tövbe” çektiren bir ev, bilmem kaç para eder?

*Hiçbir başarı evdeki başarısızlığı telafi edemez. Hayat başarısı evinizdeki başarınıza bağlıdır. Evin başarısı, kendi aranızdaki kaliteli ve nitelikli iletişiminiz demektir.

*Evi kaliteli yapan şey; konumu, mimari projesi, muhteşem dubleks ya da tripleksliği veya içindeki eşyaların antikalığı değildir. Evi, içerideki iletişim kalitesi kaliteli yapar.

*İşini seven sabahleyin, eşini seven akşamleyin traş olur.

*TV’de gördüğünüz birçok mankeni yataktan kalktıkları anda görseniz tanıyamazsınız. Makyajsız, en iyi kıyafetlerini giymeden dışarı çıkmazlar. İyi de, dışarının bizi iyi görme hakkı var ama evdekilerin bu hakkı hiç mi yok?

*Bir ailede çalışma ve geçim kalitesi ne kadar yüksekse, o ailedeki mutluluk da o derce yüksek olacaktır. Ama sakın ha, bunu “bir ailenin kazancı ne kadar yüksekse, o ailenin mutluluğu o kadar yüksek olacaktır” diye algılamayın. Önemli olan kazanç değil, çalışma ve geçim kalitesidir.

*İşleyen demir ışıldar. Ne kadar çalışırsan o kadar çok mutlu olursun. Allah ihsanlarının çoğunu erken kalkanlara verir

*Çalışmak sizi şu üç beladan kurtarır: can sıkıntısı, yoksulluk ve kötü alışkanlıklar…

*İbadet; kötü düşünceden ve kötü davranıştan koruyorsa, ibadettir, yoksa kuru bir adettir. İbadetlerin birlikte yapıldığı ailelerde, kişilik bozuklukları daha az görülüyor.

*Sıkıntılı anlarda Esma’ül Hüsna okumak sizi rahatlatacaktır. Evi, toplumu ve dünyayı daha yaşanabilir hale getirmeye çalıştığınız her faaliyet mukaddes bir ibadettir.

*Yemek kültürü kişinin ana yaşam felsefelerinden birisidir. Ne yiyorsa o’sun.

*Eşler cinsel hayatlarında tatmin olurlarsa; aşk ve romantizm daha da artıyor. Eşler arasındaki cinsel ilişki (kendinizi daha güçlü ve iyi hissetmenizi sağlayan) hormonsal bir doping ve psikolojik bir terapidir.

*Arabamızın bakım ve kontrolünü zamanında yaparız. Arabamızın randımanını arttırmak için bilgi ediniriz; ama çocuklarımızın başarısı için okuyup, araştırıp, bilgi edinmeyiz.

*Bir çocuğun yetiştirilmesi, o çocuk doğmadan onun potansiyel anne babasının yetiştirilmesiyle başlar.

 

***

Evet, dostlar!  Biz anne babalar olarak kendimizi iyi yetiştirmez isek, kitaptan uzaklaşırken çocuklarımızın gelişimi de inkıtaa uğrayacaktır. Vesselam.