09 Mayıs 2021 01:15:33

Önce tu kaka olduk, sonra 2. dozu olduk

Paylaş

 

Geçen yılın şubat ayı sonlarında başta İtalya olmak üzere Avrupa ülkeleri korona pandemisi nedeniyle şaşkın ve çaresizdi.

Sokağa çıkma yasakları başladığında Avrupa kentleri sessizliğe bürünürken, bizde hiç vaka olmadığı için olup biteni TV’den izliyor, ‘Vay be’ diyorduk.

Virüs Avrupa’da büyük bir hızla yayılıyordu ve bizde hiç vaka yoktu.

O günlerde umre kafilelerini dualarla uğurluyor, umreden dönenleri kalabalık gruplar halinde ziyaret ediyor, ‘Allah kabul etsin’ diyorduk.

Virüs Türkiye’ye çoktan girmişti. Ama ortada ne bir test vardı ne de izlenecek bir yol.

Önceki çalıştığım gazete olan Özgür Kocaeli’nin manşetinde benim imzamla bir haber yer aldı. 17 Mart 2020 tarihli o gazetenin manşetinde “İlimizde umre riski” başlıklı haberin bir de özel fotoğrafı vardı. Fotoğrafta uçakla umreden dönenlere görevliler gümrük kontrolünde ateşli çıkmasın diye parasetamol ilaçlar veriyordu. Kabin görevlileri özel kıyafetler giymişlerdi.

O haberin manşette benim imzamla yer aldığı günün akşamı, muhasebeye çağrıldım ve işime son verildiği bildirildi.

Hiçbir gerekçe gösterilmeden.

Kıdem tazminatım, üç aylık ihbar tazminatım, 45 günlük yıllık izin paramı kuruşuna kadar ödediler. Beş dakika içinde el sıkıştık ve ben ceketimi alıp çıktım.

Ertesi gün, İsmet Çiğit çalıştığı SES Kocaeli isimli internet sitesinde Derince Eğitim Hastanesinde iki kişinin koronadan öldüğüne ilişkin bir haber nedeniyle sabaha karşı evinden kelepçeyle alınıp götürüldü.

Virüs Türkiye’de hızla yayılıyor, ama bu konuda haber yapılması istenmiyordu.

Sonrasını biliyorsunuz.

Sokağa çıkma yasakları, maske fiyaskoları, açılmalar-kapanmalar…

Maske-Mesafe- Temizlik…

Şuydu buydu…

Gelinen nokta çok vahim.

32 binden fazla can kaybı.

Ve tek çarenin artık aşı olduğunu hepimiz biliyoruz.

Bendeniz, Sürekli Basın Kartı sahibiyim. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın girişimiyle bizi risk grubuna alıp aşı önceliği tanıdılar. Bu kapsamda ilk doz Biontech aşımı 4 Nisan Pazar günü Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde oldum. İkinci dozumu dün İzmit Seka Devlet Hastanesi’nde…

İki hastanenin aşı uygulama merkezleri arasında dağlar kadar fark var.

Derice Hastanesi’nde ücra bir noktada profabrik yapıda. Randevunuz olduğu halde kuyruğa giriyorsunuz.

İzmit Seka Devlet Hastanesi’nde ise B Blok’ta son derece modern bir ortamda, sıra numarası veriliyor ve 10 aşı odasında çok seri ve rahat biçimde aşınızı oluyorsunuz.

İki hastane arasında böyle fark varken, sağlık çalışanlarının nezaketi ise ikisinde de değişmiyordu. 

 

Tek çare aşı.

Geçen yıl virüsün ülkemizdeki yayılımını haber yaptıkları için gazetecilerin başlarına gelen kalmamıştı, şimdi gazetecilere aşı önceliği tanındı.

Bu arada ilk olarak sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlanan koronavirüs aşısı sayısı ilimizde şu ana kadar 500 bini geçti.

Son nüfus sayımına göre 1 milyon 997 bin nüfusu olan Kocaeli’de 4 aydan bu yana devam eden aşılama çalışmaları neticesinde ilimizin yüzde 10’nu aşılandı. Aşılama çalışmaları tüm hızıyla devam ederken yeni aşıların da ülkemize gelmesiyle hız daha da artacak. Öte yandan, ilimiz genelinde 1. doz uygulanan kişi sayısı 303 bin 296 olurken, 2. doz uygulanan kişi sayısı 200 bin 587 olarak açıklandı. Bununla birlikte Kocaeli, Türkiye’de en çok aşı yapılan ilk 10 kent arasında yer aldı.