09 Mayıs 2021 01:13:35

Nasipse Adayız filmi ve yerel siyaset

Paylaş

Yıllarca Anadolu’da doktorluk yapmasının ardından Nuri Bilge Ceylan’ın 3 Maymun filminde senaryo ve oyunculuk anlamındaki başarısı sonrasında Bir Zamanlar Anadolu filmi ve bir çok yapımda karşımıza çıkan Ercan Kesal yönetmenliğini, senaristliğini ve başrolünü üstlendiği Nasipse Adayız filmiyle kariyerinde yönetmenlik kimliğini de ekleyerek devam ediyor. Çukur’un İdris Babası, İçerde’nin Köstencelisi Bir Zamanlar Anadolu filminin efsane muhtarı Ercan Kesal, Nasipse Adayız filmiyle hicivli bir dille yerel siyaset üzerinden bir doktorun siyaset hayatına girişini ve yaşadıklarını anlatmış.

Filmde Beyoğlu Belediye başkanlığına aday adayı olan hastane sahibi bir doktoru anlatan Kesal belediye adaylığı üzerinden minimalize ederek politikanın kirli ve zor yüzünü de anlatmış. Nasipse Adayız her ne kadar güçlü profiller oluşturmaya çalışsa da adayların üstleri ve oy kitlesi bulunan STK aile  ve benzerleri karşısındaki çaresizliğini çok iyi bir şekilde ele alırken aday adaylarının partileri ile arasındaki samimiyetsiz ilişkilerini de ele alıyor.

Kesal, filminde dernek, STK ve kanaat önderlerinin çıkarları karşılığında hareket ettiklerini görürken yerel basını da hicvetmeden geçmemiş. Filmin belkide en can alıcı sahnesi sırf adaylığı için fırsat sağlayabilecek bir adamın elini öpmesi ve bu adamın ne özel yaşamı ne de politik duruşu ile alakasız birisi olması oldu. Filmin sonunda ise siyasette o gün değil o güne kadar yaşadığın her şeyin dahil olduğunu öğrenmesi ile en ufak umut pırıltısı ile ömür boyu sürecek bir iptilaya dönüştüğünü gördük.

Nasipse Adayız filmi her anlamda ince bir şekilde işlenmiş detayları, hicivleri ve genellemeleri ile tutarlı bir film olmuş. Bu arada bir uyarı! Nasipse Adayız alışık olmayanlar için bir sanat filmi denilen durağan filmler tadında bir nebze daha hareketli bir filmdir. İyi seyirler. 

Dipnot (jest ve mimikleri kaçırmayın diyaloglar kadar güçlü mesajları bulunuyor)