14 Haziran 2021 Pazartesi 23:31:17

Müsilajı pek de umursamadık

Paylaş

 

Müsilaj Marmara Denizi sakinlerinin gündeminde mi? Son günlerde dillerden düşmeyen müsilaj ile ilgili yeterli tepki ve rahatsızlık söylemi oluşmadı. Müsilaj herkesin kulağına kadar geldi en az her Marmaralı bir kere duydu ancak pek de önemsenmedi. Ne sosyal medya da ne de fiili hiçbir tepki verilmedi.

İzmit Sahil’de ellerinde Marmara Denizi Ölmesin yazan pankartlar olan çoğunluğu elli yaş üstü bir grup tıklım tıklım olan ve çoğunluğunun yaş ortalaması 20’li yaşlardaki gençlerin aralarından geçerek yaptıkları protestolarda hiçbir şekilde sahil sakinlerinden destek bulamadılar. Hatta açıklama yaparken arkada oturanlar fotoğraflarda görünmemek için uzaklaştılar.

Bu yüz saklama, fotoğraf verme korkusu nedir? Hala 80 darbesi dönemindeki gibi fişlenme korkusunun pek de anlamı yok. Bir saklımız ya da gizlimiz kalmamış durumda, dijitalleşme ile birlikte devlet ile vatandaş arasındaki bütün sırlar kalkmış durumda. İnsanların insanlardan bilgi saklayamadığı dönemde bu korkunun hiçbir anlamı yok.

Ancak müsilaj için ses çıkarmaktan korkmanın anlamı yok. Bugün hükümet hazırladığı eylem planıyla müsilajı bertaraf etmek için çalışırken şu lafları duyuyoruz. Turizm için temizlendiği, amacın sıcak para sağlanması olduğunu iddia edip duruyorlar. Peki Türk gençliği müsilaj için ne yaptı çoğu kişi bu mesele için tweet bile atmadı, hiçbir imza kampanyasına destek verilmedi. Sonuç turizm için yapılıyor. Açıkçası Avrupalılar 

gördüklerinde bizden daha net ve düzgün bir ses çıkaracaklardır. Hem de sosyal medyadan tweet atarak değil eline bir kova alıp en azından müsilajı temizlemeye çalışırdı.